Jste manipulována do/ve vztahu a ani o tom nevíte?

 

Výhoda domácího hřiště 

Manipulace je převážně o kontrole a jednou z taktik, jak ji získat, je vyvedení člověka z jeho živlu. Přemýšlejte o tom, kde bydlíte, kam chodíte a s kým se stýkáte... Jsou to vaše oblíbená místa či vašeho přítele? A co přátelé? Zdá se, že žijete v partnerově životě a on ve vašem nikoliv? Je mnohem snazší někoho ovládat, pokud není v příjemném prostředí a rozpoložení.  

Teď a tady! 

Řekl vám, že vás miluje, ale potom se rozčílil, když jste tato slova neopětovala? Deklarace lásky přece není požadavek, ale dar. Manipulátoři vám často nechtějí poskytnou čas a prostor, abyste zvážila všechna pro a proti. Vyžadují okamžité a spontánní reakce, protože díky nim nad vámi mají větší kontrolu.  

Tři, dva, jedna, pláč...

Ačkoliv tuto schopnost využívají převážně ženy, pokud zjistíte, že váš partner umí plakat na povel a využívá toho, rychle pryč! Toto je emocionální manipulace ve své základní podobě! 

Co jsou to hranice? 

Jestliže vezmete pomyslnou pastelku a nakreslíte kolem své osoby i duše hranice, mějte se na pozoru před těmi, kteří je překračují. Vždy máte možnost vyjádřit fakt, že vám chování protějšku nevyhovuje a dáváte mu tak dvě možnosti: buď se s tím naučí žít a přijme váš požadavek či nikoliv, potom je na čase říci sbohem. Možná, že se sejdete i někde uprostřed, ale nikdy byste neměla mít pocit, že jste do jistých věcí tlačena. 

Mohlo by se vám líbit

Vztah s narcisem vás zraní. Jak poznat, že jste uvízli v jeho spárech?

O této poruše osobnosti jste už nejspíš slyšeli. Není to obyčejné „jájínkovství", ani otravná sebestřednost. Projevuje se trvalou potřebou obdivu od druhých v kombinaci s nedostatkem empatie.
elle.cz

Důkaz místo slibů 

Mějte se na pozoru před těmi, kdo neustále testují vaši lásku. Tito lidé užívají věty jako: “Pokud mě miluješ, tak umyješ nádobí.” “Jestli ti na mě záleží, tak se se mnou pomiluješ.”... Tato taktika využívá vašeho pocitu viny, aby vás zahanbila či přiměla udělat něco, co dělat nechcete nebo byste neměla. A ano, jde o formu manipulace, jakkoliv nevinně to zní. 

Drama, drama, drama 

“Myslel jsem, že zrovna ty to ze všech lidí pochopíš.” “Jsi jediná, kterou jsem kdy miloval.” “Jak to, že to nemůžeš pochopit? Vždyť jsi běžně celkem inteligentní...” Tohle jsou příklady vět, které vás mají přivést k slzám či zahanbit - zkrátka dostat do nepříjemné situace, kdy bude snazší s vámi manipulovat. Nedejte se!  

Emoční vydírání 

Cítíte, že se ve vás partner snaží vyvolat pocit viny, strach či emigroval za vaše hranice tak daleko, že již není návratu... a to jen proto, aby dosáhl svého? Vezměte rovnou nohy na ramena! 

Gaslighting 

Toto je forma manipulace, o které najdete na internetu nepřeberné množství informací. V podstatě jde o to, že se partner snaží překroutit realitu tak, že začnete pochybovat o svých vlastních vzpomínkách či prožitcích. Nebojte se, paměť vám funguje dobře, jen váš protějšek se ji snaží zkreslit tak, aby mu vše prošlo...  

Mohlo by se vám líbit

Všichni o něm mluví, ale co to vlastně je? Týká se vás gaslighting?

Termín je to relativně nový, ale tento způsob násilí ve vztazích si generace Z ani mileniálové nevymysleli. Vaše matka či babička mohly být jeho obětí po řadu let, stejně jako slavné celebrity.
elle.cz

Vždyť je to jen vtip 

Jedna z nejčastějších forem manipulace probíhá asi takto: Partner vás kritizuje či má zraňující poznámky na vaši osobu, a když se rozčílíte, tvrdí, že nemáte smysl pro humor a že šlo pouze o vtip, který jste nepochopila. On přeci není krutý, jen vy jste citlivka a nechápete legraci... Tak určitě! A je jedno, zda se takto chová doma či vás ponižuje před ostatními. Vtip není výmluvou k tomu, aby nemusel nést odpovědnost za svá slova. 

Kolik je moc lásky? 

Jste na začátku vztahu a vše se zdá až moc dobré na to, aby to byla pravda? Jste až přespříliš zahrnována láskou? On je naprosto dokonalý bez jediné chybičky? My vám to samozřejmě přejeme, ale pozor! Takto často začínají vztahy s narcisem. 

Moje nemoc, pomoc! 

Když věci nejdou podle partnerova plánu, přepadne ho často náhlá nevolnost či jistý druh neidentifikovatelné choroby? A tyto symptomy často přicházejí ve chvíli, kdy s ním chcete vážně mluvit a odcházejí záhadně ihned, jakmile tuto konverzaci necháte na jindy?