Proč nikdy neusínat na slunci?

 

Spánek na slunci je velmi lákavý, ale také díky němu vystavujete svůj organismus velkému riziku. Spoléhat se na opalovací krém totiž nestačí. Zvláště, pokud ho aplikujete velice ledabyle. Navíc ho snadno setřete z kůže, odstraníte vodou či pocením, proto byste ho správně měli aplikovat každé dvě hodiny. Nejde však o jedinou ochranu, kterou tělo při pobytu na slunci vyžaduje. Jestliže se plánujete na chvíli natáhnout, lehněte si do stínu a použijte ochranný oděv.  

Připadají vám tato opatření až moc extrémní? A nad vašimi obavami převládá touha západního světa po bronzovém tónu kůže? Je třeba si uvědomit, že jakmile dojde k poškození pokožky, a to k estetickému či ke zdravotnímu, jde o nevratný stav. Je to doslova dermatologická noční můra a měla by být i vaše, pokud nechcete mít zbytečné vrásky a pigmentové skvrny. Stárnutí pleti je na slunci totiž v podstatě nevyhnutelné.  

Ovšem mohou se objevit i zdravotní komplikace. Dehydratace přichází prakticky pokaždé. Tělo totiž potřebuje regulovat svou vnitřní teplotu, aby mohlo správně fungovat, a proto se ochlazuje pocením. Nedostatek tekutin pak vede k nevolnostem, bolestem hlavy a pocitům únavy - což je po šlofíku poměrně paradoxní, ale mohou se dostavit i závratě. Mezi další důsledky, které může mít spánek na slunci, patří samozřejmě úpal a v krajním případě i rakovina kůže.  

Jaké toxiny mohou obsahovat opalovací krémy?

elle.cz

Jak se tedy bezpečně opalovat, či se odebrat do říše snů na pláži? Za prvé se namažte opalovacím krémem s vysokým faktorem minimálně 15 minut předtím, než vyjdete ven. Nezapomínejte přitom ani na místa jako jsou nárty, uši, oční okolí či ústa - mimochodem to jsou části těla, které lidé podle průzkumů nejčastěji opomíjejí. Myslete na ochranu i když je zataženo. Pijte hodně vody, lehněte si do stínu a nastavte si budík, abyste se mohli znovu namazat dle potřeby. A také jezte hodně rajčat. Vědci prokázaly, že právě tato zelenina obsahuje velké množství lykopenu a zabraňuje tak zarudnutí pokožky způsobeném UV zářením.  

Abychom však nebyli zbytečně pesimističtí, opalování má i své benefity. Díky serotininu, který se při této činnosti vyplavuje do těla, může snižovat deprese. Vitamin D se zase postará o silnější kosti, boost imunitního systému a lepší spánek.

5 trendů v líčení na léto: Méně make-upu, větší efekt

elle.cz