Vím o tobě všechno. Sleduje partner tajně i váš mobil?

Generace slídilů

Když jste ve vztahu, jak moc je vzájemné sdílení soukromí a hesel přijatelné? Pro některé je tato transparentnost samozřejmá, nemáte přece před sebou co skrývat. Přístup k osobním údajům vašeho partnera někdy už ovšem hraničí s obtěžováním. Geolokace, čtení zpráv, sledování, komu partner co lajknul na sítích, jaké aplikace má stažené a kde všude má aktivní profil… Možná je to víc, než si váš partner přeje, abyste o něm věděli. A víc, než o něm chcete vědět vy sami. Jen si vzpomeňte na všechny ty zkažené večery, které se vyvíjely slibně do chvíle, než jste zjistili, co, jak a hlavně KOMU partner okomentoval nebo olajkoval. Pro spoustu Čechů je kyber špehování své drahé polovičky naprosto normální, a to dokonce, i když s tím partner nesouhlasí. Podle odhadů po digitálních stopách svého partnera pátrá až každý čtvrtý zadaný Čech. První cíl? Soukromé zprávy a všechny sociální sítě. Právě ty vám umožňují dozvědět se o vašem partnerovi více: jaký má rád obsah, jaké protějšky se mu líbí, kdo jsou lidé, které sleduje a jaký ho s nimi spojuje vztah. Jestli můžete být v klidu nebo byste se měli znepokojovat. Tento tajný „výzkum“ probíhá hlavně mezi mladými lidmi pod 25 let. Obsah telefonu a sociálních sítí svému partnerovi projela více než polovina všech zadaných. Oč snazší to měla generace našich rodičů, které se tato špionská lákadla vůbec nenabízela.

Mohlo by se vám líbit

7 důkazů, že jste stalker

Posedlý zájem o někoho může mít spousty forem. Od v zásadě nevinné pozornosti, po trestný čin. Se stalkingem je to podobné jako s rasismem: dopouštíme se ho, aniž bychom si to byli ochotni přiznat.
elle.cz

Nejsme v tom sami

Podle výzkumů francouzské společnosti IFOP, která se na kyber slídění dotazovala více než 2 000 Francouzů, je to dost běžná věc. Nejvíce praktikují digitální „šmírování“ v páru ženy – celých 44 % oproti 35 % mužů. Prim drží mladí lidé do 35 let, v této věkové skupině se to týká 56 % mužů a 67 % žen. Po 35. roku špionáž respondenty pravděpodobně unavuje, protože nadále se jí věnuje pouhých 33 %. Jak vidno, nabyté zkušenosti a únavná zklamání jsou výrazným ponaučením a důvodem, proč toho raději nechat.

Co v tom je?

Když člověk hledá, najde. Prohrabáváním se v partnerově smartphonu 35 % zjistilo, že před nimi jejich polovička něco tají. Mezi nejčastější objevy žen patřilo flirtování přes zprávy nebo přímo nevěra, sjíždění porno stránek, profily na seznamovacích aplikacích, svádění jiných žen přes sociální sítě. Muži zase v mobilech svých partnerek často odhalili utajené utrácení nebo to, že je jejich partnerka očerňuje jejich blízkým. Prozrazení hesel nebo sdílení své polohy s partnerem vyžaduje maximální důvěru a komunikaci, aby se předešlo nedůstojným kontrolám a z nich vyplývajícím konfliktům. Kybernetický dohled nad partnerem, ať už je v páru dohodnutý nebo (ve většině případů) tajný, vede velice často ke sporům a ty k rozchodu. Potvrzují to i čísla – kvůli špehování partnera se hádalo celých 31% respondentů do 25 let, pro 15 % z nich to byl dokonce důvod k tomu, aby vztah ukončili.

Mohlo by se vám líbit

5 varovných znamení, podle kterých poznáte sociopata

Opravdu dokonale ho pozná jen psycholog nebo psychiatr, ale protože se se sociopatem nedá dlouhodobě žít, ani navazovat blízké vztahy, neuškodí znát pár znamení, které vás mohou varovat, že jste narazili na ne úplně snadnou osobnost.
elle.cz

Ponižující dohled

To, že vás zajímá, jestli váš partner lajkuje zadečky jiných žen, je ještě vcelku neškodné. Jiný rozměr kyber šmírování představuje odposlouchávání telefonních hovorů a geolokace partnera. Pokud neslouží ke kontrole partnerovy bezpečnosti (například když si jde v podvečer sám zaběhat), je velice nedůstojná. Přesto je funkce geolokace partnera u párů poměrně často využívaná. Zhruba čtvrtina párů, které se přiznaly, že se dívají, kde se jejich protějšek nachází, tvrdí, že ho sledují právě kvůli bezpečnosti. 17 % ke zjišťování, kde se jejich partner nachází, sahá, zvláště když pochybuje o loajalitě a věrnosti svého partnera. Jistě, geolokace může být uklidňující. Stejně tak se ale může se stát nástrojem sledování, dokonce i obtěžování, pokud druhá osoba netuší, že je sledována. 20 % respondentů uvedlo, že tuto funkci již někdy bez vědomí partnera použili, včetně 40 % lidí ve věku 18–24 let. 43 % respondentů výzkumu IFOP geolokalizuje svého současného partnera, ale znepokojivější údaj je, že 22 % jej používá také k lokalizaci svých bývalých partnerů.

Kyber sledování a domácí násilí

Největší vykřičník by ale měl být u údajů o spojitosti kyber sledování a manipulace domácího násilí. Lidé, kteří se počítají mezi oběti těchto činů, uvádějí, že se partner bez jejich vědomí díval do jejich do mobilních telefonů. Násilničtí partneři jdou dokonce tak daleko, že svému protějšku mobil zabaví. Mezi oběťmi domácího násilí se jedná o celých 35 % lidí.

Mohlo by se vám líbit

5 varovných znamení, podle kterých poznáte sociopata

Opravdu dokonale ho pozná jen psycholog nebo psychiatr, ale protože se se sociopatem nedá dlouhodobě žít, ani navazovat blízké vztahy, neuškodí znát pár znamení, které vás mohou varovat, že jste narazili na ne úplně snadnou osobnost.
elle.cz

Zdroj: Elle.fr