Chcete být bohatá ASAP? Proměňte s investičním průvodcem sny v realitu

„Není moudré sázet vše na jednoho koně, a to platí i pro investice. Pokud se rozhodnu, že chci investovat, musím diverzifikovat,”říká Eva Hlavsová, zakladatelka české online platformy Fondee, která se zabývá investováním. Stejně jako svůj měsíční budget neutratíte jen za jednu oblast, například cestování, ale rozložíte ho do více různých: bydlení, nákupů, vzdělávání a úspor, rozrůzníte i budoucí adresáty vašich investic. Ideální je z tohoto pohledu investice do tzv. ETF neboli burzovně obchodovaného fondu. Ten je složen ze stovek různých akcií a můžu do něj investovat pravidelně a i s malými částkami. Nejlepším způsobem jak na to, je nastavit si trvalý příkaz, který vám z výplaty každý měsíc pošle na investice určitou částku. Kolik to bude, je jen na vás. Doporučený minimální jednorázový vklad je podle Evy Hlavsové 10 000 Kč, pravidelný měsíční pak minimálně tisíc korun.

U peněz ještě chvíli zůstaneme. Při investování byste měla mít vždy vizi, za jak dlouho chcete peníze vybrat. „Čím více let před sebou máte, tím více si totiž můžete dovolit riskovat,” vysvětluje Hlavsová. Zde samozřejmě doporučuje vyhnout se panice, když hodnota investice zrovna klesá. Zásadní je také začít co nejdřív: Invest early and often. Tato mantra vás může dovést k tomu, aby peníze jednou pracovaly za vás.K tomu je však důležité je neprve investovat. Můžete začít doslova po tisícikorunách, využít dědictví anebo si půjčit od banky. 

Peníze za 21 dní? To chci!

elle.cz

A není to rizikové?

S tímto bodem souvisí další klíčový bod investování, totiž riziko. Většinou si ho nastavujeme sami podle toho, jaký je náš investiční cíl a kolik rizika jsme ochotni podstoupit. Jednoduše řečeno: v pondělí může mít váš počáteční padesátitisícový vklad hodnotu o 20 % vyšší, v pátek naopak o 50 % nižší. Ooops! Otázkou je, co s tím uděláte? Budete se stoickým klidem dělat, že nic, nebo rychle vyberete aspoň zbytek peněz? Obvykle se vyplatí počkat, ale vysvětlujte to někomu, kdo počítá každou korunu. Eva Hlavsová doporučuje nebýt příliš konzervativní, ale ani neskákat do neznáma: „Nikdy se nedejte zlákat sliby o zbohatnutí přes noc nebo stádovým chováním okolí,” říká.

Poslední položkou v našem manuálu, rozhodně tou nejméně sexy, jsou poplatky. U pravidelného investování je nejlepší platit pravidelný jednorázový roční poplatek za správu celého portfolia, který je sice vyšší, ale rozhodně šetří čas, který byste strávili studováním toho, na kolik vás která investice přišla. „Vždy by vás mělo zajímat, kolik za poplatky dáváte a kolik % vašeho vkladu vám seberou,” dodává Eva Hlavsová. Podle ní je v normě něco mezi  0,9 a 1,5 %. Nicméně některé fondy si běžně berou i 3 %. Pozor si dejte také na vstupní a výstupní poplatky. Jinými slovy pozorně vybírejte a vždy se ptejte.

Akcie, umění i NFT's. Jakými způsoby ženy investují?

elle.cz

Zdroj: ELLE, Fondee