JAK SE Z TOHO DOSTAT? ANEB HEALING PROCESS PO ROZCHODU

 

Rozchody jsou bolestivá záležitost, a nezáleží na tom, jak dlouhý vztah jim předcházel. Dokonce ani to, na jaké straně bariéry zrovna stojíte. Ať je člověk jakkoli silný a nezávislý, konec vztahu může znamenat i ztrátu stabilního sebepojetí. Jednou z nejbolestivějších částí rozchodu je to, že končí tak nečekaně. Všechno to hezké a svým způsobem známé je pryč, plány se znenadání změnily a budoucnost má najednou příliš mnoho otazníků a prázdných míst, kde jeden je méně než dva.

Na tom, jak zhruba dlouho trvá, než rozchod přebolí, se odborníci nemůžou shodnout. Vždyť zanést do tabulky a přiřadit konkrétní číslo tak subjektivnímu prožitku, to je skoro nemožná věc. Zatímco někteří se po bolestivém rozchodu zotaví po pár měsících, jiným to může trvat i roky. Můžeme jen říct jedno – nevěřte těm, kteří dva dny po rozchodu říkají, že už jsou z toho venku. I když se můžete pár dní po rozchodu cítit, že jste připraveni vpadnout do dalšího vztahu rovnou po hlavě, raději si své rozhodnutí v zajetí emocí či myšlenek na pomstu nechte dobře projít hlavou. Svým nerozvážným rozhodnutím totiž můžete ublížit nejen sobě, ale i novému partnerovi, který má od vztahu třeba trošku jiná očekávání. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Dvakrát do stejné řeky prý nevkročíš...

Na vztah jsou potřeba dva. Dva zdraví jedinci, kteří si jsou vědomi svých chyb, které v předchozích vztazích napáchali. A taky ran, které jim bývalí partneři uštědřili. Vstupuje-li do vztahu jedinec, který nemá vyřešená svá traumata, nebo si je přinejmenším neuvědomuje, je to dost možná předzvěst toho, že se bude neustále pohybovat v kole stejných problémů a naučených vzorců. Neduste emoce v sobě a nepokoušejte se je přelstít, nevyplácí se to.

Dopřejte si raději po rozchodu tolik potřebný čas pro sebe, mluvte o svých pocitech nejen se svými nejbližšími, ale třeba i s odborníky. Získávejte nové názory a zkušenosti vašeho okolí, dejte si čas na prozkoumání a vydefinování toho, co od života opravdu chcete. Přemýšlejte o svých vztazích, o těch minulých i budoucích. Uvědomte si, co si s sebou do nadcházejících vztahů brát už nechcete a pohřběte to hluboko s tím, co vám v těch předešlých jen působilo problémy. Reflektujte to, co od ideálního budoucího partnera očekáváte. Když víte co chcete, je mnohem jednodušší to najít.

 

Pohodlí versus stereotyp: Jak poznáte, kdy je čas říct sbohem?

elle.cz

 

Říká se, že čas vše zahojí...

Vím, co říkám. Nejprve si definovat a posléze najít to, co opravdu od partnerském vztahu chci, mi zabralo rok. Rok jsem si v myšlenkách i na papíře utvářela představu o vhodném protějšku a nehodlala z ní jakkoliv slevit, až jsem potkala někoho, kdo má očekávání mnohonásobně předčil. Předcházelo tomu několikaměsíční bydlení a objevování sebe sama v zahraničí, cestování sólo i rituály, které mi pomohly utvrdit se v tom, kdo jsem a co od života chci. Není to proces finální, který by snad končil nalezením ideálního vztahu, nutno však podotknout!

Důležitou součástí léčby po rozchodu je totiž proces jakési reorganizace vlastního já, který zahrnuje posílení pocitu toho, kdo vlastně jste. A to nezávisle na tom, zda jste ve vztahu, anebo sami. Ve vztazích často zapomínáme na to, jak důležité je být občas sám. Vydejte se sami na cestu do zahraničí, nebo si třeba jen zaskočte do kina. Takové rituály mohou mít mnoho podob, vždy však mají blahodárné účinky. A občas se taky zamyslete nad tím, jak můžete v nadcházejícím vztahu udělat něco jinak a lépe. Třeba také zjistíte, že už jste na nový vztah připraveni. Však on se vždycky dostaví ve chvíli, kdy to opravdu nejméně čekáte.