MEZI UMĚNÍM A DESIGNEM. IKONICKÉ LAMPY AKARI SLAVÍ 70 LET

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

„Vše, co potřebujete pro vytvoření domova je pokoj a Akari,“ prohlašoval s oblibou japonsko-americký designér Isamu Noguchi o svém nejslavnějším díle. Akari znamená japonsky světlo. A světlo hraje v interiéru jednu z hlavních rolí – modeluje prostor a podtrhuje atmosféru. Nezáleží, jestli jste vyznavači hygge, japonského minimalismu anebo si jedete na aktuální vlně mid-century. Akari vypadají úžasně, kamkoliv je postavíte. Je to statement piece, který sází na hru s materiálem a lehkostí.

A kdo byl jejich autor Isamu Noguchi? Malíř, designér a jeden z nejvýznamnějších sochařů 20. století. Stačilo ale málo a stal by se lékařem. Místo toho celý život osciloval mezi uměním a designem i mezi Japonskem a Spojenými státy. Jeho tvorba spojuje západ s východem a v obou zemích si časem vybudoval ateliéry. Noguchi byl všestranným talentem, který po sobě zanechal řadu několikatunových kamenných objektů, navrhoval zenové zahrady, keramické objekty, osvětlení a nábytek a vytvořil například scénografii pro představení legendární tanečnice Marty Graham. Ve všem se odráží Noguchiho poslání – práce s prostorem. Smysl pro abstrakci vnesl do jeho tvorby rumunský sochař Constantin Brancusi, u kterého mladý Noguchi studoval. Nikdy nepatřil k žádnému směru nebo skupině, ale spolupracoval například s Luis Khanem nebo Marcelem Breuerem. V 50. letech navrhnul zahradu nové budovy UNESCO v Paříži, na které spolupracoval s hvězdami jako je Pablo Picasso, Joan Miró, Alexander Calder a Henry Moore.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Noguchi ve všem tíhnul k užitečnosti a jednoduchosti, takže cesta od umělce k industriálnímu designérovi se nabízela. Začalo to návrhem dětské chůvičky, pokračovalo konferenčním stolkem a pohovkou, ale největší ohlas měla právě světla, kterým se průběžně věnoval už od 40. let. Dnes se o práva k jeho návrhům dělí známé společnosti Vitra, Herman Miller a Knoll.

Přestože se Noguchi narodil v Los Angeles, dětství strávil v Japonsku a v dospělosti dělil svůj život mezi Japonsko a USA. Pracovně byl zrovna v Japonsku v Hiroshimě, když si udělal výlet do města Gifu známého tradičním rybářským festivalem a výrobou papírových luceren. Ty ale začínaly být zastaralé a s přechodem na elektrické osvětlení hrozilo, že řemeslo zanikne. Starosta Gifu proto oslovil Noguchiho, aby lucerny přizpůsobil technologickému progresu a také zpřístupnil západu. A povedlo se. Výsledkem jsou lampy Akari, moderní interpretace tradičního japonského řemesla. Čisté linie, organické tvary, místo svíčky žárovka a lampa jde poskládat jako papírová harmonika a snadno posílat po celém světě.

 

 

Akari se dodnes vyrábějí v Gifu ve stejném podniku rodiny Ozeki, se kterou před 70 lety začal Noguchi spolupracovat. Ručně, z papíru z kůry morušovníku a bambusu pomocí dřevěných forem. Postupně vznikly návrhy stovky modelů různých tvarů a velikostí. Závěsné, stojací nebo stolní. Velké od 24 centimetrů po téměř třímetrové objekty. Výroba jedné lampy trvá 6 hodin.

Jejich popularita aktuálně drží nad vodou Noguchiho muzeum v Queens v New Yorku, které bylo kvůli pandemii několik měsíců zavřené. Celou dobu to finančně ustálo díky prodeji právě Akari lamp a touze vylepšit si domov, který se proměnil v náš celý svět. Nedivíme se. Jejich měkké světlo, řemeslo a lehkost z nich dělají ikony designu, po kterých je těžké netoužit.

Mohlo by se vám líbit

Kam pro vintage židle od Jacobsena nebo vlněný koberec od Halabaly?

Koupit si něco hezkého domů dává aktuálně mnohem větší smysl, než investovat do nových drahých bot nebo kabelek. A naše nároky se zvyšují. Doma trávíme většinu času, na sociálních sítích vidíme nekonečně #homeinspo a navíc máme čas a motivaci lovit opravdu jedinečné předměty – ideálně vintage. Kde ale tyhle poklady najít? Stačí sledovat ty správné profily na Instagramu, které je seženou za vás. Kam pro vintage židle od Jacobsena, vlněný koberec od Halabaly anebo porcelán z 19. století? Na Instagram!
elle.cz