Ticho řekne víc, než tisíc slov

Slova tu nejsou jen proto, abychom jimi vyplnili prázdný čas. Vědci Harvardské univerzity měřili frekvenci mluvení u vybraných žen a mužů a také smysl toho, co sdělují a přišli se zajímavým zjištěním. Ženy mluví proto, aby vyplnily volný čas, muži proto, aby sdělili fakt. Ne proto, že by bylo třeba se informací dál zabývat, ale proto, že je nutné, aby jej ostatní věděli. Jenže takové informace se chytnou ženy a jsou schopné o ní hovořit násobně déle, než trvalo sdělení samotného. Vztahový kouč Milan Šmíd vysvětluje: „Mnohdy je pro lidi neuvěřitelně těžké smysluplně mlčet. Proto používají bezvýznamná slova, vrší je na sebe, mají pocit, že díky nim dosáhnou interakce se svým okolím, ale ono to tak nefunguje. Navíc prázdná slova bez hlubšího smyslu velice často ubližují. Takže bych se přimlouval za to, abychom se všichni naučili mluvit v okamžicích, kdy máme co sdělit. Expertem na rozebírání již vyřčeného bývají ženy. Ale to již bylo stokrát řečeno. Doporučoval bych tedy, abyste si, milé dámy, neubližovaly slovy, ale snažily se myslet na to, že není nezbytné čas a prostor vyplňovat slovy, že se dá také skvěle mlčet. Slova nemají být ostny, ale potěcha.“ 

 

Mlč, anebo řekni něco, co je lepší než mlčení.

 

K tomu se váže další informace...

Mlčet se možná naučit můžete, ale výhradně o samotě, nebo s lidmi, kteří vás oceňují. Prázdná slova totiž nejčastěji z úst vypouštíme v okamžiku, kdy chceme získat něčí pozornost, respekt a pochopení. Jenže si neuvědomujeme, že to není samozřejmost a že můžeme svým slovním tokem někoho pořádně urazit. Odborníci se proto shodují na tom, že je mnohdy lepší být o samotě než obklopený lidmi, se kterými je vám tak nedobře, že máte potřebu čas s nimi strávený vyplnit prázdným mluvením. Jak lidi, kterým byste věnovat čas neměla poznáte? Snadno, Jsou to takoví, kteří vám nikdy s ničím nepomohou, očerňují vás a obrátí se na vás sami jen v tom případě, že sami něco potřebují. Přesně oni jsou tou skupinkou osob, která vás mentálně a psychicky vysává natolik, že v jejich společnosti hovoříte nesmysly. Třeba jen proto, abyste je zaujala. Což se vám nepovede, protože oni si svůj názor na vás tvoří jindy a jinak. Ne na základě toho, co se jim snažíte sdělit. To je jim totiž zcela jedno.

Pokud chcete neplýtvat slovy na zbytečné lidi, vyzkoušejte mentální cvičení, které vám jistě pomůže naučit se mluvit tehdy, když je to zapotřebí a nemluvit v okamžiku, kdy je to zbytečné. Vnímejte svůj protějšek. Jak přistupuje k vašim sdělením? Zajímají ho? Vedou k dialogu, nebo po chvíli zjistíte, že jednostranný monolog vás nebaví? Pokud tomu tak je, hovořit přestaňte. Jestli následně zjistíte, že protějšek ani nezaregistroval, že mlčíte, budete mít jasno. Nestojí o vaše slova a ani o vás. A má cenu na někoho takového plýtvat energií? Odpovězte si sama, jste velice chytrá žena, takže budete mít velmi rychle představu o tom, kolik prázdných slov jste už řekla a že nemá smysl pokračovat. 

Kdy hovořit a kdy mlčet?

Abyste věděla, kdy je vhodné hovořit a kdy mlčet, měla byste se primárně také naučit být sama se sebou. Málo lidí, kteří přehnaně mluví to zvládnou. Třeba proto, že se bojí svých myšlenek, toho, že by o sobě zjistili věci, které vlastně vědět nechtějí. A to vy rozhodně nejste, nebo ano? 

Navíc platí, že v tichu se nejlíp hledá harmonie, pozitivní myšlenky, radost ze života. Také se beze slov nejlíp spřádají plány, nacházejí řešení strastiplných životních situací. Právě také na principu mlčení jsou založená nejrůznější dechová cvičení. Vyzkoušejte je. 

Mimochodem, Pythagorovu větu, znáte?  „Mlč, anebo řekni něco, co je lepší než mlčení.“

ELLE
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)