Cirk La Putyka a Losers Cirque Company tančili na pražských střechách

V pohádkách je možné opravdu vše a nechybí v nich prostor i pro ty nejšílenější nápady. Jeden takový přivedl režiséra a producenta Viktora Tauše a kavárníka Ondřeje Kobzu k tomu, aby společně zrealizovali dárek k výročí 55 let Večerníčku a narozeninám televizní stanice pro děti ČT :D. Pražské střechy proměnili v autentické divadelní jeviště a Jiřího Lábuse na nich nechali vyprávět pohádku Pastýřka a kominíček.

Netradiční oslava plná hvězd

Pastýřkou se stala Tereza Ramba, na piano hrál Ivo Kahánek, po střechách performovali artisté z Cirk La Putyka, Losers Cirque Company, Dekkadancers a Slackshow. Choreografie se ujal Rostislav Novák a hudební aranže zajistil Petr Ostrouchov. Tento speciální Večerníček se odvysílá na konci prázdnin v premiéře 31. srpna v 18.45 na ČT: D a ČT 2, kdy na jeden večer nahradí tradiční pohádku na dobrou noc, která se na obrazovkách České televize objevuje už pětapadesát let. Večerníček je tak nejdéle vysílaným televizním pořadem.

 

Jiří Lábus a Tereza Ramba

 

"Snažíme se vytvořit jakési (S)nové město Pražské. Někdy na střeše inscenujeme Mozartovu operu Johndovany – Don Giovanni s Adamem Plachetkou pro diváky ponořené v oblečení ve vanách s vodou. Jindy na Karlově mostě prostíráme půlkilometrový stůl. A teď jsme si vytvořili divadelní stage ze střech, na kterých se budou pohybovat jakési obživlé porcelánové figurky z Andersenových pohádek,"přibližuje projekt jeden z jeho autorů, organizátor Ondřej Kobza.

Pohádka natočená na jediný záběr

Celá pohádka se natočila na jediný záběr. Myšlenka vychází z vizionářského projektu Film Naživo Viktora Tauše, který natáčí vybraná divadelní představení v netradičních prostorech – kupříkladu Amerikánku v opuštěném sanatoriu, Losers Cirque Company na dně bývalého a dnes již vypuštěného bazénu – vždy na jednu kameru, naživo a s přenosem v jeden moment do desítek kin. Jednou a naposledy, poté již nikdo nebude mít příležitost.

 

Ivo Kahánek

 

„Pastýřku a kominíčka zamýšlíme s Ondřejem Kobzou jako pohlazení dětem na cestu zpět do škol. Andersenova pohádka se zde však také stává oslavou živé kultury a projevem touhy po možnosti jejího návratu domů, do divadel,“ říká režisér a producent Viktor Tauš.

 

Střecha Lucerny