REKLAMA

HALOWEEN a KLAUNI: Jací nám už po desetiletí nahánějí hrůzu a proč?

REKLAMA

 

Na sklonku září v zámoří zase trápily veřejnost fotky klaunů oslovující děti před branami škol v hned několika státech. Klauni nás jednoduše děsí, ač byla jejich postava původně spojena s dětskou radostí.

Někteří lidé dokonce trpí klaunofobií. To rozhodněnen  k smíchu. Iracionální strach z klaunů může způsobit paniku a nevolnost. Ačkoli je vzácná, mnoho lidí považuje klauny za strašidelné, ne -li přímo děsivé.  

Podle některých americký psychologů pomohl myšlenku zlého klauna upevnit sériový vrah John Gacy, který vystupoval jako klaun Pogo na charitativních akcích a dětských oslavách. Proto tedy není překvapivé, že průzkum veřejného mínění z roku 2016 zjistil, že se Američané více obávají klaunů než teroristického útoku nebo dokonce umírání.

Scott Bonn, kriminalista a profesor sociologie na Drew University v New Jersey, pro magazín Time v článku o klaunech prohlásil: „Fascinace klauny a strach z nich jsou způsobeny faktem tyto postavy, že nejsou skutečné. Nevíme, co je pod vším tím make-upem. Může to být kdokoli, nebo cokoli. Ve skutečnosti je takové nevědomí velmi děsivé.“ V současní kultuře jsou klauni jednoduše symbolem zla. Kterých se bojíme nejvíce?

Pennywise 

Pokud by existovala síň slávy strašidelných klaunů, Pennywise by byl prvním vyvoleným. Démon klaun, který hltá děti a který vznikl v bestselleru Stephena Kinga It, poprvé vyděsil svou podobou v televizním minisérii z roku 1990 (s Timem Currym v hlavní roli) a o 20 let později v adaptaci dvou filmů (s Billem Skarsgardem žvýkajícím vyděšené dětské hrdiny). 

 

 

Joker  

Seznam „strašidelných klaunů“ by nebyl úplný bez Batmanova úhlavního nepřítele, klaunského prince zločinu. Jack Nicholson (ve filmu Batman), Heath Ledger ( v pokračování Temný rytíř) a Jared Leto (v komiksové adaptaci Sebevražedný oddíl) jej vykreslují jako maniakální a hrozivé; Joaquin Phoenix (v posledním hitu Joker) však dává své rozbité postavě sympatičtější, avšak o to děsivější notu. 

 

Twisty  

Tohoto vraha a únosce (John Carroll Lynch), který se objevil ve sériích American Horror Story: Freak Show a American Horror Story: Cult  charakterizoval široký úsměv, maska na znetvořeném obličeji. Kde začíná zranění a kde maska?   

 

 

Kapitán Spaulding 

V proslulém režijním debutu Roba Zombieho z roku 2003 Dům 1000 mrtvol je kapitán Spaulding (zahrál si jej Sid Haig) součástí rodiny sériových vrahů. Herec Sid Haig, který zemřel v roce 2019, si postavu zopakoval v seriálech The Devil's Rejects a 3 From Hell. 

 

 

Clown doll 

Před Annabelle a Chuckym tu byla ještě tato posedlá hračka... A to sice ve snímku Poltergeist od Tobe Hoopera z roku 1982.  Hororový maestro James Wan byl tímto filmem jako dítě tak vyděšený, že se ze svého strachu vyznal postavou loutky Billyho v sérii Saw. 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA