Old but gold: kam pro nábytek, který umí stárnout?

 

Barevné komody, funkcionalistické židle a konferenční stolky s opaxitovou deskou jsou staronovými stálicemi našich interiérů. Cílem ale není vytvořit si doma skanzen. Díky své nadčasovosti zapadnou i do moderního interiéru, kde o to více vyniknou. Estetické trendy se totiž vrací pravidelně. Někdo tvrdí, že je k tomu potřeba poloviny století, někdo, že jednu dekádu. Další, že nostalgie je houpačka, která se vrací jednou za 30 let. Pravdu mají asi všichni. Ať tak či tak, retro nábytek už dávno není výsadou blešáků či zapadlých antiků, ale i specializovaných prodejen, e-shopů a nově také instagramových profilů, o kterých jsme psali zde. Že československý design sbírá body i v zahraničí potvrzuje i mezinárodní online market Pomono. Představujeme vám pětici prodejen, kde seženete výběr pokladů československé výroby i perly ze zahraničí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

NANOVO

Mezi průkopníky patří projekt NANOVO, za kterým stojí dvojice „vetešníků“ Adam Karásek a Jiří Mrázek. Československý design je jejich srdcovou záležitostí, ale pravidelně u nich narazíte i na poklady od výrobců Knoll, Cassina či finská křesla PeeM vyráběná speciálně pro československý trh v 70. letech. NANOVO nejen renovuje, ale i obnovuje výrobu ikonických kousků. Před pár lety slavili úspěch s komodou U-452 od Jiřího Jiroutka, letos se pustili do znovuzrození výroby kožených křesel od slovenského designéra Viliama Chleba z roku 1979.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

LAX

Není v lidských silách projít kolem výlohy obchodu LAX v Praze na Letné a na několik minut se nezastavit. Celý obchod včetně výloh působí tak trochu jako kabinet kuriozit – plný všemožných objektů z různých dekád 20. století. Vedle československého designu a kultovních lustrů UFO, lampiček Napako či hodinek Prim je i tady velká šance, že narazíte na design zahraniční produkce. Zatím bránami LAX prošly například židle Ghost Chair či noční stolky Componibili od italského výrobce Kartell, finská křesla PeeM, židle Panton od Vitry a vzhledem k tomu, že cyklistická sezóna je za rohem, tak stojí za zmínku i silnička Raleigh.

Kam pro vintage židle od Jacobsena nebo vlněný koberec od Halabaly?

elle.cz

 

NOVORETRO

Na brněnské scéně už několik let figuruje projekt Novoretro manželů Dana a Aleny Petrových. Restaurují a prodávají starý nábytek, doplňky či osvětlení a zvládnou i kompletní proměnu interiéru. V Novoretru najdete objekty od první republiky po 70. léta a převážně československého původu. A určitě zde uspějete, pokud sháníte polstrovaná křesílka jako ta od designérské dvojice Karla Koželky a Antonína Kropáčka, konferenční stolek od Jindřicha Halabaly, retro dřevěné stoličky či umakartové stojany na pokojovky.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

PELMELDESIGN

K nábytku z 50. až 70. let a bytové kultuře obecně se Nikol Kutíková dostala už během svých studií na pražské AVU. Pohybovala se tenkrát mezi starožitníky, jezdila na různé burzy a obchodování se starožitnostmi se jí zalíbilo natolik, že se renovacím starožitného a industriálního nábytku začala věnovat naplno. Vyvrcholilo to založením Pelmeldesignu, který dnes zaměstnává tým o šesti lidech. Až na výjimky se orientují hlavně na československý design. Vedle oblíbených lamp Napako, lustrů UFO či židlí Vertex tu mají aktuálně na skladě třeba několik křesel od architekta Jana Bočana, který se podílel například na realizaci budovy československého velvyslanectví v Londýně a ve Stockholmu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

RENOVÉ

Za posledním projektem se podíváme na Slovensko. Obchod a showroom Renové vznikl v roce 2017 v Bratislavě. Jeho zakladatelka Anna Harvanová se původně věnovala interiérovému designu. Dnes sbírá, renovuje a prodává retro křesla, stolky, lampy a další interiérové doplňky. Ani u Renové nechybí obligátní Halabala či Jiroutek nebo impozantní lustry z Kamenického Šenova. Prim v nabídce ale hrají renovovaná křesílka, perfektně přečalouněná do moderních barev.

MEZI UMĚNÍM A DESIGNEM. IKONICKÉ LAMPY AKARI SLAVÍ 70 LET

elle.cz