On, ona, ono... Mění se mužské a ženské role?

Proč se ve společnosti usadila představa, že muž má venku zabít mamuta, a tím tak živit rodinu, a žena má úlovek doma uvařit, aby všechny nakrmila? Může za to příroda. Ta dala pánům tvorstva mohutnější muskulaturu, sílu. Lov se nabízí. Emocionálně více založené ženy jsou zárukou toho, že své blízké nenechají o hladu. Silnější pohlaví si i trochu sveřepě vydobylo, že na některé věci jsou ženy křehké. Pánům by hrdost nedovolila poslat něžnější polvičky do války. Na jednu stranu je to pěkné, ovšem z jiného pohledu může tento tlak způsobit pocit ponížení mužům, kteří nemají takové postavení jako jejich partnerka. A některé dámy, které vystoupaly ve své kariéře vysoko, jsou zase leckdy označovány hanlivými výrazy jako kariéristky, muži v sukni a tak dál. Neznamená to ovšem, že si obě pohlaví mění role, přizpůsobují se situaci z praktického a ekonomického hlediska. 

Jak globální oteplování ovlivňuje naši schopnost mít sex?

elle.cz

Kosmetika pro oba. Ano, či ne?

Naštěstí už nepanuje u většiny názor, že správný chlap má zapáchat. Ovšem dnes se řeší, jestli o sebe pánové nepečují příliš. Co je ale mnoho? Že si zajdou k barberovi, který jim upraví plnovous, udělá masáž hlavy, osvěží pleť? Vždyť to připomíná košaté hýčkání žen v kosmetickém salonu. Dříve přece pánům stačilo sednout si k holiči, nechat si hlavu přejet holicím strojkem, případně se nechat upravit nůžkami. A pokud muž opravdu chodí na kosmetiku, znamená to, že mu utíká testosteron ve velkém? Nemusí to tak být. Trendy totiž velí, aby pánové vypadali ne pouze upraveně, ale velmi pěstěně. Kosmetika se také stala součástí relaxačních rituálů obou pohlaví, pánové si tudíž brzy zvykli na tyto chvíle odpočinku.

Móda pro všechny

S trendy má mnohé společné i móda. Všimly jste si jistě, že v poslední době se na premiérách, fashion weecích a dalších akcích objevuje hodně sukní? Své nožky odhalují nejen dámy, potřebu se více provětrat mají i muži, a to i ti zcela heterosexuálně zaměření. Je sukně symbolem ženství, když známe kilt a když například panovníci ve středověku nosili úbory připomínající sukýnku? Koneckonců, kalhoty na ženách nám dnes již nepatřičné nepřipadají. Je i mnoho mužů, ve světě i u nás, kteří dokonce preferují šaty a podpatky a přitom žijí v heterosexuálních vztazích. Neztrácí tím svou mužnost, jde pouze o obal. Bude asi trvat, než si zvykneme na pánské sukně, ale takový proces už lidstvo zvládlo, když dámy odhodily dlouhé sukně a vyměnily je za nohavice. 

Opravdový muž nepláče

V jakém momentu tedy lze říci, že se mění role žen a mužů? Začněte od hlavy, přesněji v mozku. Vnější péče o tělo naše role nijak neohrozí, podstatné jsou naše chování, projevy, psychika. Dnes panuje názor, že pánové jsou zženštilí, větší plačky, už neskrývají emoce jako dříve. Čím to je? Dnešní svět pro většinu lidí není tak surově tvrdý jako za válek. Nátlak na nás vytváří spíš nároky v práci. Pod jejich tíhou se leckdo sesype, to platí nejen pro dámy, ale i pány. Slzy se na krajíček pak derou velmi často. Že jsou muži tak měkcí? Vždyť jsme si to přály! Kolikrát od nás partneři slyšeli, že by měli být chápavější, citlivější. Společnost je nenutí tvářit se jako bezemocionální robot. Vytrácí se tak charisma silných samců?

Jsem silná žena

Ráno vstát, vyprovodit děti do školy, jít do práce, vyzvednout děti z kroužků, večer připravit večeři. Onomu pomyslnému vytváření tepla domova v tomto výčtu činností přebývá práce. Proč si musíme dokazovat, že jsme superženy? Být stále lepší a lepší. Vezměte si, že ještě na začátku minulého století neměly ženy volební právo, v mnohých zemích ani dnes nemohou chodit do práce. Podle psychologů má něžnější pohlaví v hlavě jistý pocit vděku, závazku, že má stejná práva jako muži. Dámy tak chtějí dokázat, že si toto zasloužily, proto se neodvažují postěžovat si, že když musí do práce, měla by jim odbýt starost o domácnost, děti a podobně. Tím, jak sobě i okolí ženy něco dokazují, ztrácí emoce, protože přece nebudou fňukat. A hle, jak se i zde role obrací!

Diagnóza: Pokaždé si najdu podvodníka

elle.cz

Táta v sukni, máma v armádě

Na závěr tedy – jde o výměnu rolí? Z konzervativního společenského hlediska ano, ale z podstaty člověka? Myslíte, že si příroda určila, aby muž uměl přibít skobu na obraz, vyměnit žárovku? To ne. Kdybychom měli stroj času a posunuli se například 100 let zpět, viděli bychom, jak by muži a ženy obstáli v tehdejších představách společnosti. Pokud jsou pánové až příliš senzitivní, nemusí to být ztráta mužnosti, ale spíš psychické nevyrovnanosti. Připravte se, dámy, nejspíš na to, že občas se nebudete moct objednat na kosmetiku, protože lehátko obsadí muž. Někdy si partner vypůjčí sukni. Vy se zase ráda projedete na jeho silné motorce. Pokud nebudeme mít armádu složenou z davu dívek a pánové nebudou kojit děti, pak není třeba myslet na to, že se svět začíná otáčet druhým směrem. 

Zdroje: Nytimes.com, Marieclaire.com