Jenom se hodně hádáte, nebo jste obětí domácího násilí?

 

I sebeošklivější hádka má za cíl problémy, které spolu partneři mají, vyřešit. Kdežto domácí násilí je systematické ponižování jednoho z nich, demonstrace moci, které nemá za cíl skončit. Hádat se tedy můžeme kvůli čemkoliv a není to špatně. Konflikty nám pomáhají poznávat jeden druhého, přiblížit se sobě navzájem díky tomu, že se najednou vidíme z vícero úhlů. I ta nejbanálnější hádka má svou příčinu, kdežto domácí násilí nikoliv.

V konfliktech ale můžete poznat, že se k domácímu násilí schyluje. Například, pokud jeden z partnerů chce příliš kontrolovat život toho druhého, čte mu zprávy v telefonu a má celkově nerealistická očekávání, kdy si příliš nárokuje emocionální prostor svého protějšku. Pokud v příčinách takových sporů svého drahého, či drahou poznáváte, měla by vám začít blikat výstražná kontrolka.

Odpuzuje vás představa sexu na jednu noc? Možná jste demisexuální

elle.cz

Domácí násilí se také od „italské domácnosti" liší tím, že je systematické a nefungují v něm žádné kompromisy a vůle se dohodnout. Kterou naopak i ty nejrozhádanější páry mají. V násilnickém svazku má vždy jeden výraznou převahu zdrojů a agresorem se stává ten, pro kterého je teoreticky snazší ze vztahu odejít.

Cítíte se po hádce mizerně a je vám líto, jak jste se chovali? To je úplně normální situace. Co ale standardní není, je manipulace. Když vám druhý bude říkat, že vztah nefunguje jenom kvůli vám a musíte se změnit. Někdo vysílá takovou manipulaci ke svému protějšku pasivně agresivním způsobem, tedy neřekne vám otevřeně o co se jedná, ale vším dává najevo, že se musíte změnit. Hlavním rysem domácího násilí je tedy neustálý strach, který jeho oběť pociťuje. A ten k běžným hádkám rozhodně nepatří.

Listopadová ELLE jako vaše vstupenka do beauty světa je tu!

elle.cz