Generace plastic people

Když se podíváte na první transgender modelkou v historii reality show Britain´s Next Top, třiadvacetiletou Talulah-Eve Brown, nepoznali byste, že tahle blonďatá kráska byla v minulosti mužem. Kromě operací nezbytných k proměně podstoupila totiž také řadu zákroků pro zjemnění rysů v obličeji. Udělala to mimo jiné i kvůli kariéře, s jemnější tváří má prý jako modelka větší šanci prorazit a zaujmout. „Moje rysy působily moc tvrdě a fotky tak často vyžadovaly úpravy, zjemnění pomohlo hodně mojí kariéře,” řekla. Zákroky zahrnují například výplně obličeje nebo botox.

Jenže přeměna z ženy na muže je jedna věc, estetické zákroky ve dvaceti letech jsou věc druhá. Plastické operace celebrit nás fascinují už dlouhá léta a spekulování nad tím, která celebrita šla “pod kudlu”, se stalo téměř celosvětovou zábavou. Zatímco některé slavné dámy se snaží co nejlépe skrýt práci lékařů, nebo se vymlouvají na zdravotní problémy, celebrity typu Kardashianových (některé) úpravy přiznávají a dokonce nové procedury zkoušejí před kamerami.

Za všechno může internet

Příčin zvyšování zájmu o estetické zákroky je mnoho. Ještě před deseti lety byla plastická operace považována za něco, co si mohou dovolit jen celebrity nebo bohaté ženy, které se nechtějí smířit se stárnutím. S rozmachem internetu a potažmo sociálních sítí jsme začali být se svými těly a obličeji stále více nespokojení. Mladí lidé mají denodenně ve svých rukou chytré telefony, a veškeré obavy ze silných stehen nebo malých prsou se tak mohou snadno změnit v opravdovou posedlost. Podle docenta Ondřeje Měšťáka z Kliniky plastické chirurgie Esthé je právě tohle největším problémem. “Pacienti vysílají přímé přenosy ze svých operací, lékaři nechávají nahlédnout veřejnost do zákulisí. A třeba i kvůli kultu selfie lidé chtějí vypadat dobře i v reálném životě, ne jenom na fotkách, které je možné upravit v různých aplikacích,” říká. S tím souhlasí i plastický chirurg Pavel Horyna z Medicom Clinic: “Média navíc nepublikují reálné fotografie, spousta z nich je zveřejněna až po retuších nebo po použití filtrů. Většina menších zákroků navíc dnes nestojí tolik co dřív, takže si je mladí můžou dovolit. “Lidé vidí dobře provedené zákroky ve svém okolí, vidí, že to není nic náročného, a je tak jednoduché se k nim dostat,” míní docent Měšťák.

Plastická psychoterapie

Průzkumy ukazují, že plastickou operaci v minulém roce podstoupilo více než dvě stě tisíc teenagerů. Podle odborníků na to mají největší vliv sociální sítě. Plastičtí chirurgové se shodují, že dřív chodily ženy do jejich ordinací s módními magazíny, dnes přicházejí s fotkami staženými z Instagramu. Jak uvádí server marketwatch.com, podle magazínu Plastic and Reconstructive Surgery (oficiální časopis Americké asociace plastických chirurgů) bylo v USA v roce 2017 provedeno 229 tisíc plastických operací. Některým z pacientů bylo teprve něco mezi 13-19 roky. Obliba kosmetické chirurgie vzrostla o 11% a lidé za ni utratili více než šest a půl miliardy dolarů.

“Mladí lidé chodí do naší ordinace častěji než dříve a jejich počet roste. Posouvá se i věková hranice menších zákroků. Stále dříve děláme operaci očních víček, vylepšení či udržení ostrých kontur obličeje, operaci prsou, nosu či liposukci,” vyjmenovává Horyna. Zájem o tyto zákroky dlouhodobě roste, nejvíce právě u mladých pacientek ve věku 20-30 let.

Pro dospívající je hlavně puberta náročné období a mnohdy bývá nejrychlejším a nejjednodušším řešením právě plastická operace. “Úspěšný zákrok může být skvělou psychoterapií. Ovšem v Česku až po dovršení 18 let,” dodává Horyna.

Hlavně přirozeně

Velký rozdíl oproti tomu, jak plastiky vypadaly dříve, je dnes třeba v tom, že estetické zákroky mají být na prvním místě přirozené a po operaci bychom měli ideálně vypadat jen jako hezčí verze sama sebe. Takzvaná ‘natural-looking’ plastická chirurgie je oblíbená také u modelek, u kterých předpokládáme, že jsou krásné a dokonalé prostě od přírody. Ženy v ordinacích plastických chirurgů proto stále častěji požadují prsa Emily Ratajkowski, lícní kosti jako má Kim Kardashian, nos Belly Hadid nebo plné rty Kylie Jenner. “Nejčastěji se mladí lidé chtějí podobat celebritám, které znají z Instagramu, Facebooku, blogerům či youtuberům. Podle sester Kardashianových chtějí například pozadí a prsa, podobat se ale chtějí i Beyonce, Taylor Swift, Rihanně nebo Angelině Jolie,” vyjmenovává Horyna.

Za posledních deset let je patrný zvyšující se příklon k menší invazivitě zákroků.  “U mladých teď nejvíce frčí drobné úpravy v obličeji, nejčastěji pomocí výplní. Ať už se jedná o známé výplně rtů, nebo zvýraznění V-shape obličeje a s tím související v současné době oblíbené konturování dolní čelisti. Z operací je u nás jasně nejčastější zvětšovací operace prsů následována operací nosu,” vyjmenovává docent Měšťák. Vyvíjejí se i požadavky na vzhled prsů, stále více žen touží po přirozenosti. Začalo se také více užívat přenosu vlastní tukové tkáně. V západních zemích je teď hodně oblíbené konturování postavy s přenosem vlastní tukové tkáně do pozadí, tzv. brazilian butt lift.

Když se podíváte na starší fotky modelky Belly Hadid, ihned uvidíte, že podstoupila minimálně plastiku nosu. V roce 2016 zveřejnil časopis Star rozhovor s člověkem blízkým její rodině, který tvrdil, že za modelčinými rysy stojí peníze a plastické operace. „Vždycky byla hodně nejistá a měla nízké sebevědomí. Největší zlom nastal, když se sestra Gigi stala známou modelkou. To pak vzala kreditku táty, šla do města a vrátila se k nepoznání,“ řekl tehdy časopisu zdroj. Ona to ale nikdy nepotvrdila a i přes zjevný fakt, že má menší nos, plnější rty a pravděpodobně i výplně ve tvářích, spekulace o operaci stále odmítá. „Hodně lidí si myslí, že jsem podstoupila jednou tuhle, podruhé zas jinou operaci. Ale víte co? Můžete si mě pořádně prohlédnout. Bojím se nechat si třeba jen vyplnit rty. Nechci si zničit obličej,“ řekla modelka.

Teprve jednadvacetiletá Kylie Jenner bývala roztomilá pihovatá puberťačka, která žila ve stínu svých starších a slavnějších příbuzných. Všichni doufali, že ona ze sebe na rozdíl od nich plastikovou kreauturu neudělá a nebude napodobovat svou starší sestru, která je plastikami přímo posedlá. Kim Kardashian má ve svých osmatřiceti letech zmenšený nos, zvýrazněné lícní kosti a pravidelně si nechává píchat botulotoxinové injekce, aby měla vypnutou pleť. Svou kariéru založila také na postavě bohyni, ale i ke křivkám ve tvaru přesýpacích hodin jí museli pomoci lékaři. A tak když mladinká Kylie začala dospívat, nelenila a nechala se také vylepšit. Přifouknuté rty, upravený nos, pozvednuté čelo, výplně v pozadí, větší prsa, k tomu připočtěte hodně make-upu a výsledkem je zcela jiný člověk. Nádherná instagramerka, která vydělává miliony dolarů na svém půvabu a plní titulní stránky módních magazínů. Ani jejich sestra Kendall, úspěšná modelka, za svůj vzhled nevděčí jen matce přírodě. Plastikám se údajně nevyhnuly ani modelky Rosie Huntington-Whiteley či Elsa Hosk nebo třeba slavné britské vévodkyně Kate či Meghan. A takhle bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Vtip je zkrátka v tom, že můžete mít plastik kolik chcete, stále by ale měly vypadat přirozeně.

Vnitřní krása už netáhne

Díky popularizaci medicíny a plastické chirurgie jsou velmi oblíbené fotografie před a po. Instagramové účty jako například @cosmetic.derm (ale je jich mnohem více) vášnivě sledují, co všechno slavné ženy musely udělat pro to, aby si udržely mládí a krásu, popřípadě aby jejich tvář více odpovídala současným nárokům. Hitem jsou výplně rtů, ale i brady nebo tváří a botox se nepoužívá jen na vyhlazení vrásek, ale také třeba k pozvednutí oblouků obočí.

To také ukazuje efektivní, rychlou a pozitivní změnu dle přání pacientů. Skrze sociální sítě můžeme sdílet své zkušenosti a nabádat tak k operaci vědomě i nevědomě ostatní. Právě mladá generace je využívá nejvíc, a tak je také jejich vliv nejvýraznější. Plastická chirurgie zlidověla a stala se zcela běžnou a lehce dostupnou součástí našich životů. “Očekávám proto zvýšení zájmu zejména o neinvazivní procedury, jako jsou například výplně. Ale bude narůstat i zájem o estetické operace. Souvisí to s ekonomickou situací ve společnosti, ale také s tím, že si lidé stále více uvědomují důležitost vzhledu. Ten ovlivňuje většinu našich sociálních interakcí a netýká se to jen výběru partnerů. Má vliv například i na takové věci, jako je výše platu. Může se to zdát velmi povrchní, ale bohužel to tak je,” uzavírá docent Měšťák.