Umíte se mít ráda?

Vezměme si to od začátku: Kdy jste se za něco pochválila? Měla jste někdy v poslední době radost z toho, co se vám podařilo? Nebo možná ano, ale bojíte se to říci, protože slušná a hodná holka zásadně neupozorňuje na svoje úspěchy a radosti? Podle odborníků z Huffington Post je pravdou, že mnoho žen je vychovaných tak, aby neupozorňovalo na svoje přednosti a nemělo se rádo. Důkaz: Někdo vám pochválí nové šaty, vy ale neumíte pochvalu přijmout, takže zalžete, že jde o loňskou kolekci. Tedy vědomě shazujete vlastní radost. Nebo partner konstatuje, že jste zhubla a jste proklatě sexy. A vy? Místo toho, abyste přiznala, kolik úsilí vás nové křivky stály, jen podotknete, že to je asi stresem z práce. Právě sebeláska se dá velice snadno identifikovat podle toho, jak se dokážete pochválit. A když to neumíte, je to velká chyba. Protože jak tvrdí klasik: Když se nepochválíte sama, nikdo jiný to za vás neudělá. Což je fakt. 

 

Mějte na paměti, že se možná snažíte zalíbit ostatním, aby vám složili kompliment, není to ta správná cesta.

 

Dále mějte na paměti, že se možná snažíte zalíbit ostatním, aby vám složili kompliment, není to ta správná cesta. Protože právě v honbě za pochvalou, která ale přijít vůbec nemusí, si můžete ublížit. A jak tvrdí odborníci, navíc pro pochvalu od okolí uděláte často i to, že se zraníte. Psychicky, fyzicky, atd. A je jasně dané, že ten, kdo se má rád si vědomě neubližuje. Fakticky vzato, žena, která se miluje taková jaká je, nebude setrvávat ve vztahu, ve kterém jí partner tvrdí, že by měla několik kilogramů zhubnout. Nebude se odbývat v jídle, nikdy ji ani nenapadne, že by zkusila zvracet, aby byla štíhlejší. Těch příkladů jsou stovky, ale mají jedno společné. Žena, která miluje sama sebe a žije se sebou v rovnováze, nikdy nesáhne po technice takové, aby byla dokonalá, ale přitom vnitřně zničená. Právě toto sebevědomí mají zvládnuté ženy, které se narodily v období po Sametové revoluci a dále. Ty, které vyrůstaly před ní, si k sobě a svým vnitřním pocitům hledají cestu obtížněji. 


Žena, která má ráda sama sebe, tedy i vy, by měla vědět, že svoboda je zvolená zodpovědnost. Tím, že přijmete život (i sebe), jaký je, se osvobodíte od toho, co od vás čeká okolí. Vy přece nemusíte mít takové a takové vlasy jen proto, že je vyžaduje váš partner. Dokonce nemusíte být vegetariánkou, běžkyní nebo manažerkou jen proto, že po takové ženě touží váš partner. Myslíte si, že vám snaha změnit se v jeho „paní Božskou“ pomůže udržet si jeho pozornost a lásku? Nikoliv. Spíš byste měla vědět, že po světě běhá spousta mužů, kteří touží po ženě přesně takové, jako jste vy. Se smyslem pro humor, možná několika kilogramy nadváhy, osobitým stylem, zajímavými koníčky. Jakmile si i vy přiznáte, že jste skvělá, bude se vám líp žít. Budete vyrovnaná nejen sama se sebou,. Ale také se svým okolím. Vztahový kouč PhDr. Milan Šmíd vysvětluje: „Navíc je pravdou, že i kdybyste se stokrát snažila předělat, pokud změna nevychází z vašeho rozhodnutí, ale jen z touhy být milována a zalíbit, se, nikdy vám vaše nové zájmy dlouho nevydrží. Hrát si na sportovkyni vydržíte rok, možná dva. Tedy v případě, že jste bytostný kavárenský povaleč. A následné prozření a nejspíš i rozchod bude za tu dobu mnohem bolestivější, než když si rázně řeknete, jací jste hned na počátku vztahu. Mějte se ráda, buďte k sobě upřímná a ušetříte si v životě mnoho bolesti.“


Tak co, ještě pořád se stydíte za své záliby i pohled na svět, nebo víte, že přesně takový styl je ten, který k vám patří? A ten, kdo to nechápe, do vašeho života zkrátka nepatří. Navíc – nejste Líza Doolittlová a svého profesora Higginse ke štěstí nepotřebujete, že.

cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)