Knihovna à la ELLE: vzhůru nohama

1. Všechno musí ven

S knížkami se to má úplně stejně jako s oblečením. Pokud chcete vědět, co vlastně doma máte, je nejlepší, když všechno nanosíte na jednu hromadu. Skládejte knížky do komínků třeba na velký koberec. Tohle místo teď bude něco jako základní tábor. Takže projděte celý byt a zkontrolujte také noční stolek, poličky, skříňky v kuchyni, kde se možná povalují kuchařky nebo dětské knížky. Ty ale můžete vytřídit a uklidit samostatně. 

2. Třídění a čištění

Teď přichází asi ta nejvíce náročná fáze. Musíte vzít do ruky každou knížku, kterou vlastníte a za 1) vyluxovat její vrchní stranu od prachu a za 2) rozhodnout se, co s ní. Můžete si ji nechat, a nebo ji poslat dál, pokud víte, že tenhle kousek k vám do knihovny opravdu nepatří. Radost udělá třeba dětem v dětském domově nebo ženám v azylovém domě. Knížky můžete také rozdělit na různé sekce. My doporučujeme dát zvlášť pouze kuchařky a poezii. Ale jestli budete mít všechny knížky od jednoho autora u sebe a ještě správně seřazené, to už je na vás.

3. Knihy nepřečtené a ty „až někdy“

Je to zvláštní skupina knih, které máme doma asi všichni. Knížky, jež jsme si kdysi koupili, protože nám je třeba někdo doporučil, ale nikdy jsme je neotevřeli. Nebo takové, které jsme od někoho dostali, přečetli jsme pár stránek a tím to skončilo. Pokud jste si už teď jisti, že některou z těchto knih opravdu číst nebudete, pošlete ji o dům dál. Jestliže je to ale kvalitní literatura, jen jste k ní zatím nedospěli, vytvořte pro tyto exempláře extra sekci. Alespoň budete mít přehled v tom, jaké knížky už máte přečtené a ve které poličce můžete hledat nového společníka. 

4. Ostatní čtivo

Samozřejmě nám je jasné, že v knihovně nemáte pouze knížky. Určitě se tam najde i spousta časopisů, vizuálně krásných publikací nebo šanony s dokumenty a jiné „poklady“. I v tomto případě si prohlédněte každý kus a ujasněte si, zda si jej chcete ponechat. U časopisů buďte ale opravdu přísní a spíše je vyhoďte. Pokud to ovšem nejsou archivní čísla ELLE… Co se týče velkých knih s krásnými fotkami, najděte pro ně místo, kde se budou více vyjímat a vy si je můžete jednou za čas prohlédnout. Osobní dokumenty třiďte pečlivě, ale neschraňujte zbytečně každý papír. 

5. Zpátky na místo

A teď přichází ta zábavnější fáze. Uložení knih zpět do knihovny. Utřete v ní prach a vyluxované knížky skládejte pečlivě zpátky na místo. Jak je budete na police ukládat a řadit, je jen na vás. 

cara magazin

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)

EBC promo