REKLAMA

„Nesmějte se mi, že s nikým nespím". Prude shaming je zraňující

REKLAMA

 

Znám to také, skupina kamarádů z umělecké vysoké školy, kde studovali všichni ti cool designéři, grafici a návrháři mi okolo dvacítky přezdívala „Pure-It-Anka". Přečtěte si to několikrát, nebo vám je to jasné na první dobrou. Puritánka. Nebyl to rozhodně kompliment, spíš způsob, jak si mě dobírat. To proto, že jsem nevyznávala jejich koncept volné lásky/polyamory/čehokoliv a při popisech jejich výprav do barů a klubů za novými mileneckými trofejemi jsme se opravdu červenala. Příjemné to nebylo, cítila jsem se míň cool než bych si přála, ale žádné posměšky mě nedonutily změnit svůj názor na intimní vztahy. Pořád jsem přesvědčená, že jsou spíš o kvalitě než kvantitě a psychika v nich hraje významnou roli.

Dnes se často hovoří o tom, jak nepřípustný je slutshaming. Žena má právo na svou sexualitu a je její volba, kolik bude mít partnerů. Emily Ratajkowski o tom napsala dokonce dlouhý post na Instagram, kdy se obořila na jistého novináře za to, že ji pošeptal, že má nezpochybnitelné důkazy o kariéře sexuální společnice, které se měla věnovat americká bývalá první dáma Melania Trump. Moderní emancipovaná žena se své sexuality nebojí, nikdo jí nesmí upírat ji vyjadřovat vždy, všude, a hlavně svobodně, ale co když nechcete?

Když se hovoří o právech všech sexuálních menšin, vždy se zapomíná na tu skupinu lidí, kteří jsou spíš zdrženliví nebo zastávají z dnešního pohledu konzervativní hodnoty. Pokud o tom pochybujete, zkuste být teenagerem, který například svým spolužákům řekne, že chce s prvním milováním čekat až do svatby. S největší pravděpodobností sklidí výsměch a opovržení, protože narozdíl od sexuálních menšin, ke kterým je dnes trendy se hlásit (vzpomeňte si na náctileté idoly jako Lily-Rose Depp nebo Jadena Smithe, které se bez problémů vyznávají ze své bisexuality). Často se také hovořilo o tom, že Rihanna, Kim Kardashian nebo bývalá přítelkyně Kanye Westa Amber Rose se staly obětí slut shamingu.

Zatímco slut shaming se dotýká v drtivém počtu žen, které jsou z rozličných důvodů (a škála může být celkem pestrá, od odhaleného kotníku po sexuální otevřenost) označovány za „děvky", prude shaming postihuje i muže. Stačí, když se nechovají jako dostateční „alfa samci".

Využívat sex jako nátlakový prostředek je poškozující a vede to ke špatným rozhodnutím. Mít s někým intimní kontakt bychom měli pouze proto, že nás dotyčný přitahuje a situace je nám příjemná. Pokud nejsme na sex připraveni nebo o něj máme menší zájem, nenechme ostatní, aby se nám posmívali. Jsme zodpovědní za své osobní hranice i volby, bylo by smutné dávat své tělo i duši všanc jen proto, že to tak zkrátka necítíme. Sex není soutěž.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA