Přirozená síla bylinek: Které musíte znát?

Bylinky jsou základním pilířem přírodního léčitelství, historie jejich používání sahá až do paleolitu. S nástupem moderní medicíny na bázi chemie se na chvíli ztratily ze zorného pole a ustoupily do pozadí. V posledních letech však jejich popularita stoupá a hrají skvělou roli jako doplňky stravy a při podpoře celkového posílení našich organismů.

Jaro se blíží a s ním také jarní únava a potřeba naše tělo očistit a povzbudit. Bylinky se samozřejmě hodí celoročně, neboť nám uleví při nachlazení, posílí nám imunitu, pomohou s menstruačními bolestmi nebo při nespavosti. A v neposlední řadě jsou tu i přírodní pomocníci na krásu. Jak se v nich vyznat a na co je která léčivka nejvhodnější? Vybrali jsme pro vás ty základní, ale i méně známe rostliny, které zatočí se všemi možnými problémy a potřebami.

Pamatujte však, že méně je více. S ničím se to nemá přehánět, ani s bylinkami. Pozor by si měly dávat především těhotné ženy, neboť některé léčivé rostliny jsou v těhotenství velmi nevhodné, protože mohou vyvolat nechtěný potrat. Vždy se o konzumaci bylinek poraďte s vaším lékařem.

Když sluneční paprsky chybí aneb Proč je vitamín D game changer?

elle.cz

Jak na sběr a sušení bylinek?

Pokud si bylinky chcete nasbírat sami, nezapomeňte dodržovat pár jednoduchých pravidel, abyste léčivé účinky rostlinek spíše nepotlačili. Květy bylinek sbírejte za plného rozkvětu, tedy nejlépe v květnu. Pokud chcete zpracovat kořeny rostlin, ty je nejvhodnější sbírat během vegetačního klidu, tedy začátkem jara nebo později na podzim. Byliny sbírejte jenom v čisté přírodě, ale ne v chráněném území. Pozor také na rostliny napadené škůdci.

Nasbírané květy, listy či kořínky opatrně dávejte do prodyšných sáčků a moc dlouho je v nich netrapte, aby se rostliny nezapařily. Při sušení byliny pečlivě rozprostřete nebo zavěste a dávejte pozor na průvan nebo vlhkost ovzduší. Správně usušené bylinky by si měly zachovat původní přirozenou barvu. Pokud zhnědnou nebo se zbarví jinak - nepoužívejte je. Svojí květnatou sbírku uchovávejte v těsnících skleněných nádobách v suchu a temnu.

 

Sušené bylinky

 

Proti jarní únavě

Konec zimy pro spoustu lidí znamená začátek únavy, která jasně oznamuje příchod jara. Možná máme tendence únavu potlačovat nadměrnou konzumací kofeinu, to však není pro každého úplně nejvhodnější řešení. Jarní únavu můžete také zahnat léčivými rostlinami. Překvapivě na únavu dobře zabírá majoránka, šípek nebo rozmarýn. Organismus nabudíte také čajovou směsí, kterou připravíte ze lžičky majoránky, lžičky kmínu, lžičky semen fenyklu, snítky tymiánu a jednoho bobkového listu. To vše přiveďte k varu a nechte 7 minut povařit. Poté přeceďte a vychutnejte. Jarní únava bude tatam.

Pro posílení imunity

Přirozenou obranyschopnost v současné situaci potřebujeme posilovat co to jen jde. Skvělým pomocníkem v tom je echinacea neboli třapatka nachová, která obsahuje třísloviny, polysacharidy, mastné kyseliny a silice, které pozitivně působí na náš imunitní systém. Lípa srdčitá zase pomůže při chřipce a bolesti v krku, na což je perfektní čaj z lípy. Jendu lžičku květů a jednu lžičku heřmánku zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Vynikající s domácím medem! Pro doplnění základních vitamínů, konkrétně C, E, A, D, F, K, spektru vitamínu B a minerálů, sáhněte po bobulkách rakytníku.

Na nervy a nespavost

Pokud vás trápí nervy nebo úzkostné stavy, pomůže vám v jejich překonání kozlík lékařský nebo třezalka tečkovaná, které dokonce seženete v lékárně ve formě tabletek nebo tinktur. O jejich konzumaci se poraďte s lékárníkem. Na nespavost zabírá mateřídouška obecná. Vzkoušejte z ní 3-týdenní kúru na nespavost: 3 lžičky mateřídouškové natě zalijte 250 ml vody a čtvrt hodiny louhujte. Přecezený nálev popíjejte vlažný hodinu před spaním každý den. 

Také bojujete se závislostí na cukru?

elle.cz

Detox organismu

Jaro je čas očisty a nejlépe vám s ní pomůžou listy pampelišky, které čistí játra, na celkový detox těla sáhněte po rozmarýnu. Vřes zase působí protizánětlivě a proti zahlenění organismu pomáhá sedmikráska chudobka. Z drobných bílých květů, které od jara až do pozdního léta rostou úplně všude, můžeme připravit čaj nebo je jíst i za syrova a posypat si jimi chleba s tvarohem či je zamíchat do salátu. Dobrou chuť!

Na menstruaci

Bolestivá nebo nepravidelná menstruace bohužel není výjimkou. Proti menstruačním křečím efektivně pomáhá výluh z kontryhelu nebo listů maliníku. Čaj z listů maliníku připravíte nejlépe z mladých a jemných listů. Pro jejich sběr je nejvhodnější červen a červenec. Dvě čajové lžičky nadrcených listů přelijte čtvrt litrem horké vody a počkejte 10 minut, poté přeceďte. Takto připravené si vychutnejte 2-3 šálky denně. Pro dosažení pravidelné menstruace vyzkoušejte diviznu. 

Pro krásu

Proč si naší přirozenou krásu nepodtrhnout přírodní cestou? Skvěle k tomu poslouží rostlina, kterou jistě nemáte daleko. Aloe vera se nachází téměř v každé domácnosti, nemáte jí doma i vy? Dužina z této krásné pokojovky je opravdu všestranně léčivá. Můžete jí užívat vnitřně i zevně. Pro vnější použití jednoduše uřízněte jeden list aloe vera, ořezejte zelenou kůži a vnitřek listu nakrájejte na kusy. Pak stačí jen rozmixovat a získáte tak gel, který vám v lednici vydrží cca týden. Bude skvělým pomocníkem při ekzémech, štípancích nebo menších poraněních. Očistnou vnitřní kúru z aloe připravíte tak, že bezbarvý gel smícháte s medem. Denně si tento elixír můžete vychutnávat po lžičkách.