Všichni o něm mluví, ale co to vlastně je? Týká se vás gaslighting?

 

V poslední době se s gaslightingem roztrhl doslova pytel, alespoň v mediální krajině. Nesprávné užití tohoto termínu má ale výsledek zjednodušení závažného společenského problému. Gaslighting je podle psychologů psychická manipulace, která má za cíl pokřivit vnímání skutečnosti oběti. Samotný název je odvozen z filmu Gaslight z roku 1940, kde hlavní roli hrála Ingrid Bergman. Její filmový manžel se jí snaží přesvědčit, že je blázen, aby jí mohl obrat o majetek.

V čem se ale gaslighting liší od manipulace? Je to forma moci, kterou pachatel uplatňuje, aby pokřivil realitu své oběti. Výsledkem má být, že si začne nebohý terč takové praktiky připadat jako šílenec. Začne zprvu zpochybňovat své emoce a prožívání, poté paměť či soudnost. Že by se vám to nikdy nestalo? Zkuste si představit scénu, kdy jdete s partnerem například po ulici a potkáte známého. Za několik dnů tuto historku připomenete a váš protějšek s údivem řekne, že se přece toto setkání vůbec neuskutečnilo.

FKA twigs promluvila o domácím násilí. Co nás tím učí?

elle.cz

Z drtivé většiny případů je gaslighting cílený, tedy nemůžete se tak k někomu chovat, aniž byste o tom věděli. Chaotická komunikace, popření informací či lhaní se takovým může jevit, ale nejdůležitější je záměr. Při jakém chování vám se vám ale musí rozblikat výstražná kontrolka?

  • Partner vám neustále lže, a pak tvrdí, že si jeho vyprávění jen špatně pamatujete.
  • Jeho slova a činy se prudce rozchází. Nedokáže splnit to, co slíbí.
  • I když mu předložíte důkaz, bude danou věc popírat.
  • Shazuje vás větami jako „Jsi blázen", „Tohle se nikdy nestalo", „To si pamatuješ špatně".
  • Velké výkyvy v chování: jednu chvíli vás miluje, druhou terorizuje.
  • Je agresivní, když ho konfrontujete.
  • Vystupuje vašim jménem vůči okolí.

Nejlepší je se podívat, jak takový gaslighting vypadá v praxi. Do domácnosti emocionálního násilníka a oběti se dostat na zkušenou nemůžete, ale pustit si filmy s touto tematikou ano. A že jich je! Například Hořící postel s Farrah Fawcett z roku 1984, kdy ponižovaná žena zapálí postel, ve které spí její manžel-trapitel. Ano, název je to doslovný, ale film poučný. Nebo snímek Noci s nepřítelem, kde Julia Roberts žije v navenek idylickém manželství, kde ji ale partner šikanuje za to, že špatně srovnala ručníky. V obou případech je také v rámci domácího násilí použita metoda gaslightingu.

Jste obětí takového či jiného typu domácího násilí? Bohužel nejste výjimkou, podle dat Ženské občanské lobby ročně vyhledá 168 tisíc obětí lékařskou pomoc právě kvůli tomu, že je zranil jejich partner nebo otec. Ročně se také ohlásí 2500 případů násilí v rodinách, kde žijí děti. To jsou oficiální statistiky, představte si, o kolika incidentech se nikdo nedozví.

Nenechávejte si své problémy pro sebe, nemáte za co se stydět. Obětí gaslightingu a dalšího typu emocionálního týrání se může stát kdokoliv. Ano, i velmi ambiciózní, schopný, silný, obdivuhodný člověk. Nijak to nesnižuje vaši hodnotu, nenesete zodpovědnost za chování někoho jiného. Za co ale odpovídáte je, zda se svou situací dokážete něco udělat. Nebudeme vám lhát, je to ale velmi těžké. Také proto se nyní dává takový důraz na to, aby se oběti násilí neobviňovaly z toho, že nedokázaly svému útočníkovi vzdorovat. Přesto, musíte spolupracovat na tom, abyste se z bludného kruhu dostali.

Kam se obrátit?

  • Bílý kruh bezpečí
  • Rosa Centrum
  • Krizové centrum Riaps
  • ProFem

Všechny podoby lásky, aneb seznam fetišů, které miluje celý svět

elle.cz