REKLAMA

Pracovat z postele. Erotická sociální síť jako byznys příležitost

REKLAMA

Poskytovatelé sexuálních služeb zažívají v posledních letech určitou dekriminalizaci své profese. Na sociálních sítích se nyní často můžete setkat s hashtagem #sexworkiswork. Generace Z, která touží přijmout odlišnosti kohokoliv, a zároveň vyžaduje, aby se k milostným hrátkám přistupovalo s konsentem, tomu svým přístupem výrazně napomáhá. 

Dospívala jsem na přelomu milénia, když se o jedné naší spolužačce říkalo, že si přivydělává jako erotická modelka. Pochopila jsem, že asi odpověděla na jeden z inzerátů, které byly tehdy k vidění na pracovních portálech. Vyžadovaly příjemný vzhled a „přístup k vlastnímu tělu bez zábran". Některé rovnou odhalovaly, že si dívky mají jen s těmi, kdo se k nim připojí povídat, jiné zase slibovaly, že blokují české IP adresy, a nemůže se tedy stát, že je uvidí někdo známý. Pracovat jste měli ve studiu, což byla podle všeho jakási prosklená kukaň se stolem, židlí, počítačem a webkamerou.

Spolužačka se nakonec opila na maturitním večírku a vše vyklopila. Musí trávit s muži, kteří se do chatovací místnosti, ve které se ona svléká a sebeuspokojuje, co nejvíc času. Někteří po ní chtěli praktiky, které překračovaly běžné standardy. Za neuposlechnutí klienta přicházely tresty od vedení, protože ten si na dívku stěžoval. 

Kariéra mojí spolužačky mi připadala temná a absurdní. Nechtěla skládat jogurty do regálu v supermarketu nebo rozdávat letáky jako většina z nás. V maturitním ročníku měla auto a drahou kabelku. Pořád jsem ale myslela na to, jak si musela ledovat své intimní partie, protože měla obzvlášť náročnou směnu. 

Lidé s konkrétními tvářemi i příběhy

Síť OnlyFans pracuje rovněž s principem webcam modelingu, o kterém se jedni vyjadřují jako o prostituci, jiní jako o formě influenceringu. Shodné je, že se jedná o práci v sexuálním průmyslu, akorát v tomhle případě nemáte žádného pasáka ani agenturu, která vás připravuje o výdělek. OnlyFans si nechávají 20% provize, většina jde majitelům profilu. Sami si určujete, kdo a za kolik bude váš obsah sledovat, což vám dává určitou možnost kontroly. Sexuální pracovníci najednou nejsou jen bezejmenná, na okraji společnosti působící, masa, ale lidé s konkrétními tvářemi i příběhy.

„Vůbec jsem nevěděla o co jde, ale loni v létě mi OnlyFans ukázala jedna známá. Moje motivace byla hlavně finanční, přišla jsem o veškeré zdroje příjmů už během první vlny pandemie," říká na rovinu dvaadvacetiletá Lenka. Nejdřív jí bavilo, že může sama vymyslet obsah a najít si své fanoušky. Na druhou stranu se bála, že ji tu pozná někdo známý, čehož se děsí dodnes. „Nejdřív jsem tam nahrála selfie ve spodním prádle, ale nechápala jsem, jak najdu ty, kteří za moje fotky budou chtít platit. Věnovala jsem hodně času studiu, abych je získala," popisuje Lenka. Nejvíc prý fungovalo, když odkaz na svůj účet na OnlyFans připojila k biu na Tinderu a dalších seznamkách.

Další skupina platících uživatelů přišla ze sociální sítě Reddit, kde je i českým uživatelům OnlyFans věnovaná pozornost. Čím více se Lenka specializovala na konkrétní uživatele, tím rostl okruh jejích fanoušků. „Zbožňuji punčocháče a podvazky, vytvářím kontent, kde hrají výraznou roli a sklízím s tím docela úspěch". S bodyshammingem či dalšími urážkami se prý Lenka nesetkává. „Moji fanoušci jsou moc příjemní, někdy si povídáme o obyčejných věcech," 

I když má Lenka i takzvané non-nudes, tedy fotky, kde není nahá, považuje se za sexuální pracovnici. Když mi to říká, neslyším v jejím hlase ani stopu zaváhání či ostychu. „Je to povolání jako jakékoliv jiné. Ale nemluvím o tom s rodinou nebo v širším okruhu kamarádů. Myslím, že v Čechách na to ještě nejsme připraveni," tvrdí.

Forma inlufenceringu?

Vznik OnlyFans je jen jinou odnoží inlufenceringu. Každý marketér, který se věnuje této oblasti vám řekne, že followeři rostou jako houby po dešti, když vidí feed s hlubokými dekolty a vyšpulenými zadky. Instagram maže příspěvky, které shledává příliš explicitními, navíc coby influencer, který obchoduje s nahotou, musíte nejdřív: nahnat čísla svých sledujících, pak teprve řešit placené spolupráce se značkami. Na OnlyFans to máte všechno mnohem jednodušší: vy se svlékáte, fanoušci posílají peníze. Je to brigáda pro každého? Rozhodně ne. Ale lidstvo není kvůli OnlyFans o nic zkaženější či progresivnější. Prostě je to jen další nástroj, jak vydělat na svém těle. Celkem pohodlně a bezpečně, jak to zatím vypadá.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA