Kolekce IKEA Art Event vyzývá ke zkoumání hranice mezi uměním a funkcí

IKEA

 

Od roku 2015 společnost IKEA spolupracuje s umělci z celého světa na tvorbě kolekcí Art Event, které oslavují odlišné způsoby vyjádření umění prostřednictvím různých žánrů a řemesel; ručně tkaných uměleckých koberců, hraček z křišťálového skla a nástěnného umění, jako jsou fotografie, pouliční umění a ilustrace. Cíl těchto kolekcí se za ty roky nezměnil a zůstává stále stejný: demokratizovat umění a zajistit, aby bylo přístupnější a cenově dostupnější pro všechny.

Ambicí šestého ročníku kolekce IKEA Art Event je rovněž vnést umění do domácností mnoha lidí – tentokrát prostřednictvím rozostření jemné hranice mezi uměním a designem. Na tuto cestu pozvala společnost umělce z různého prostředí a z různých částí světa; Daniel Arsham (New York), Gelchop (Tokio), Humans since 1982 (Stockholm), Sabine Marcelis (Rotterdam) a Stefan Marx (Berlín).

„Rozhodli jsme se pracovat s různými umělci z celého světa, aby kolekce odrážela rozmanitost umění a designu, které se v ní spojují,“ říká Henrik Most, Creative Leader pro IKEA Art Event a dodává: „Chceme ukázat, že být umělcem nebo návrhářem neznamená, že musíte zůstat „zaškatulkovaní“, můžete pracovat v různých oborech. Tento nový posun měl velký dopad na současnou designovou i uměleckou scénu.“

Naučte se zkratku NFT. Je v ní budoucnost umění i módy

elle.cz

IKEA

 

Kolekce obsahuje 10 výrobků bytového zařízení, které zpochybňují pohled na předměty každodenní potřeby a zároveň vzdávají hold každodenní kreativitě; nástěnné dekorativní osvětlení od Sabine Marcelis, nástěnné hodiny od Daniela Arshama, stolní lampa a svítilna od studia Gelchop, váza a pléd od Stefana Marxe a nástěnné dekorace od Humans since 1982.

„Každý výrobek v této kolekci má praktickou funkci a zároveň je uměleckým předmětem. Tradiční myšlenka, že umění je určené pouze pro náročné a design je součástí masové kultury, již není relevantní. Umění a design jdou skvěle dohromady – právě v tom je to kouzlo,“ říká Henrik Most.

Limitovaná kolekce IKEA Art Event 2021 bude na českém trhu v prodeji od 1. května 2021. Každý zákazník si bude moci koupit maximálně dva kusy od každého výrobku v rámci jednoho nákupu. Jednotlivé produkty budete moci objevovat z pohodlí domova prostřednictvím uzpůsobených efektů rozšířené reality na Instagramu IKEA. Lidé se mohou přidat k #IKEAARTEVENT2021 a vytvořit si vlastní domácí galerie.

 

IKEA Art Event 2021

 

UMĚLCI, KTEŘÍ SE NA KOLEKCI IKEA ART EVENT 2021 PODÍLELI:

Daniel Arsham je multidisciplinární americký umělec, jehož dílo kombinuje umění, architekturu a umělecké představení. Má rozsáhlé zkušenosti se spoluprací s dalšími kreativními lídry v oblasti scénické produkce, módy, interiérového designu a architektury. V jeho nejnovějších uměleckých počinech se zabývá myšlenkou týkající se budoucích civilizací a archeologického rozpadu. Arsham je spoluzakladatelem newyorského designového studia Snarkitecture.

 

Daniel Arsham

 

Návrhářku Sabine Marcellis, která se narodila na Novém Zélandu a nyní žije v Nizozemí, fascinují jedinečné vlastnosti materiálů a efekty, které mohou konkrétní materiály vytvářet – například pryskyřice nebo sklo interagující se světlem. Její praxe je řízena procesem: její návrhy vychází z rozsáhlých experimentů s nápady a materiály ve studiu. Pracuje napříč produkty, instalací a prostorovým designem a snaží se prostřednictvím svých poutavých návrhů vytvářet magické zážitky.

 

Sabine Marcelis

 

Humans since 1982 založili během studií na HDK Göteborg v roce 2009 Bastian Bischoff a Per Emanuelsson. Duo z Humans since 1982 spojuje umění a design a vytváří záměrně narušené předměty každodenní potřeby, které vyvolávají otázky týkající se zrychlující se technologie a její dualistické povahy jako zdroje pokroku a destrukce.

 

Humans since 1982

 

Stefan Marx je německý umělec a ilustrátor, který používá svůj osobitý styl k zachycení a zobrazení všedního dne. Čerpá inspiraci z různých subkultur, jako jsou graffiti a techno, k tvorbě umění v různých médiích, včetně návrhů skateboardů, olejomalby ve velkém měřítku a porcelánových váz.

 

Stefan Marx

 

Japonský kolektiv Gelchop rozebírá předměty každodenní potřeby a kombinuje je s různými prvky. Zábavným a přesvědčivým způsobem tak mění jejich význam a funkci. Umělecká díla a výrobky studia Gelchop povzbuzují, abyste se na věci dívali jiným způsobem, což vede k reflexi „skutečného“ účelu objektu ve světě.

 

Gelchop

Ženy v umění #3: (Virtuální) realita Radky Bodzewicz

elle.cz