REKLAMA

Hnutí femcel chce ženy vysvobodit z bludného kruhu

REKLAMA

 

Je dvanáctý srpnový den roku 2021. A v Británii dochází k tomu, co později média reflektují jako největší masovou veřejnou střelbu od roku 2010. Dvaadvacetiletý mladík ve městě Keyham připravil o život dvě ženy, dva muže a tříletou dívku. Policie uvedla, že incident nesouvisí s terorismem. Možná ale souvisí s něčím podobně závažným, alespoň dle americké legislativy – s takzvaným hnutím ‚‚incel".

Výraz incel je zkratkou anglického spojení involuntary celibate a označuje skupinu lidí, které spojuje pocit zklamání z misantropie, misogynie, rasismus a odpor k sexuálně úspěšným mužům, a ještě větší k atraktivním ženám. Počátkem roku 2018 začala být ideologie incelů ze strany americké státní správy a odborníků na extremismus označována jako „teroristická“, v Evropě však hnutí incel s terorismem ještě nespojujeme.

V Americe k takové klasifikaci došlo především díky sérii útoků a masových vražd, které jsou členům subkultury připisovány. Mezi nejfatálnější patří ten Elliota Rodgera, který 23. května 2014 v Kalifornii zabil šest lidí a dalších čtrnáct zranil. Protože je incel hnutí připisováno většinou mužům, dalo se čekat, že se brzy objeví i projev podobného zklamání mezi ženami. Odpovědí na incel je tedy hnutí ‚‚femcel", které se aktuálně formuje on-line.

Americká Elle pak zkraje září přišla s příběhem dívky Doreen, která se k hnutí femcel hrdě hlásí. Doreen byla od střední školy šikanována kvůli svému vzhledu. Spolužáci ji nazývali tlustou a ošklivou, necítila se sexuálně ani romanticky žádaná. Sexuálně pozitivní přístup byl ještě těžší, protože Doreen vyrůstala v silně věřící západoafrické rodině, kde ji učili, že sex mimo manželství je hříchem. V posledním ročníku na střední škole se Doreen pokusila z bludného kruhu dostat sama. Experimentovala s líčením a nosila lichotivé oblečení. Ale ani to ji nedostalo blíž ke vztahu, po kterém toužila. A tak se Doreen začala silně ztotožňovat s tím, co četla od ostatních žen ve vláknech na Redditu a na jiných fórech: že společnost systematicky připravuje neatraktivní ženy o lásku a respekt a že jediný způsob, jak „vystoupit“, je podstupovat dramatické změny vzhledu a také, že hezcí lidé to mají prostě jednodušší.

 

Být posuzována jen podle toho, zda do vás chce muž ejakulovat, nebo ne je přirovnatelné k toaletě. Je to velmi ponižující.

 

„Letos jsem se opravdu snažila dosáhnout lásky. Chci být milována a milovat samu sebe, ale je těžké toho dosáhnout, když vám to nikdo jiný neprojeví," dodává Doreen. Jedinců jako je ona přibývá. A z incelů a femcelů se postupně stává fenomén.

Femcelová a incelová komunita přitom spolu v mnohém nesouhlasí. A je to zcela logické. Femcel příznivkyně označují souvislosti získávání sexuální hodnoty u žen v soudobé kultuře jako daleko méně příznivé. Sex se navíc dle jejich definice děje v drtivé většině podle podmínek, jež určují právě muži. Systém tak vůči sobě samým označují za daleko více nefér. Naplňování jejich programu však nevychází ze šíření svého zklamání, naopak svoje hnutí označují jako akt čisté sebelásky. Navzdory smutku a hněvu, které mohou pociťovat, fanynky hnutí vycházejí z předpokladu, že mají právo na respekt.

Femcel tak coby ideu nezpracovává hněv, nýbrž naději. Je těžké ale posuzovat okolnosti a možná je příliš brzy na to obě hnutí jakkoliv definovat. Nicméně už teď je zřejmé, že takové polarizování společnosti nepřináší pozitivní zprávu o jejím stavu.

Ze sexu a sexuality se tak postupně stává politické téma, které získává na síle v houstnoucí atmosféře změn pod tíhou svobodného projevu na internetu. Jak ale přinést spravedlnost, která nám bohužel nikdy není zcela dopřána, protože na ní nejsou postavené ani samy zákony přírody? Doreen má za to, že poklidným bojem. Mnoho žen jako ona se cítí být osvobozeno, když odmítlo sex, který by se stejně odehrával za podmínek, s nimiž nesouhlasí. Je ale (ne)dobrovolný celibát odpovědí na frustraci, nebo ji ještě prohlubuje? Fenomén femcelů a incelů tak přináší spíš otázky než odpovědi a je na nás všech, abychom tuto diskuzi začali sledovat a přispívali k lepšímu vývoji situace tolerancí a odhozením předsudků.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA