Kate Winslet: Věčná bojovnice proti předsudkům

 

„Chci, abyste mou tvář nechali tak, jak je," řekla žena známá jako Kate Elizabeth Winslet kosmetickému gigantu L'Oréal, vzpomínala v jednom rozhovoru pro britský Vogue. Psal se rok 2015 a body pozitivita byla ještě tématem v plenkách. Přesto herečka, která byla za svou kariéru nominovaná už sedmkrát nominovaná na Oscara, od svého požadavku neustoupila. Mohla přijít o velmi tučnou odměnu, ale zásadovost pro ni stojí na prvním místě.

Narodila se 5. října 1975 v Berkshire rodičům britsko-irského původu. Matka byla chůvou a servírkou, otec neúspěšným hercem. Rodina na tom byla finančně dost bídně: pobírala potravinové šeky a byla závislá na příspěvcích od charitativních organizací. Přesto Kate ani její tři sourozenci emocionálně nestrádali, herečka později vyprávěla nakolik si byli všichni blízcí, a že měla opravdu spokojené dětství. Hrála se svými sestrami ve školních představeních a i přesto, že se Kate spolužáci posmívali za nadváhu, udělala přijímačky na divadelní akademii. Odtud vedla cesta do Londýna, kde hrála v reklamách, dabovala filmy a zkoušela své štěstí v divadelních hrách. Hlavní part většinou ale nezískala, prý byla moc tlustá.

Váha nebyla jediným nepřítelem Kate, která v té době na výšku 169 cm vážila 84 kilogramů. Chyběly jí peníze, aby mohla dokončit školu, a tak si přivydělávala jako prodavačka v lahůdkách. Zlom přišel, když získala roli ve filmu Nebeská stvoření. Režíroval ho nikdo jiný než Peter Jackson, který má na svém kontě zfilmovanou ságu Pán prstenů. Tehdy se psal rok 1994 a Jackson byl mladým tvůrcem, který chtěl zfilmovat příběh podle skutečné události, v jejímž rámci dvojice dospívajících dívek zabila matku jedné z nich. Režisér byl fascinován Winslet, která se mezitím dostala na zdravou váhu. Kate si nastudovala vše o procesu, četla deníky vražedkyň, sehnala si výpovědi svědků. Byla velmi poctivá ve své přípravě a opravdová v hraní. Jackson chápal, že před ním stojí opravdový talent.

 

Kate Winslet
Info ikona

 

Podobný intenzivní dojem udělala Kate Winslet o pár let později na Jamese Camerona, který hledal hlavní představitelku pro svůj velkofilm Titanic. Kate v castinzích porazila Gwyneth Paltrow, Nicole Kidman, Cameron Diaz i Madonnu. Když to Kate zjistila, poslala Cameronovi kytici růží jako dárek. Její nadšení nebralo konce, během filmování scén ve vodě si odmítala udělat přestávku, trávila hodiny v mokrém oblečení a dostala zápal plic. Premiéru Titanicu si ale neužila - místo toho šla na pohřeb svého expřítele, scénáristy Stephena Tredreho, který zemřel na leukémii. Mnoho let po jeho smrti Winslet přiznala, že se přes jeho odchod nikdy nepřenesla.

„Kate je nejpřipravenější herečka, s jakou jsem kdy pracoval," prozradil o ní blízký přítel a kolega Leonardo di Caprio v rozhovoru pro New York Times. Jejich pouto je jedno z nejpevnějších v Hollywoodu, ačkoliv nikdy prý nepřekročilo hranici kamarádství. Když spolu natáčeli snímek Revolutionary Road, který režíroval Katin tehdejší manžel Sam Mendes, věnoval Leo své kolegyni speciální „prsten přátelství". Dodnes bez něj herečka neopouští svůj byt a považuje kroužek za svůj osobní talisman.

Veřejný obraz Kate Winslet se ale neskládá jen z toho, že je famózní herečkou. Velmi často hovoří o své nechuti zapadat do hollywoodských standardů krásy. Za kila navíc byla médii šikanována už v okamžiku, kdy se stala po snímcích Hamlet a Titanic mezinárodní celebritou. Winslet měla kvůli tomu strach podepsat smlouvy na filmy v Hollywoodu, protože nechtěla sklízet další posměch za to, jak vypadá. Což je z dnešního pohledu těžko uvěřitelné, Kate Winslet je nehledě na jakoukoliv váhu klasicky krásnou ženou. 

Komplexům zamávala Kate Winslet navždy adieu, když se jí v roce 2000 narodila dcera Mia, dnes rovněž herečka. „Když povyrostla, postavily jsme se spolu před zrcadlo a já jí učila, ať se na sebe podívá a poděkuje svému tělu, za to, že je. Je úžasné mít křivky, být ženou," prohlásila Kate Winslet v rozhovoru pro Guardian.

REKLAMA