REKLAMA

Co (ne)zvládnout, když vám třicítka vtrhne do domu?

REKLAMA

 

Ze vznikajícího průzkumu Americké asociace psychologů a psychoterapeutů, jehož část byla zveřejněna před létem tohoto roku, vyplývá že, co se změn každodenního života týče, byla pravděpodobně nejvíce postižena právě skupina lidí starších třiceti let. „Jejich návyky se musely v důsledku dynamické změny pracovního tempa výrazně proměnit. Krize také odhalila, jak jsou tito jedinci schopni nakládat se svými úsporami a řešit nestandardní situace,” tvrdí autoři dotazníku. 

Z práce sociologa Philipa Coneha navíc můžeme číst další zajímavé premisy o sledované skupině třicátníků. „Generace narozená na konci osmdesátých a na začátku devadesátých let se potýká s daleko komplexnějšími rozpory souvislostí dnešního světa. Jejich mentální kapacita musí pojmout technologickou revoluci, jíž nebyli strůjci a poprat se s dilematy a předsevzetími generace předchozí, která na své dcery syny vyvíjí nátlak pramenící z dozvuků poválečných syndromu,” tvrdí.

Nebojte se selhání

„Selhání má v dnešním světě jinou hodnotu. Je vidět, je fatálnější, ovlivňuje větší skupinu lidí a představuje společenský cejch,” říká Antoria Lynch, psycholožka a redaktorka populárních článků na webu o mentálním stavu třicátníků. O to víc se ale selhání nesmíte bát. Přiznejte si jeho rovinu a snažte se mu čelit se všemi důsledky. Hrdost je řešení, ne zapírání. 

Přijímejte pouze konstruktivní kritiku!

Starší generace může mít vůči současným požadavkům nepochopení, a proto vynáší soudy dle vlastních kritérií. To je obecné hledisko doprovázející každý generační rozkol. Mějte tento aspekt komunikace s vlastními rodiči vždy na vědomí. 

Berte věci s nadhledem

„Životní výzvy přicházejí s jinou dynamikou, proto jim přizpůsobte svoje tempo,” tvrdí švédská psycholožka Maud Mikensen. Dokazuje tak, že není třeba brát některé věci smrtelně vážně a že nemusíte mít mindrák z domnělé „nedospělosti”. 

Ne vše musíte zvládnout 

„V dnešním světě je nežít šťastný život hřích,” uvádí s nadhledem terapeutka Esther Perel. Ve své práci upozorňuje, že není třeba dostávat komerční představě šťastného života. Takový tlak je toxický a na svých přednáškách Esther často zdůrazňuje, že nejvíce to poškozuje právě partnerské vztahy třicátníků. 

Dbejte detoxu

Všechny výše zmíněné odbornice se shodují, že je třeba o svých problémech, obzvláště v tomto období mluvit. Choďte k terapeutovi, buďte otevření, svěřte se na sítích a dávejte si pauzu od negativních vlivů.

Individualita na prvním místě

„Sociální sítě izolují jedince a zároveň vytváří pocit povinnosti vůči určitým skupinám,” říká Antoria Lynch. Naznačuje tak, že jediné, co vás udrží nad vodou, je pozbýt měřítko ostatních. „Buďte individuální a originální, nenechte se semlít FOMO pocitem, který vám nic nedává. Bude vás to jen blokovat,” vzkazuje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA