ELLE travel blog Lucie Hrubé: Maroko, nejfotogeničtější země na světě

Jestli jste si doteď mysleli, že do Maroka se jezdí prostě jen k moři, pletli jste se. Lenošit na pláži tu sice můžete, ale byla by škoda strávit tak všechen čas. Jsou tu mnohem krásnější místa, a tak stojí za to ho procestovat nejlépe úplně celé. Já jsem do Maroka vyrazila loni s cestovní agenturou Invia. „Pouhé čtyři hodiny letu z Prahy se skrývá nádherná barevná země, která je dokonalou ukázkou arabské kultury. Rozhodně patří k těm bezpečnějším, přesto turisté častěji volí zájezdy organizované cestovkou, kdy máte neustále po ruce zkušeného průvodce,“ uklidnila a poučila mě ještě před odletem mluvčí agentury Invia Andrea Řezníčková. Na cestu po Maroku si vyhraďte alespoň deset dní, abyste si všechna ta úžasná místa stačili doopravdy užít.

Cesta obvykle začíná ve městě Agádír, což je hlavní přímořské letovisko. Koupat se tu budete v Atlantském oceánu. Na krátký relax je to tu fajn, ale upřímně, už jsem viděla krásnější pláže. Teprve dál za městem čekají ty pravé poklady. I když nádherně barevné západy slunce si užijete i tady.

 

Maroko

 

Marrákeš: Jedno z nejkrásnějších měst na světě

Po cestě marockou krajinou a místními městy mi došlo, že zástavba je tu vždy laděná do jednoho odstínu. Dověděla jsem se, že jeho tón v minulosti ovlivnily dostupné materiály, ale i barva okolní krajiny. Ať už zavítáte kamkoli, vyškrábejte se na nejbližší vrchol a pokochejte se výhledem na sladěné město. Marrákeš je oranžový, což je dáno právě neobvyklým zbarvením místní půdy. Žádná stavba zároveň nemůže být vyšší než minaret hlavní mešity, v Marrákeši je to Kutubíja z 12. století. Rozhodně by měla být prvním místem, kam se v tomto městě vydáte.

Zdejší zahrady Majorelle se nebojím nazvat jedním z nejkrásnějších míst na světě. Založil je malíř Jacques Majorelle a po jeho smrti, kdy začaly chátrat, se jich ujal módní návrhář Yves Saint Laurent, který v Marrákeši dlouho žil, což je samo o sobě zárukou toho, že jde o oázu krásy, barev i klidu.

Bílý Fès, modrý Šafšawán (Chefchaouen) a dechberoucí Casablanca

Pro jednobarevnou městskou bílou architekturu je oblíbené královské město Fès, v jehož úzkých středověkých uličkách se tak snadno ztratíte, ale vůbec vám to nebude vadit. Je natolik autentické a marockou kulturu vystihuje ze všech míst nejvíce. Šafšawán v pohoří Ríf na severu Maroka je zase celý modrý. Tohle město pochází z 13. století, ale i ono bylo původně vybudované jako bílé. Místní však chtěli přilákat turisty, a tak to zkusili modrou barvou. Pravdou je, že město není na hlavních turistických trasách, a tak zůstává velmi autentické a moc turistů tu nepotkáte. I když je trochu z ruky, tak si jeho návštěvu rozhodně nenechte ujít. Budete se tu cítit jako v pohádce, to vám slibuji.

Maroko

 

Největším marockým městem je Casablanca. Moderní přímořské město, které mají „na svědomí“ Francouzi, takže vám bude připomínat Evropu. Maroko je obecně známé jako křižovatka kultur, což je další důvod, proč je tato země tak výjimečná,“ říká Andrea Řezníčková z Invie. Nejzásadnějším místem v Casablance je rozhodně obrovská mešita Hasana II., která stojí na samém pobřeží a z jedné strany ji omývá moře. Tady jsem pochopila význam slova dechberoucí. Je totiž úplně jedno, jakého je kdo vyznání, ale tato stavba obložená bílým mramorem a zdobená ručně tesanými ornamenty ohromí každého. Koneckonců jde o místo, kde se může najednou modlit sto tisíc muslimů, což popisuje její majestátnost mnohem lépe než jakákoli fotografie.

 

Brad Pitt a Russell Crow

Pokud byste se chtěli navnadit na toto město filmem Casablanca, budete zklamaní. Ve skutečnosti se tady vůbec nenatáčel. Nic to však nemění na faktu, že Maroko je jinak velmi oblíbenou destinací filmařů. Ve filmových ateliérech Ait Benhaddou, kam lze dokonce jít i na prohlídku, se natáčel například Babel s Bradem Pittem a Cate Blanchett, v úchvatném městečku Ouarzazate se odehrává Gladiátor s Russellem Crowem.

V Maroku zkrátka najdete úplně všechno. Můžete se odtud vydat na pouť Saharou na hřbetu velblouda, ale také do hor. Pohoří Atlas je tak rozlehlé, že na každých sto kilometrech vypadá trochu jinak, ale všude se vám nabízejí výjevy, kde neuvidíte ani stopy po civilizaci natož člověka. Možná nějakého nomáda se stádem ovcí.

Až nastane správný čas a vy začnete plánovat cestu Marokem, ubytování vybírejte s rozvahou. „Co znamenají čtyři hvězdičky v Evropě, neplatí v Maroku. Ubytování tu není špatné, ale raději si vždy jednu hvězdu odmyslete. Je tu velká nabídka all inclusive hotelů, ale pro cestovatele budou příjemnější menší ubytování nebo příjemně členěné hotelové komplexy, kde najdete klid i soukromí,“ upozornila mě Andrea Řezníčková.

Nalákala jsem vás? Zájezdy na podzim či začátek příštího rok už se prodávají a třeba právě Invia nabízí i poznávací zájezdy. Můžete si vybrat například desetidenní okruh královskými městy, nebo v Maroku strávit letošní Silvestr během cesty od Atlantiku přes Saharu i Vysoký Atlas. Abyste viděli maximum, vydejte se sem na 13 dní na takzvanou Grand Tour. Ceny začínají zhruba na 26 tisících korun.

Podívejte se do Maroka spolu s ELLE:
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)