Mají vůně vliv na náš milostný život?

 

Ze všech našich smyslů se největší důležitost přikládá zraku a sluchu, ty ostatní bývají často podceňované, a to především pokud jde o čich. Tento postoj vychází z antického Řecka, kdy filozofové čich umístili až na úplný konec pomyslného žebříčku důležitosti základních lidských smyslů. Platón označil za nosný pilíř filozofie zrak a prioritizoval ho také Aristoteles spolu se sluchem před zbytkem smyslů. Dává to smysl: logiku a rozum asi těžko ucítíme. 

Mohlo by se vám líbit

Vůně tónů: Rozhovor s hudebnicí a parfemářkou Kateřinou Šantrochovou

Sama svůj nejlepší parfém ještě nenašla, pro vás to však udělá s radostí. Hudebnice a dnes především parfémářka Kateřina Šantrochová tvoří pod značkou Scent Roche. Míchá hlavně parfémy na míru a jedinečné vůně pro interiéry.
elle.cz

Vůně a emoce

Když ucítíte určitou vůni, také se vám vybaví okamžik, kdy jste ji zaregistrovali poprvé? Spolu se vzpomínkou vám nejspíše naskočí i pocit, kterou jste v tu chvíli prožívali. Vůně, které vnímáme a uvedomujeme si je, máme také často spojené s nějakým prožitkem, místem nebo dokonce člověkem, a to v nás vzbuzuje emoce. Jak je to možné? 

Schopnost cítit různorodé vůně je spojená s limbickým systémem, který byl dříve označován jako čichový mozek. Jedná se o uskupení několika mozkových struktur, jejichž součástí je například amygdala. Právě tato část je zodpovědná za prožívání emocí a pocitů, významně ovlivňuje naše reakce na strach a radost, kontroluje úzkost a naše sociální chování. V neposlední řadě také působí na naše sexuální chování a ovlivňuje další pudové aktivity. Často je proto spojována s naší primární schopností přežít, protože čichové vjemy kdysi rozhodovaly právě o tom, jestli zůstaneme naživu.

Mohlo by se vám líbit

CBD jako nejžhavější ingredience této zimy

Vítejte ve světě blahodárného CBD. Najdete ho v potravinových doplňcích i kosmetice. Jediné, čeho budete litovat je, že jste ho neobjevila dřív.
elle.cz

Sbírka vůní v mozku

Protože má čich vliv na naše sexuální chování, je úzce spojen i s tím, jaké partnery si vybíráme. Jednou z rovin vnímání druhého člověka mohou být feromony, které nám ovšem zatím nejsou zcela jasné a vědecky nejsou dostatečně probádané. Co se týče vnímání vůní, tak díky odborníkům víme, že při seznamování má čich velký význam, jelikož náš mozek umí pachy přiřadit ke konkrétní osobě a emoci, kterou jsme v tu dobu cítili. V hlavě si vytváříme jakousi „banku pachů”, kam si ukládáme různé odéry spojené s kladnými i negativními emocemi, které jsme cítili v různých situacích a při různých setkáních. Čím intenzivnější prožitek, tím spíš a déle si to ve své pachové paměti uchováme.

A protože blížící se Valentýn je důvodem k tomu si udělat radost, vybrali jsme pro vás ty nej parfémy, díky kterým si můžete vytvořit nové, šťastné vzpomínky. Tak jako v módě jsou in unisexové modely, tak v poslední době zažívají trend unisexové vůně. Každý z nás přirozeně voníme jinak a jinak naše vůně působí na ostatní. I to má vliv na to, proč na dvou lidech stejný parfém voní jinak. Takže nezapomínejme, že sharing is caring a k tomu, že tajně kradete příteli ovesized košili nebo mikinu, směle přidejte i lahvičku parfému, kterou v rámci letošního svátku zamilovaných můžete obdarovat vás oba.

Valentýnské tipy na parfémy: