Je najít toho pravého otázkou chemie a čísel?

 

Anna Machin, prominentní akademická a výzkumná pracovnice Oxfordské univerzity vysvětluje, „To, o čem mluvíme, když referujeme k oné jiskře, je dopad neurochemické reakce. K takovým procesům dochází zřídkakdy.“ Omezený počet dostupných příležitostí tak působí proti naší biologii a přivádí nás z dlouhodobého hlediska do neurologické bažiny, v níž už neumíme zažehnout. Ocitáme se ve zvláštním vakuu – najít partnera teoreticky nikdy nebylo snazší, přesto však selháváme… O to víc, když se snažíme probudit motýly v břiše. Otázka zní: jak dlouho naše náročná generace vydrží tento neuspokojivý stav?

Pomůže nám umělá inteligence s láskou?

elle.cz

S omezením fyzických interakcí, jež bude pravděpodobně na vzestupu (ostatně pandemie nám dokázala, že se vídat vůbec nemusíme), se stane technologie jediným prostředníkem našich srdečních záležitostí. Proto může být samotné hledání ideálního partnera důležitější než kdy jindy. Nejedna studie spojila úzké partnerské vztahy se zlepšením zdraví a prodlouženou životností a naopak dokázaly, že sociální izolace zvyšuje riziko předčasné smrti.

Toxické zklamání

V článku z května roku 2020 pro magazín The Atlantic přišly novinářky Ashley Fetters a Kaitlyn Tiffany s tvrzením, že: „…Způsob, jakým nakupujeme zboží online, jak filtrujeme kritéria nákupu i funkce ovlivňuje i způsob, jak si vybíráme partnery.“ A každý z nás již používá jakýsi filtrační systém, psychologové pak tento vývoj označují termínem „relationshopping“ a tvrdí, že tak jak zhoubný, může být takový přístup spásou. Jenže kritéria, která používáme k filtrování shod online nutně nemusí uvést naši neurochemickou reakci do provozu a naopak.

Jak Fetters, tak Tiffany dále poukazují na to, že i když je romantická chemie nestálá a těžko předvídatelná, může propuknout mezi dvěma lidmi, kteří nemají nic společného. Anna Machin staví takové propuknutí na schopnost našeho mozku přijímat smyslové informace, které si možná příliš neuvědomujeme a neumíme správně vyhodnotit (například čich, působení feromonů, řeč těla či samotné řečové vzorce). Čím více se však při takových nerovnoměrných reakcích zklamáváme, tím více ztrácíme chuť se seznamovat. Podle jedné neurologické studie o principu zklamání z pera akademiků v Ženevě probouzí rozčarování v našem mozku centrum zvýšené opatrnosti a obezřetnosti. Cyklus vzrušení a zklamání tedy znamená, že jsme stále více neurologicky uzavřeni. Což je stav, který nám k dosažení ideální jiskry příliš nepomáhá.

 

Snažíme se lidem, kteří rozumově odpovídají našemu profilu dát šanci, ale chemickou reakci vynutit nedokážeme. Lze tyto apekty spojit?

 

Pilulka lásky

„Neexistuje jediná pilulka lásky, která by spontánně vytvářela geniální vzplanutí, ale existuje celá řada látek, které interagují se systémy lásky,“ Brian D. Earp je zástupcem ředitele Yale-Hastingsova programu etiky a zdraví na Yale University a spoluautorem knihy Love is the Drug: The Chemical Future of Our Relationships. „Musíme začít mapovat území, abychom zjistili, jaké druhy drog mají vliv na které systémy a jak tyto účinky vypadají. Právě teď jsou to všechno informace, které nově objevujeme,“ dodává. Dvě třídy léků, o nichž se zmiňuje jsou selektivní inhibitory zpětného „odchytávání“ serotoninu a psychedelika. Poukazuje na terapii znovuzrození párů za asistovaného užívání MDMA a popisuje sílu této sloučeniny – tedy 3,4-methylendioxymetamfetaminu – startér nové jiskry ve stagnujících vztazích.

Jeden z nejvyužívanějších datebotů Tinder začátkem celosvětové karantény na jaře 2020 zavedl možnost videohovorů jako substituci rande. Aktuálně se chystá posunout hranice dál. S obnovenou socializací totiž jeho tvůrci předpokládají, že skutečné rande teď půjde youngstrům ještě hůř, a tak vám Tinder bude během jeho průběhu například napovídat, co se druhé strany ptát, jaké jsou její zájmy a na jaké témata třeba zabrousit, aby se rozvedla příjemná a plodná konverzace. Rozhodnutí vzešla z průzkumu, který odhalil, že až 53% propojení skončí u výměny tří zpráv.

Je tedy možné, že v budoucnosti budou naše vztahy otázkou jakéhosi laboratorního cvičení a technologické rovnice? Najdeme si toho pravého skrze přesně stanovený algoritmus a pak se do něj skutečně „chemicky“ zamilujeme skrze správně namíchanou a našemu tělu odpovídající pilulku? Jeden z nejprogresivnějších farmaceutických konceptů v Torontu, Bright Minds Bio vyvíjí látky na bázi psychydelik, které by odstranily nežádoucí efekty jejich dlouhodobého užívání a zároveň uživatelům poskytly výhody psychické uvolněnosti při seznamování. Budoucnost? Jen ta blízká! Těšíte se na snadnou cestu k lásce?

Fenomén soulmate: vážně musíme najít toho pravého/tu pravou?

elle.cz