Vy dva a vina. Proč ji vyhnat ze vztahu?

 

Generaci dnešních mileniálů se přezdívá „GAT", jedná se o akronym slovního spojení „guilty all the time". Vinu neseme za všechno- za životní prostředí, svou privilegovanost i dojem, že nejsme dokonalí partneři s úchvatným tělem, extra silným libidem a schopností péct řemeslný chleba a u toho konverzovat japonsky.

Někdy nám ale okolí pocit viny vědomě, či podvědomě podstrčí. Může to být nástroj manipulace, o kterém váš partner ani nemusí tušit. Je to zkrátka způsob, jakým komunikuje, protože s ním třeba rodiče takovým způsobem jednali v dětství.

Dojem, že jsme selhali a nemůžeme být lepší, je silně návykový. Zabřednout do spirály přemýšlení, sebemrskačství, ze kterého plynule pokračujeme do sebelítosti, je velmi jednoduché. Často to také můžeme být my, kdo posílá náš protějšek na takzvaný „guilt trip". Někdy to děláme pasivně agresivním způsobem, kdy na otázku „Co je?" odpovídáme stále dokola „nic". Jen ať náš milovaný či milovaná zpytují svědomí! Přitom vina vám problém vyřešit nepomůže, naopak. Utopeni ve vlastních špatných pocitech, nemůžete najít řešení.

Mohlo by se vám líbit

Jenom se hádáte, nebo jste obětí domácího násilí?

Konflikt ke vztahům patří, dokonce pároví terapeuti varovně zvedají prst u těch párů, které se nehádají vůbec. Ale jak máte poznat, že vaše spory už dávno přerostly únosnou mez a nacházíte se v toxickém svazku?
elle.cz

Cítit vinu je tedy přirozené, ale všeho moc škodí. Důvod, proč zrovna vy máte sklon neustále v sobě hledat chybu a mít dojem, že nic nedokážete udělat správně, odhalí zkušený terapeut. Můžete ale začít jednoduchým cvičením. Až vám příště bude připadat, že partner či partnerka jsou vedle vás nešťastní, protože jste zase přišli pozdě z práce, spálili večeři, nevěnovali se dost jeho rodině nebo příliš dlouho telefonovali s přáteli, zkuste se na situaci podívat z jiného úhlu. Také byste byli tak nespokojení, v případě, že by váš protějšek nebyl dokonalý? 

Vina není zbytečnou emocí, může být mocným nástrojem ke změně. To v případě, že jste se skutečně provinili a potřebujete naskočit na cestu nápravy. V některých věznicích dokonce existuje terapie, kdy vězeň přes posílený pocit viny vnímá empatii vůči své oběti a její rodině. Ve vztazích ale fungujeme na jiných principech, jsme partneři, nikoliv zločinci a postižení. Svou vinu vždy pro sebe pojmenujte, zanalyzujte, poučte se, ale hlavně, jděte dál.

Mohlo by se vám líbit

Odpuzuje vás představa sexu na jednu noc? Možná jste demisexuální

Nikdy jste nepochopili vaše blízké, kteří se vám chlubili, koho minulou noc „ulovili” na baru nebo na párty, užili si s dotyčnou osobou a pak už jeho nebo ji nikdy neviděli? Čtěte dál, možná víme, proč je pro vás představa nezávazného sexu tak nepříjemná!
elle.cz

Časopis ELLE

Listopadové vydání tištěné ELLE 11/24