ELLE Movie List: Seznamte se s filmy nominovanými na Českého lva

Bratři (Tomáš Mašín)

15 nominací

Rodina Mašínových se v komunistickém Československu stává terčem perzekuce. Bratři Josef (Oskar Hes) a Ctirad (Jan Nedbal) se rozhodnou pokračovat v tradici svého otce, Josefa Mašína, který byl popraven nacisty v roce 1942 a zakládají odbojovou skupinu. Organizují násilné sabotáže a stávají se nejhledanějšími muži v zemi. Přesto však nezanedbávají svou odpovědnost vůči matce (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestře (Karolína Lea Nováková). Mají v plánu uniknout do Západního Berlína, přidat se k americké armádě a osvobodit Československo. Snímek nás provádí jedním z největších příběhů české historie. Příběhem, který ze sebe do dnes nesetřásl kontroverze a podněcuje společnost k debatám. Byli hrdinové nebo vrazi? Obojí nebo ani jedno?

Bratři

 

Úsvit (Matěj Chlupáček)

12 nominací

Píše se rok 1937 a Eliška Křenková v roli mladé lékařky Heleny přijíždí se svým manželem – ředitelem velké továrny – do města Svit pod Tatrami. V plánu je vytvořit zde moderní průmyslové město ve stylu Baťova Zlína. Nicméně hladké fungování továrny je narušeno, když se v areálu nalezne mrtvola – novorozenec s oběma pohlavními orgány. To značně komplikuje situaci. Helena, odhodlaná a angažovaná, se rozhodne vyšetřovat tuto tragédii na vlastní pěst poté, co kontrarozvědka neprůkazně označí případ za akci komunistů. Do cesty se jí však kromě jejího manžela a dalších (mužů) staví i vlastní předsudky.

Úsvit

 

Bod obnovy (Robert Hloz)

8 nominací

Nacházíte se v roce 2041, kdy technologie změnily biologický řád lidské existence. Lidé nyní totiž mohou investovat do prodloužení svého bytí a získat právo na znovuoživení po nehodě či jiné nepřirozené smrti. Nezbytností je pouze digitální zálohování své osobnosti známé jako Bod obnovy. Sympatická agentka Em (Andrea Mohylová) se právě dostává k případu, kde byla porušena základní pravidla obnovy. Bod obnovy oběti byl neoprávněně vymazán, a Em se tak ocitá tváří v tvář mimořádnému zločinu. Režisér se inspiroval u futuristického dramatu Potomci lidí (2006) a vnesl do české kinematografie zdařilé sci-fi hollywoodských rozměrů, které si podle počtu nominací na Českého lva našel oblibu kromě diváctva i u kritiky.

Bod obnovy

 

Přišla v noci (Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček)

8 nominací

Home invasion horor, který je v nějaké podobě realitou většiny z nás. Takový je film Přišla v noci, ve kterém Simona Peková hraje šedesátnici Valerii, matku, která se jednoho dne objeví přede dveřmi bytu svého syna a jeho partnerky. Ti do té doby vedli pokojný normální život páru dvou třicátníků a nemají tušení, co je čeká. Valerie si podmaňuje celý prostor i životy partnerů a začne se vměstnávat do každé intimní maličkosti mezi nimi. Komedie s hororovými prvky tak vynáší na světlo situaci všem důvěrně známou, ale přeci dostatečně neprobádanou.

Přišla v noci

 

Němá tajemství (Tomáš Mašín)

7 nominací

Veterinář Martin (Marián Mitaš) po těžkém úrazu ztratí schopnost komunikovat. A každá z žen jeho života – manželka Erika, matka Dana a veterinářka Jana, jejíž kůň způsobil Martinovi zranění – vypráví jeho příběh odlišně. Rodinná idylka se postupně začíná hroutit a odhalovat nejasné hranice mezi altruismem a sobectvím. Do situace následně vstupuje policie, Martin je totiž mrtvý, a ne vlastní rukou. Postupné odhalování pravdy znamená zvraty, odhalení traumat držených pod pokličkou a rozplétání pavučiny vychytralých lží.

Němá tajemství

 

Tancuj Matyldo (Petr Slavík)

7 nominací

Karel (Karel Roden) žije ve světě řádu a pravidel. Empatie mu nikdy nebyla vlastní. To se však musí změnit, jelikož jeho matka Matylda (Regina Rázlová), bývalá barová zpěvačka s bohémským charakterem přijde o byt a Karlovi nezbývá než ji vzít k sobě. Situace se komplikuje, když Matylda onemocní Alzheimerovou chorobou a starat se o ni má Karlův nezodpovědný syn Pavel (Antonio Šoposki). Příběh inspirován skutečností svou tragikomičností pobaví, dojme i zabolí.

Tancuj Matyldo

 

Volha (Jan Pachl)

6 nominací

Dobová minisérie založená na stejnojmenném románu od Karla Hynie nás provádí historií Československé televize, na kterou autor v knize vzpomíná. Hlavním antihrdinou je sobecký egocentrik Standa Pekárek (Kryštof Hádek), jenž má pouze tři přání: řídit volhu, jezdit pro redakci humoru a lidové zábavy a vozit Karla Gotta. A je pro to schopný dokonce navázat spolupráci s StB pod krycím jménem Volha a bez výčitek donášet na své kolegy i pasažéry.

Volha
Mohlo by se vám líbit

Které filmy budou nominovány na Oscary 2024? Zhlédněte je teď

Nový rok znamená pro filmové fanoušky jediné: Oscaři jsou za rohem. Ačkoli nominace budou oficiálně zveřejněny až 23. ledna, mezi kritiky se už šíří dohady, jaké snímky by mohly letos zabodovat. Jak se dalo předpokládat, nejprestižnější filmový event se ponese ve stejném duchu jako letošní léto a Barbie i Oppenheimer se pravděpodobně umístí mezi nominacemi v téměř každé kategorii. Nicméně neméně úspěšné budou i filmy, které jsme viděli na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Nebo dokonce i filmy, které do kin ještě vůbec nedorazily.
elle.cz

Zdroj: Český lev, CSFD, Novinky.cz