Seznamte se s predikovanými nominanty na Oscary 2024

Past Lives / Minulé životy

Ryze romantický film, ve kterém umělost amerických love stories nahradila realita lidských osudů.Blízcí přátelé z dětství Nora a Hae Sung se po odchodu Nořiny rodiny z Jižní Koreje nečekaně po dvaceti letech opět setkávají v New Yorku. Během jednoho zlomového týdne se střetávají tváří v tvář s neúprosností osudu, hloubkou první lásky a rozhodnutími, která změnila jejich životy. Spisovatelka Nora je konfrontována otázkou: „Co by bylo kdyby?“

Kde: Kviff.tv

Režírovala: Celine Song

Past lives

May December

Gracie Atherton-Yoo před dvěma dekádami pobouřila národ díky notoricky známému románku s o 23 let mladším chlapcem. V průběhu odpykávání trestu porodila Gracie dítě, jako výsledek jejich aféry. Nyní však oba nechali minulost minulostí a žijí v míru jako manželé se třemi dětmi. Jejich klidné soužití rozvíří náhlá návštěva herečky Elizabeth (Natalie Portman), jež se v rámci přípravy na svou roli v chystaném filmu o Gracie rozhodne získat informace z první ruky. Potom, co Elizabeth hovoří s několika členy rodiny, se Gracie začne bát, zda Elizabeth odhalí nějaké kostlivce ve skříni.

Kde: Netflix

Režíroval: Todd Hayness

Anatomy of a Fall / Anatomie pádu

Sandra je úspěšná autorka žijící ve francouzských Alpách se svým manželem a synem Danielem. Když se Daniel vrátí jednoho dne z procházky, najde svého otce ležet mrtvého na zemi. Šlo o sebevraždu nebo manžela zavraždila Sandra? Jako diváci se rázem ocitáme v soudní síni, kde je v mnoha aspektech nefunkční vztah manželů vystaven drobnohledu právníků. Obstojí před soudem jejich vztah a s ním i samotná Sandra? A obstál by váš vztah, kdyby se ty nejintimnější momenty vztahového pekla dostaly pod kritickou optiku veřejnosti?

Kde: Kviff.tv

Režírovala: Justine Triet

Anatomy of a Fall

Killers of the Flower moon / Zabijáci rozkvetlého měsíce

V 20. letech minulého století indiánský kmen Osedžů bohatl díky ropě, ale pronásledovala je nevysvětlitelná tragická úmrtí, která se setkávala s nezájmem státních vyšetřovacích orgánů. Mollie Burkartová, jedna z majitelek indiánské půdy skrývající bohatství, potkává Ernesta Burkharta (Leonardo DiCaprio) a přeskočí mezi nimi jiskra. Do té doby díky své vysoké inteligenci Mollie unikala situacím, nad kterými dlela hrozba smrti. Jak dlouho zvládne Mollie utíkat osudu?

Kde: v kinech

Režíroval: Martin Scorsese

The Zone of Interest / Zóna zájmu

Jak vypadá život člověka, který má na svědomí nemyslitelnou realitu koncentračního tábora? Co je zač za zdmi svého domova? Jonathan Glazer na tyto otázky odpovídá ve svém snímku Zóna zájmu, který vypráví o rodinném životě velitele vyhlazovacího tábora v Osvětimi a protíná jím drsný kontrast. Nad malebnou zahrádkou, po které se prohánějí vysmáté děti, se tyčí zdi tábora smrti. Rodinná idylka se mísí s mrazivou lhostejností v minimalistickém podání. Jonathan Glazer nevyslovuje nevyslovitelné, horory dávkuje po malých, nepřímých douškách a počítá s tím, že jsme dobře obeznámeni s kontextem. Nutí diváka půlit svou pozornost – na to, co se zrovna odehrává na filmovém plátně a na to, co se odehrává mimo něj. Druhý obraz barvitě vykreslují zvuky výstřelů, oblaka popela a bolestivá sténání.

Kde: v kinech od února 2024

Režíroval: Jonathan Glazer

Poor things / Chudáčci

Mladá žena Bella Baxter je po sebevraždě přivedena zpět k životu pod rukama neortodoxního excentrického vědce Dr. Godwin Baxter. Její mozek je však nahrazen mozkem dítěte. Jako diváci jsme svědky komického infantilního chování, ale i touze se učit. Po boku zhýralého právníka Duncena se Bella ve skvělém podání Emmy Stone rozvíjí a poznává svět i samu sebe oproštěná od předsudků své doby.

Kde: v kinech od ledna 2024

Režíroval: Yorgos Lanthimos

Mohlo by se vám líbit

ELLE Movie List: Ty nejlepší filmové a seriálové novinky na prosinec

Nesem vám novinky, pozor dejte… Dejte si chvíli oddech od koled, pečení cukroví a nákupního šílenství a odskočte si do kina. Nebo si po celodenním maratonu odpočiňte u telky. I v prosinci na vás kromě tradiční nálože pohádek a romantických komedií čekají zajímavé novinky, které byste měli vidět. Tady jsou.
elle.cz

Zdroj: Kviff.tv, ČSFD, Variety