Jak koronavirus mění sex: Budoucnost a následky izolace

Odborníci se shodují, že varianta, ve které se jednou vrátíme do stejného životního modu, který fungoval před pandemií, je nerealistická. To také proto, že díky všem nařízením a opatřením se právě koronavirus, byť mu to fakticky nelze přičíst k tíži, dotýká aspektů života, o kterých jsme si nemysleli, že je zasáhne tak hluboce. 

Jak vysvětluje kouč PhDr. Milan Šmíd: „Je to jednoduchá matematika a v zásadě logická úvaha. Před lety, respektive ještě před rokem se na večírcích slavilo, domů odcházely nové páry a vesele si předávaly tělesné tekutiny. To je dnes prakticky nemožné. S ohledem na to, že večírky jsou zakázané, v deset večer se vám z baru s novou známostí odcházet nechce a všudypřítomné roušky vytvářejí bariéry nejen psychické, ale také skutečné. Doložitelné je to například na situaci, kdy se budete chtít s partnerem líbat v taxíku. Tedy začínat s milostnou předehrou. Pardon, ale podle platných zákonů – nemůžete. Stejně tak jako se líbání zakazuje na veřejných místech. Třeba v MHD.“ 

#FreePeriod aneb kdy se přestaneme za svou menstruaci stydět?

elle.cz

Ohrožený druh: Homo Eroticus

Faktem je, že v přibližně posledních deseti letech významně vzrostl poměr nevěry k letem předešlým. Náhodný sex s kolegou na pracovišti po teambuildingu byl rádoby omluvitelným, stejně jako sex s kamarádem vaší kamarádky na párty. Dnes se ale lidé bojí stýkat s neznámými lidmi právě proto, že netuší, jak jsou na tom s prodělanou Covid nákazou. Proběhla, nebo ne? Bude třeba při případném trasování hlásit i tento kontakt jako rizikový hygienické stanici? Není nakonec lepší vystačit si s hračkami, které lze zakoupit v každém sexshopu, případně s partnerem, který sice nudí, ale zato s vámi sdílí jednu domácnost a znáte jeho zdravotní situaci?

Jak voní podzim? Představujeme ty nejzajímavější parfémové novinky

elle.cz

Jistě, odborníci se shodují na tom, že sexuální promiskuita v posledních letech utěšeně rostla, takže je dobře, že se našel důvod, který ji zbrzdil, je třeba ale vzít v potaz, že v současné epidemiologické situaci nejsou jen roušky a restriktivní opatření tím, co brání lidem k užívání si té základní tělesné radosti. Jsou to také lenost a obava z nákazy jinými nemocemi. To vše vede k tomu, že počet sexuálních styků statisticky klesá – z počtu několikrát týdně na maximálně jednou měsíčně. Na vině jsou samozřejmě také chytré technologie, se kterými dnešní generace tráví v posteli víc času než s partnerem, ale také to, že strach z fyzického kontaktu se lidstvu stále intenzivněji dostává pod kůži, a tak o něj v zásadě nestojí. Stačí si připomenut Japonsko a máte k dispozici model, kterým se naše společnosti může ubírat po ukončení nouzového i všech dalších stavů. Japonci sex milují, ale vystačí s pouhým pohledem. Výkonnost si schovávají do pracovního procesu a podle statistik se milují přibližně jednou za čtvrt roku. Jistě, jde o průměr v populaci, ale i tak je to číslo poměrně alarmující.

Budoucnost sexu

Z výše uvedeného plyne jediné: Sex bude na žebříčku zájmu a hodnot stále klesat. Optikou dneška je nečistý, nedá se provozovat sterilně, přenášejí se při něm bakterie a tělesné tekutiny. Kondom lze totiž použít výhradně pro zachycení ejakulátu, rozhodně ale ne pro zachycení slin, potu či virů. Přirozeně pak každého napadá, jestli není lepší pustit si porno, lásku prožívat v online a fyzicky se uspokojit sám? Rozhodně je to z hlediska virologů bezpečnější, pokud ale v dnešní společnosti bude zájem o základní rozmnožovací techniku upadat tempem jako dosud, je na místě podotknout, že do deseti let bude mít lidstvo problém s reprodukcí a v řádu stovek let naše civilizace vymře.

Jak tvrdí klasik: „Sex je zálibou chudých, jakmile člověk dostane jiný podnět, věnuje se jemu, ne sexuálnímu uspokojení.“ Avšak pozor, právě dotyk a pohlazení jsou jednou z potřeb, bez kterých se lidská psychika v pravidelném intervalu neobejde. Proto je nezbytné hladit staříčky v nemocnicích, podržet dítě za ruku, pokud se bojí a nakonec mít také sex. Lidstvo je tak nastavené a současná panika a děs z dotyku jen umocňuje antickou tragédii, která se odehrává v našich duších. Aniž bychom to zatím pozorovali, připravujeme se o to, co nám chybí častěji víc než potrava. Bez dotyku totiž podle odborných výzkumů tělo strádá víc než bez jídla. A může taktéž docházet k rozvoji dalších psychických obtíží - zatím neviditelných, později nevyléčitelných. 

Slavíme padesát let s českou topmodelkou Danielou Peštovou

elle.cz

Vezměte také na vědomí varování sexuologů, kteří zjistili, že pokud se sexu aktivně nevěnujete více než dva roky, vaše libido přestane fungovat a vy na sex ztratíte chuť zcela, včetně sebeuspokojování. To není maličkost, protože pravidelným sexem mládnete na duši i na těle. Ti, kteří mají pravidelný sex, mají nižší riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, vzniku diabetu druhého typu a dalších civilizačních chorob.

Vrátí se příští generace k opravdovému sexu, jako se vrací dnes k řemeslům a tradicím, nebo budeme pomalu vymírat? Aktuálně nejpalčivější otázkou je, zda to bude na následky covidu, nebo na nařízení spojená s nemocí.