Jaro za rohem, okresy otevřené. Náš tip na výlet: vyražte mimo město!

 

Na průvodce po exotických zemích od Monocle, Wallpaper nebo Taschen se nám bude ještě chvíli prášit. Ale pandemie nás přiměla k tomu vážit si maličkostí a věcí, které jsme dříve brali za samozřejmost. Po několika týdnech můžeme opět vyrazit za hranice našeho okresu a knížka Možnosti vesnice vám prozradí místa, která stojí za to navštívit a nebudou zde davy lidí. Publikace totiž mapuje architektonické proměny českého venkova od Šumavy po Krkonoše, zapadlé Frýdlantsko, opuštěné Rychlebské hory či malebné okolí Litomyšle až po moravskoslezské Beskydy a znojemskou vinařskou oblast. Kráčí po stavebních stopách renomovaných architektonických studií jako je Mjölk architekti, Atelier M1 architekti a Chybík+Krištof. Autorkou Možností vesnice je literární dokumentaristka Michaela Hečková, která tak navázala na své předchozí knihy O městech a lidech a 20 000. Fotografie a grafická podoba publikace je dílem Matěje Chabery, který v minulosti získal ocenění Grafický designér roku v Cenách Czech Grand Design. Kniha mapuje dvanáct příběhů. My jsme pro vás vybrali pětici míst, kam určitě brzy zamíříme.

 

Možnosti vesnice

 

Pohádkové záhony v obci Poříčí u Litomyšle

Jako z obrázku. Obec Poříčí u Litomyšle je sice jen pár kilometrů od hlavního města české architektury – Litomyšle, ale do knihy se dostala naopak díky plochám, které zastavěné nejsou. Poříčí u Litomyšle je totiž držitelem zlaté medaile v evropské soutěži Entente Florale oceňující sídla za příkladnou péči o zeleň. V praxi to znamená, že vás uvítají dokonale upravené květinové záhony, které vás nenechají jen tak projet. „Sněhobílé plochy kulatých hlaviček hortenzie stromečkovité doplňují žluté květy řebříčku tužebníkového a paprsky denivky citronové. Větrem občas zašumí proso. Husté hrozny drobných růžových květů obklopené červeno alovými listy dobromysli hladké doprovází bledě alový šafrán Tommasiniho,“ popisuje autorka Michaela Hečková pohádkovou obec.

Mohlo by se vám líbit

Architektonický průvodce: Fenomén Litomyšl

Jestli je nějaké město v Česku naše srdeční záležitost, pak je to rozhodně Litomyšl. Považujeme ji za centrum toho nejlepšího ze současné tuzemské architektury, ať už jde o kreativní práci s veřejným prostorem, historické rekonstrukce, nebo výstavbu nových domů. Tady se to vše daří. Už skoro třicet let.
elle.cz
Možnosti vesnice

 

Do Heřmanice s nadhledem

Pokud si potřebujete provětrat hlavu, zamiřte do Heřmanic kousek od Liberce. Právě tady stojí první rozhledna známého libereckého studio Mjölk architekti. Proč vyrostla rozhledna s výstižným názvem Vokurka zrovna zde? Stalo se tak náhodou. Architekti se prostě rozhodli postavit rozhlednu a s jejím návrhem obcházeli starosty okolních vesnic, než našli jednoho odvážného právě v Heřmanicích. Se stavbou Vokurky se začalo na jaře 2012 a na podzim téhož roku byla slavnostně otevřena. Vyrostla do výšky 24 metrů a je celoročně volně přístupná.

 

Možnosti vesnice

 

Symbióza starého a nového v Trojanovicích

„Trojanovice umí uchvátit. Očarují vás nejkrásnější potraviny v republice, výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách, která si odnesla nominaci na Mies van der Rohe Award, lesní hostinec Rekovice na Horečkách nebo půvabná zvonička,“ popisuje Michaela Hečková podhorskou obec, která byla ještě před pár lety známá hlavně pro dvojici pohádkových útulen od Dušana Jurkoviče tyčící se na hoře Radhošť. Po požáru jedné z nich v roce 2014 se souběžně s rekonstrukcí začalo i se stavbou nové výstupní stanice lanové dráhy, která na Pustevny vede už od roku 1940. Výsledkem je minimalistický dvoupodlažní objekt s panoramatickým výhledem do širé beskydské krajiny. Sbírá architektonická ocenění a je důkazem krásné symbiózy staré a moderní architektury.

 

Možnosti vesnice

 

Na konec světa do Rychlebských hor

Od Jeseníku jsou Rychlebské hory vzdáleny jen devatenáct kilometrů, ale přesto si zde budete připadat jako na konci světa. Výlet ale stojí za to, protože na zvědavé návštěvníky zde čeká opravená secesní budova s tanečním sálem, neboli Tančírna v Račím údolí. První polovinu 20. století byla vyhlášenou výletní destinací a místem setkávání a tanečních bálů, druhou polovinu chátrala. Znovu jí vdechla život až citlivá rekonstrukce a Tančírna se slavnostně otevřela v červenci 2015. Svou dobovou elegancí i vybavením láká turisty, cyklisty a v zimě běžkaře. Hlavní prostor Tančírny tvoří taneční sál, který dnes slouží pro koncerty, autorská čtení, taneční vystoupení, různé workshopy nebo svatby. Celý areál s Tančírnou, přilehlým parkem a sklípkem za potokem byl prohlášen za kulturní památku.

 

LAHOFER

 

Za vínem a architekturou do Dobšic

Vesnice Dobšice o 2 400 obyvatelích se stala téměř ze dne na den povinnou destinací všech milovníků vína a moderní architektury. Respektive, za vínem se do Dobšic na Znojemsku jezdilo už dříve, ale v létě roku 2020 zde vinařství LAHOFER otevřelo své nové sídlo a jeho autory jsou jedny z nejskloňovanějších jmen mezi českými architekty: Ondřej Chybík a Michal Krištof. Sofistikovaná moderní stavba vyrostla s respektem k okolní přírodě, ale každého návštěvníka na první pohled nadchne svou betonovou střešní terasou ve tvaru vlny. Sladkou tečkou už je snad jen krásný výhled na vinici. A sklenička vína do ruky.

Mohlo by se vám líbit

Urban hikes: Podívejte se na (své) město z jiné perspektiv

V době, kdy je cestovat, sportovat a chodit za kulturou trochu náročnější, se hlásí o slovo takzvané urban hikes: Městské túry nabízejí skvělý způsob, jak se zabavit, trávit víc času venku a poznat své vlastní i jakékoli jiné město světa z nových úhlů.
elle.cz