Jak na sebepřijetí v době přehnané tělesné pozitivity?

Věděli jste, že 70% žen ve věku od 18 do 30 let nemají rády svá těla? A muži na tom nejsou o moc lépe; 45% uvádí, že jsou nespokojeni se svými proporcemi. 

Alena 27, fotoeditorka 

„To, jak v současnosti vnímám toto heslo není dostačující. Odpovídá na otázky, které jsme my ženy nikdy nepoložily. Vyrůstajíc ve společnosti svých křehkých sester jsem se nikdy s vizáží ostříleného hráče ragby - tu jsem jako jediná sdělila po tatínkovi - neptala, co prožívá žena s nadváhou. Ne, že bych s ní nechtěla soucítit, jen mi její obraz přijde přespříliš promován, a to na úkor toho mého – bohužel.”

Žijte realitou!

Průzkum z University of Haifa už roku 2014 odhalil, že 43% amerických dívek, které většinu svého volného času tráví na sociálních sítích trpí poruchami příjmu potravin. Výzkum vysel z úzké spolupráce s ordinacemi výživových poradců, kteří byli instruováni dle podrobného dotazníku. Dost vypovídající, nemyslíte? 

Radka 22, studentka 

„Body pozitivita není dokonale podchycena, to určitě ne. Avšak přináší neuvěřitelné osvobození. Zatím ale jen určité skupině lidí. Nemůžu se dočkat až bude pozitivita vůči vlastnímu tělu vyřešena i ve více specifických ohledech. Těším se až se například ve společnosti více rozšíří tolik potřebné acne pozitivity. Mně pomohla rešerše, nelze se spolehnout, že nám sebevědomí dodá nějaká kampaň.”

Pochvalte se!

Jedním z nejzákladnějších a nejúčinnějších způsobů, jak můžeme procvičovat sebelásku, je mluvit k sobě nahlas a obzvlášť v případech, kdy je to těžké - to znamená sami, doma a nazí. Pochvalte se, řekněte si laskavou věc, všimněte si části těla, kterou máte ráda a oceňte jí, že lichotkami.Jedním z nejzákladnějších a nejúčinnějších způsobů, jak můžeme procvičovat sebelásku, je mluvit k sobě nahlas a obzvlášť v případech, kdy je to těžké - to znamená sami, doma a nazí. „Může to znít hloupě, ale to, že je to hloupé neznamená, že to nemusí fungovat,” prozradila v rozhovoru pro magazín The Time o této technice zpěvačka Lizzo. 

Kateřina 34, PR mamažerka

„Přijde mi, že je současná idea pozitivity v oblastech těla nastavena tak, aby vytvářela falešnou toleranci. Vůbec neřeší skutečnou podstatu sebepřijetí. Nabízí pouze pokrytecké pozlátko. Mně osobně pomohla na této cestě až první společná dovolená s partnerem. Bez ohledu na kampaně a články jsem se před ním kompletně tělesně otevřela se sebevědomím sobě vlastním a takovou se mě naučil milovat.”

Pochvalte ostatní!

Často promítáme své vlastní nejistoty do jiných. Soudíme je tvrdě, protože sami sebe soudíme ještě hůř. Ale když se otevřeme pocitům laskavost k ostatním, otevírá to také laskavou cestu k nám samým. Vystříhnete kompliment, který byste si sama přála a hned vám bude líp. 

Co (ne)zvládnout, když vám třicítka vtrhne do domu?

elle.cz

Kristýna 43, recepční

„To, že jsem mohla vídat ženy mých proporcí i na fotkách ke kolekcím oblíbených značek mi velmi pomohlo. Nicméně jsem si všimla i toho, že ostatní začali řešit, zda je to zdravé. A já tak měla pocit takového terče na svých zádech. Ale rozhodla jsem se pro vlastní terapii. Doma jsem zkoušela ty kampaně napodobovat až jsem zjistila, jak je moje tělo krásné.”

Odměňte se!

Kdy jste naposledy dali svému tělu dárek, jen taky, abyste mu poděkovali za to, že s vámi zůstalo? Dobrý spánek, perličková koupel, masáž… to vše si vaše tělo zaslouží! 

Marcela 39, psycholožka

„Tělesná pozitivita přináší uvolnění společenskému vědomí. Nicméně jedinci, kteří jsou hloubaví… Těm uspokojení nikdy úplně nepřinese. Je proto třeba k němu přistupovat jako k pozitivnímu společenskému trendu, z něhož je třeba extrahovat potřebné poselství pro individuální případy.”

Sdílejte! 

Už jste někdy potkala ženu, která se trápí s podobnými problémy? Zkoušela jste s ní o tom mluvit? Ne? Tak to je možná ten problém. Sdílení je důležitým lékem proti každému trápení -  navíc účinné bádání potom, že v tom člověk není sám může pomoci efektivnímu zpracování vlastních nejistot, které se ve finále mohou zdát tak banální. Nebojte se otevřít on-line blogy či upřímné profily na Instagramu.

Lucie 37, kadeřnice

„Myslím, že je důležité, aby se mimo hledisko žen samotný začalo komunikovat i hledisko můžu. Jak oni nahlíží na ženskou krásu? Samozřejmě, že existuje určitý stereotyp, ale já znám i mnoho mužů, kteří ho svým specifickým vkusem výrazně narušují. Kdybych jako mladá věděla, že existují, asi by se mi ulevilo.”

Myslete zdravě, ne hubeně

Zdraví není velikost, ale životní styl. Myslete na to při přípravě či konzumaci každého jídla během dne. Nevnímejte jídlo jako svého nepřítele, ale spojence, který vám pomůže ke zdraví, ne pouze k hubené postavě. Zdraví ale zaoblený je lepší než hubený ale nemocný.

Body positivity: Proč je kladný vztah ke svému tělu tak důležitý?

elle.cz