Pomlouváte, nebo dokážete udržet tajemství?

Odborníci na webu Huffington Post tvrdí, že sdílení tajemství ženy obohacuje, dodává jim na důležitosti i na pocitu, že mají život pod kontrolou. Ten pracuje s hemisférou mozku, která je právě pro sdílení tajemství určená – a která u mužů bývá prakticky nevyužita. Jenže jak rozhodnout, které tajemství poslat dál a co si nechat pro sebe? Uvedeme na názorném příkladu: Máte kamarádku, nazývejte ji třeba Martina. Je nešťastná ve své práci a ráda by ji změnila, protože se už nechce v openspace koukat na svého exmilence, který jí před lety sliboval, že se rozvede, ale zatím se k tomu jaksi neodhodlal. Sedí spolu v jednom prostoru, což jí na náladě nepřidá. Jenže Martina je poměrně neprůbojná a myslí si, že jinou práci už nikdy nenajde.

V takovém případě máte podle expertů dvě možnosti: nechat ji být, aby si se svým životem poradila sama, nebo se naopak zmínit před kamarádem, který hledá posilu do svého týmu, jestli by nepotřeboval právě ji. 

Pokud jste osoba sdílející informace, přidáte jako bonus, že je na pracovišti nešťastná z osobních důvodů, do detailů se ovšem nepustíte. Jen objasníte, že novou práci potřebuje, a rozhodně ne proto, že by byla neschopná. Děláte jí „advokátku“. Kdybyste k tomu přidala všechny důvody, včetně počtu pohlavních styků se ženáčem, byla byste drbna obrovská. Což neuděláte, protože víte, že detaily prozrazené nad sklenkou vína mezi čtyřma očima se dál zkrátka neposílají.

 

Někdy může sdělení informace, její poslání dál, způsobit to, že se ledy pohnou, někomu se uleví. 

Odborníci tvrdí, že takový přístup je v pořádku. Jakmile se ale do vašeho chování vloží osobní zájmy a ziskuchtivost, pak je celý přístup ke sdílení informací na špatné cestě. Koučka Dagmar Morozová dodává: „Lidé žijí v sebeklamu toho, že drbou pod záštitou vyšších cílů. Tedy že pomáhají a myslí to dobře. Každý by si měl ale sáhnout do svědomí, jestli je to pravda a jaké jsou pravé důvody jeho konání. Vždy je těžké konfrontovat mezi čtyřma očima o tom, jestli a kdo chtěl komu pomoct. Každý ví, zda ublížil, nebo ne.“

Je třeba rozlišovat mezi pomocí a svěřováním pravdy, která měla zůstat utajena. Nastavené by to ženy měly mít tak, že nedrbou, pokud se předmětem pomluv také nerady stávají. Kromě toho je jasné, že síla vyřčeného slova roste exponenciálně. Vzpomeňte si, než cokoliv vyslovíte, na dětskou hru Tichá pošta. Vstupní informace byla nějaká – výsledek diametrálně odlišný. Opravdu chcete být spouštěčem něčeho takového? 

Většinu z vás maminka v dětství učila, že lhát se nemá. A maminky se mají poslouchat. Jaroslav Dušek ve Čtyřech dohodách připomíná, že vše, co člověk dělá, se mu jednou vrátí měrou vrchovatou. I to, že pomluva je konstrukt, který má zlepšit náladu pomlouvači, nikoli situaci oběti. 

Závěrem stručné shrnutí: Pro vědomí, zda sdílíte tajemství za účelem pomoci nebo z jiných pohnutek, vám nepomůžou chytré knihy, ale jde o vědomí osobní sebehodnoty, kterou přenášíte na lidi kolem sebe. Buď chcete, aby se lidé kolem vás cítili dobře, což zajistí a odkontroluje výhradně váš osobní a morální filtr. Protože jen vy víte, zda jste sdílenou informací pomohla, nebo uškodila.

cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Roční předplatné ELLE tentokrát s luxusními produkty z řady The Ritual of Karma. Nechcete přijít o žádné nové číslo vašeho oblíbeného magazínu? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)