Když má víkend tři dny: Jak se přestat flákat a být úspěšnější

 

Už loni, v době největšího lockdownu, navrhla mladá novozélandská premiérka Jacinda Ardern firmám, aby zkrátily pracovní týden z pěti dnů na čtyři. Cílem měla být podpora cestovního ruchu - pokud budou mít lidi stejné platy, ale více času, budou moci cestovat po vlastní zemi, a podniky se lépe vyrovnají s krizí.

Šlo jen o neformální doporučení, návrh. Přesto ji řada firem vyslyšela. Koneckonců ani na Zélandu nejde o žádnou novou myšlenku, už dříve se tam s tímto pojetím práce experimentovalo. Jednou z velkých firem, která se rozhodla čtyřdenní pracovní týden vyzkoušet, je například Unilever, který má na Zélandu 81 zaměstnanců. Všem zůstaly stejné platy, ale pracují o jeden den méně.

Jakmile roční test skončí s pozitivním výsledkem, hodlá firma tento systém zavést globálně. Dotknout by se tedy mohl 165 tisíc zaměstnanců po celém světě. „Chceme měřit výkon, nikoli čas strávený prací. Věříme, že dosavadní způsob práce je zastaralý a už nevyhovuje dnešní době,“ řekl pro New York Times ředitel zélandské pobočky Unileveru Nick Bangs.

Opravdu vám chytré aplikace ulehčí práci? Známe 7 nejlepších

elle.cz

Pracovat stejně, ale za méně času

Bangs zároveň zdůraznil, že nejde o to pracovat méně, jen ten samý objem práce vměstnat do menšího množství hodin. A právě v tom tkví úspěch čtyřdenního pracovního týdne.

Zůstaneme-li na Zélandu, tady už v roce 2018 tuto filosofii vyzkoušela firma Perpetual Guardian a označila ji za absolutní úspěch. 78 procent zaměstnanců prý díky novému systému zvládalo perfektně najít rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Před jeho začátkem to přitom dokázalo jen 54 procent. Výsledkem toho, že lidi mají více času na to, co mají rádi, a mohou být častěji se svými blízkými, je také menší stres a zároveň větší pocit motivace, vyšší chuť do práce i produktivita. Ta se v Perpetual Guardian prý zvýšila o 20 procent za pouhé dva měsíce.

Zkuste si to představit: Když víte, že všechny svoje úkoly zvládnete odbavit do čtvrtka, abyste pak mohli mít volný pátek, a nemuseli si brát žádnou dovolenou, ani čerpat sick days a podobně, pravděpodobně to opravdu zvládnete. Dvakrát si rozmyslíte každé kafíčko, každé drbání s kolegyní.

Proč je dobré vědět, za čím se vlastně ženete?

elle.cz

Sedět v práci neznamená pracovat

Variantou k čtyřdennímu pracovnímu týdnu mohou být i další formy zkrácených úvazků. O tom, že chodit do práce od pondělí do pátku, je už trochu z módy, svědčí i nedávné rozhodnutí společnosti Vodafone, která oznámila, že i v Česku zavede možnost zkrácené pracovní doby či kratšího úvazku, a to u všech pozic, včetně těch nejvyšších. Operátor tak chce podpořit rodiče, aby mohli trávit čas s dětmi, ale také kohokoli dalšího, kdo se chce věnovat více projektům a nechce se spojit jen s jednou firmou, nebo prostě jen odmítá v práci trávit tolik času.

Vodafone si zároveň uvědomuje, že díky tomuto kroku může také získat kvalitnější pracovníky: „Například podle výzkumu britské vlády a pracovního portálu Indeed lákají pracovní inzeráty, které obsahují možnost flexibilního úvazku, o 30 procent uchazečů více než místa, která flexibilitu nezmiňují,“ říká Carl Clarke, viceprezident pro lidské zdroje Vodafonu Czech Republic.

Operátor evidentně pochopil, že i v Česku už nastala doba, kdy si lidé více váží svého času a chtějí si organizovat svůj osobní i pracovní život. Zároveň je to snad i důkaz, že v roce 2021 firmy začínají chápat, že i když v nich nechcete trávit většinu svého života, berete je dostatečně vážně, věnujete jim plné pracovní nasazení a odvádíte ten nejlepší možný výkon.

ELLE ACADEMY VOL. 2: OBJEVTE S NÁMI SVŮJ PLNÝ POTENCIÁL

elle.cz