Barmská Miss žádá o mezinárodní pomoc pro Myanmar

„Dnes v mé zemi, Myanmaru, když jsem na tomto pódiu, umírá tolik lidí. Dnes zemřelo více než 100 lidí. Je mi hluboce líto všech lidí, kteří přišli o život,“ řekla Han Lay. „Lidé v Myanmaru vyšli do ulic bojovat za demokracii. Já také na tomto pódiu bojuji za demokracii. Pomozte prosím Myanmaru. Okamžitě potřebujeme vaši naléhavou mezinárodní pomoc,“ vyzvala celý svět 22 letá studentka ekonomie Yangonské univerzity.

Kdo je superwoman Amal Clooney?

elle.cz

Postoj Han Lay, bývalé basketbalistky na univerzitní úrovni, hovořící plynně několika jazyky, stál v rozporu s přístupem některých soutěžících z jiných autoritářských zemí, kteří se zasazovali o to, aby ženy nemluvily o politice. Miss Grand International jí však vyjádřila plnou podporu a poskytla prostor.

Její proslov obletěl celý svět a získal pozornost významných médií. Britské BBC Han Lay řekla: „V Myanmaru jsou novináři zadržováni ... tak jsem se rozhodla promluvit.“ Celý projev barmské modelky na Miss Grand International můžete sledovat na videu níže.

 

 

Co se děje v Myanmaru?

1. února 2021 byla myanmarskou armádou svržena a zadržena premiérka a držitelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij spolu s prezidentem Win Myina a dalšími politiky. Vojsko vyhlásilo „celoroční výjimečný stav“. Občané Myanmaru vyšli do ulic bojovat za demokracii, tisíce lidí byly zatčeny a stovky byly údajně zabity. 

Před odletem do Thajska na soutěž krásy protestovala v ulicích Myanmaru i Han Lay spolu se svými spolužáky z univerzity v Yangonu. Mnoho jejích spolužáků bylo uvězněno a jeden z jejích přátel byl podle Han Lay dokonce zabit. Na Han Lay byl údajně včera barmskými autoritami vydán zatykač na 20 let vězení, nebo trest smrti.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Fast fashion značky opět přehlíží situaci

Myanmar je velkým dodavatelem fast fashion řetězců, 700 tisíc textilních pracovníků tvořilo v roce 2019 30% barmského exportu. Mezi prvními protestujícími byli právě zaměstnanci velkých textilních továren, které dodávají zboží značkám jako je Benetton nebo H&M či Primark.

Podle britského The Guardian bylo v půlce února zabráněno 1000 zaměstnancům dodavatele Primarku protestovat a hájit tak svá základní lidská práva. Několik zaměstnanců bylo prý z práce vyhozeno poté, co se protestů zúčastnili. Tito pracovníci jsou většinou mladé ženy a hrají velkou roli při organizování demonstrací proti vojenskému puči.

Primark údajně situaci vyšetřuje, H&M přerušilo z Myanmaru odběr zboží. Mnoho pracovníků se momentálně nachází bez finančních prostředků na živobytí, jelikož jim nebyla zaplacena mzda. Myanmarský svaz průmyslových pracovníků vyzvala značky, které mají v Myanmaru své dodavatele, aby veřejně odsoudily převrat a zajistily, aby za stávku nebyli potrestáni žádní pracovníci. To se do této chvíle nestalo.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Armáda tvrdě trestá jakýkoliv veřejný odpor

Han Lay je v současné době pod ochranou ředitele soutěže krásy Nawata Itsaragrisila v Thajsku a několik barmských  diplomatů v zahraničí jí vyjádřilo podporu. Uvedli, že zůstanou loajální vůči alternativní podzemní samozvané vládě zřízené zákonodárci, jež byli zvoleni loni v listopadu, ale poté byli pučem vyloučeni.

Mladá advokátka za demokracii je velmi aktivní na svém instagramu, kde šíří povědomí o tom, co se v Myanmaru děje a snaží se tak získat mezinárodní pozornost. Několik dalších celebrit a novinářů z Myanmaru také využívá svých platforem k aktivistickým činnostem, žijí však v permanentním strachu, neboť na řadu z nich jich byl vydán zatykač, jsou tak vystaveni velkému nebezpečí ze strany vojenské diktatury.

 

Han Lay

Političky, aktivistky, herečky. Které ženy významně ovlivnily rok 2020

elle.cz