REKLAMA

Lovehacks aneb metody, které vám mohou zachránit vztah

REKLAMA

 

Schindlerův seznam

Vytvořte si společný seznam priorit, které chcete ve vztahu promítat. Přemýšlejte o tomto seznamu jako o příručce, jak udržet na obou stranách vše srovnané. Vyberte si tři až pět nejdůležitějších bodů, na které se chcete zaměřit. Vyberte si obvyklé věci, které jsou v souladu s vašimi hodnotami, učiňte slib, že budete dodržovat to, co sami dodržovat chcete. Položky v jakési ‚‚vztahové ústavě‘‘ se mohou týkat čehokoliv – sexu, loajality, peněz, rodiny nebo disciplíny. Ať už je pro vás, coby dvojici, důležité cokoliv, hlavně se na to zaměřte a snažte se to rozchodit.

Comeback

Jakmile jsme v dlouhodobém vztahu, je snadné upadnout do zapomnění a třeba i zapomenout, co nás drží pohromadě. Proto pároví terapeuti navrhují připomenout a implementovat to, co jste dělali na začátku vztahu. Lidé jsou na začátku často otevření a nadšení. Jak vztah pokračuje, vydávají se po úzké cestě, do určité míry se změní a ztratí spojení. Vraťte se do dob, kdy jste si navzájem skládali komplimenty, oblékali se jeden pro druhého a dělali něco nového a zábavného. 

Hádka zvenku

V experimentu se manželských párů v Chicagu terapeuti v průběhu dvou let pravidelně ptali na otázky, které se týkaly jejich manželství. Během prvního roku spokojenost s manželstvím klesala. Na začátku druhého roku byly některé páry instruovány, aby zkusily něco nového, když se z nenadání ocitnou v hádce: „Přemýšlejte o nesouhlasu se svým partnerem z pohledu neutrální třetí strany, která chce pro všechny zúčastněné to nejlepší; člověk, který vidí věci z neutrálního úhlu pohledu.“ Tohle sice malé, ale efektivní cvičení poskytlo nevídaná data. Během dalšího roku zůstala manželská spokojenost u těchto párů stabilnější, zatímco v kontrolní skupině, která nebyla instruována, aby zaujala perspektivu třetí strany, nadále klesala.

Díky za každé nové ráno

Jednou týdně si zapište pár věcí, které váš partner udělal coby investici do vztahu. Takový pokyn ostatně dostali i účastníci tohoto experimentu. Zbytek byl veden, aby uvedli seznam věcí, které sami udělali pro zlepšení partnerské každodennosti. Ti, kteří se poplácali po zádech, se následně cítili o něco více oddaní vztahu, ale ti, kteří psali o příspěvcích svých partnerů, se cítili výrazně angažovanější – a také (ne)překvapivě mnohem vděčnější.

Přátele - čtvrtka vztahu

Každý potřebuje mít přátele. Avšak je důležité, aby tito lidé podporovali a respektovali váš vztah. Mějte blízko k těm, kteří se zdají mít v srdci váš nejlepší zájem a věnujte zvýšenou pozornost těm, kteří mohou mít skrytou, do jisté míry toxickou, agendu. Dávejte si pozor na každého, kdo vás nutí lhát nebo před partnerem skrývat věci.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA