Tak trochu jiná dovolená aneb Po stopách hollywoodských star

Po filmových lokacích chodíte pravděpodobně každý den, aniž byste si to uvědomili. Filmaři přetváří lokace k obrazu svému a tak se Pražská tržnice proměnila v pulzující ulice thajského Bangkoku pro velkofilm The Gray Man, pro Formanův snímek Amadeus zaskakovala Praha ulice Vídně 19. století, Strahovský klášter v Bondovce s názvem Casino Royale představuje Dolní sněmovku Spojeného království, Kutná hora se stala mýtickou zemí v Kletbě bratří Grimmů a Hradčanské náměstí se pro film Bídníci přeměnilo na Paříž na přelomu 18. a 19. století. 

Na příští dovolenou si tak poznamenejte následující lokace a nenechte si ujít procházku ve šlépějích svých oblíbených hvězd. 

Mohlo by se vám líbit

Zamilujte si Dubaj. Co ve městě plném kontrastů navštívit?

Rozmýšlíte se, kam na poslední chvíli v létě vyrazit za sluncem, zábavou a poznáním? Rozhodnětě se pro Dubaj! Připadat si jako v pohádce z Tisíce a jedné noci nebylo nikdy snadnější. Co při návštěvě Dubaje rozhodně nevynechat a kam se vydat za zážitky, na které budete dlouho vzpomínat? Redakce Elle vám usnadnila pátrání a vybrala místa, která si zamilujete a která určitě stojí za to navštívit.
elle.cz

Paris Mon Amour

Paříž, město romantiků, literátů, malířů a módních ikon. Dovolenou začněte snídaní v kavárně Café Le Nemours, kterou pravidelně navštěvuje Angelina Jolie ve snímku Cizinec, ve kterém hraje po boku Johnnyho Deppa. Kavárna se nachází jen pár kroků od legendárního muzea Louvre, ústřední lokace Šifry mistra Leonarda, superhrdinské Wonder Woman a kriminální komedie Red Notice s Ryanem Reynoldsem a Dwaynem Johnsonem v hlavní roli. 

V nedaleké čtvrti Marais, která je rájem obchůdků, kaváren a restaurací, se nachází jazzový klub Le Caveau de la Huchette, ve kterém si Emma Stone ve filmu La La Land představovala, že by hrál na klavír Ryan Gosling, kdyby se nerozešli a žili spolu v Paříži. Jen pár kroků od klubu se nachází knihkupectví Shakespare and Company, kterým bloumá Owen Wilson v romantické komedii Woodyho Allena Půlnoc v Paříži. 

Warner Bros

Jen čtvrt hodiny pěšky od knihkupectví Shakespeare and Company na adrese ​​5 pl. de l’Estrapade bydlí americká marketingová manažerka Emily v seriálu Emily in Paris. Stejně jako v seriálu i ve skutečnosti je restaurace souseda Emily, pohledného Gabriela, jen pár metrů od jejich domova. Ve skutečnosti se však jmenuje Terra Nera a narozdíl od velké části restaurací v Paříži sem nemůžete přijít jen na drink, ale musíte si objednat i jídlo, abyste si mohli sednout. V těsné blízkosti se nachází pekařství La Boulangerie Moderne, ve kterém se Emily při objednávce učila, jak správně vyslovit slovo croissant. 

Paříž je vedle gastronomického ráje mekkou umění. Po světovém úspěchu premiéry Hvězdných válek v roce 1977 se roztrhl pytel s filmy s vesmírnou tématikou a do vesmíru se tak zanedlouho vydal i James Bond. Páté patro kulturního centra a galerie moderního umění Centre Pompidou se pro Bondovku s názvem Moonraker proměnilo v centrum pro výzkum vesmíru.

Ikonickou Eiffelovu věž si prohlédněte z nedalekého mostu Pont de Bir Hakeim, po kterém se procházel Leonardo DiCaprio s Elliotem Pagem v akčním filmu Počátek režiséra Christophera Nolana.

Romantický výlet v Paříži završte procházkou po mostu Pont des Arts, na kterém ve finále seriálu Sex ve městě pan Božský vyznal lásku Carrie. 

Mohlo by se vám líbit

Šálky z kožešiny a Balenciagova černá: Kterou výstavu si vyberete vy?

Vydejte se do víru kulturního dění a navštivte to nejlepší, co galerie tuzemské i zahraniční nabízejí. Ať už hodláte vycházku za uměním a designem absolvovat tady, či za oceánem, jedno je jasné. Nudit se na sklonku roku vskutku nebudete. Vychutnejte si degustační menu zahrnující módě zasvěcené výstavy i umělecké lahůdky.
elle.cz

Věčný Londýn

„Už nechci být na všechno sama,“ zpívá z plna hrdla Renée Zellweger do zkroucených novin v úvodní scéně dnes již legendární romantické komedie Deník Bridget Jonesové. Dveře jejího bytu najdete hned vedle jedné z nejstarších londýnských tržnic Borough Market na adrese 8 Bedale Street. 

Po krátce procházce podél řeky Temže dojdete do britského národního muzea moderního umění Tate Modern, místa náhodné schůzky Scarlett Johansson a Jonathana Rhys Meyerse v Matchpoint Hra osudu, dramatickém snímku Woodyho Allena. 

K muzeu Tate Modern vede most Millenium Bridge, na který ve snímku Harry Potter a princ dvojí krve zaútočí přívrženci pána zla Smrtijedi. Millenium Bridge vede ke katedrále svatého Pavla, další filmové lokaci z filmové série Harryho Pottera. Vnitřní točité schodiště ve třetím díle série posloužilo jako cesta do učebny jasnovidectví. 

Pro fanoušky Harryho Pottera je návštěva Londýna kouzelná dovolená. Vydat se můžete na nástupiště devět a tři čtvrtě na vlakovém nádraží King's Cross a nebo na australské velvyslanectví Australia House, které se stalo lokací a inspirací kouzelnické Gringottovy banky. Prostory Australia House jsou veřejnosti otevřené pouze od pondělí do pátku, o víkendu je velvyslanectví zavřené. Vedle návštěv veřejně dostupných lokací se můžete vydat i do filmových studií Warner Bros. na okraji Londýna, nebo do divadla na hru Harry Potter a prokleté dítě v Palace Theatre.

Harry Potter studia

Na nákupy se vydejte do luxusního obchodního domu Liberty v srdci rušné čtvrti Soho. V Liberty pracovala talentovaná a rebelská módní návrhářka Estella ztvárněná Emmou Stone v hraném zpracování Disney filmu Cruella. Jen o pár domů vedle stojí světoznámé hračkářství Hamleys na Regent Street, ve kterém se odehrává závěrečná scéna psychologického thrilleru Spalující touha uznávaného režiséra Stanleyho Kubricka s Tomem Cruisem a Nicole Kidman v hlavní roli.

Milovníky historie nadchne návštěva podzemního komplexu místností Churchill War Rooms, které za druhé světové války sloužily jako řídící centrum britských válečných sil a bunkr. Pojmenované jsou dle válečného vůdce a předsedy vlády Spojeného království Winstona Churchilla. V jejich prostorech byl natočen film Nejtemnější hodina s Gary Oldmanem v roli premiéra. 

Necelou čtvrt hodinu pěšky od Churchill War Rooms si můžete dát kávu v Regency Café stejně jako filmový ztvárnitel Eltona Johna v životopisném filmu Rocketman. 

I když řada audiovizuálních snímků vzniká mezi čtyřmi stěnami filmových studií, nebo před greenscreen, takzvaným zeleným plátnem, které slouží jako filmařské pozadí, které umožňuje dotvářet libovolné pozadí za hercem, na značnou část filmových lokací můžete kdykoliv náhodně narazit. Až se vám tak příště bude zdát místo, na kterém jste poprvé, podezřelé známé, zpozorněte. Možná se právě nacházíte v ústřední lokaci svého oblíbeného filmu.

 

Autor: Kristina Kratochvilová 

Zdroje: Wikipedia Commons, Elle.com