On se bojí, hrdinou je ale herec Joaquin Phoenix na plátně i mimo něj

Znáte to? Pak běžte na film On se bojí. Vypráví o podivínovi jménem Beau, který má s mámou hodně komplikovaný vztah. Primárně se jí bojí, ale stejně tak se bojí i života. Joaquin Phoenix vás pod režijní taktovkou Ariho Astera vezme do své hlavy, dětství i alternativní budoucnosti – a věřte, že na všech těchto místech se dějou věci. Horor. Komedie. Existenciální drama. Surreální podívaná. Phoenix se jako derviš točí nad několika žánrovými škatulkami, ale navzdory tomu, že se Beauovy největší strachy jeden po druhém v absurdních dimenzích zhmotňují (spoiler alert: patří k tomu i matčino tělo bez hlavy, na které se zřítil lustr), tenhle film vás nevrhne do deprese, naopak. 

Herecký koncert Joaquina Phoenixe

Nabije vás energií a budete chtít rozebírat, jestli je hrdinova cesta, na níž nikdy nevíte, co číhá za dalším rohem, podobná třeba vyšetřování agenta Coopera z Twin Peaks, nebo nakolik nás v životě ovlivňují nefunkční komunikační vzorce a proč mají mezigenerační vztahy tolik vrstev, ale například i kam až nás může zavést konzumní přístup k životu. On se bojí je hereckým koncertem Joaquina Phoenixe. Vzpomenete si na Jokera (jestli jste ho neviděli, už pište na seznam!) a budete chtít o herci, který je i v těch nejabsurdnějších chvílích stoprocentně autentický, vědět víc.

Mohlo by se vám líbit

ELLE MOVIE LIST: Ty nejlepší filmové dubnové novinky

Duben přinese televizním fanouškům novou porci závislosti. Za zhlédnutí by rozhodně měl stát seriál Ve při, strhující příběh o toxickém mezilidském sporu. Zajímavou podívanou slibuje také dobový seriál Transatlantic z druhé světové války. O krev a napnuté nervy nebude nouze v seriálech The Last Kingdom i v Love & Death. Prosíme, po pracovní době nerušit! Jsme totiž zaneprázdněni sledováním těch nejočekávanějších filmových novinek.
elle.cz

Vegan od kosti

Joaquin je od tří let vegan. Jestli jste teď protočili oči s tím, že to jsou skoro všechny velké hollywoodské stars, protože to dnes jaksi patří k dobrému tónu, vězte, že Phoenix je jiná liga. O veganství neplácá naprázdno, ale podle svého přesvědčení opravdu žije – při natáčení musí mít všechny kostýmy stoprocentně vegan-friendly. Když v roce 2020 získal za Jokera Oscara, moc se mu převzít zlatou sošku za vítězství v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli nechtělo, je plachý a s veřejnou stránkou své popularity dost bojuje. Nakonec ale na pódium vystoupal – aby mohl promluvit o tom, jak se lidé chovají ke zvířatům. „Cítíme se oprávněni uměle oplodnit krávu. Pak jí přes její zoufalé bučení mládě sebereme a mléko, které je určeno pro telátko, si dáváme do kávy a do lupínků,“ vybídl publikum k zamyšlení.

Mimochodem, celou oscarovou sezonu odchodil v jednom smokingu, aby omezil produkci odpadu. Asi vás nepřekvapí, že mu ho na zakázku ušila Stella McCartney, průkopnice cruelty-free a udržitelné haute couture. Designérka poté hercovo rozhodnutí na sociálních sítích ocenila s tím, že většina celebrit má možná spoustu řečí, ale v reálu si na každé přebírání cen nechává šít nové šaty, vystřídá jich i několik za večer a už je pak nikdy neoblékne.

Mohlo by se vám líbit

Slavné páry, které potvrzují, že manželství je přežitá instituce

Jsou spolu již roky a možná jste si ani neuvědomili, že se nikdy nevzali. Toto jsou páry, které svou lásku neměly potřebu stvrdil kusem papíru.
elle.cz

Ohleduplnost ke zvířatům jako životní styl

Joaquin je sice zapálený aktivista, ale nemá v tom tu nepříjemnou, omezenou urputnost. V roce 2020 se mu narodil syn River (jeho maminkou je americká herečka Rooney Mara a jméno dostal po Joaquinově bratru, který se v roce 1993 ve 23 letech předávkoval) a herec k tomu řekl: „Doufám, že bude vegan, ale nehodlám mu vnucovat své přesvědčení. Nemyslím si, že je to správné. Chystám se ho ale poučit o realitě. Nebudu mu vštěpovat myšlenku, že McDonald's má Happy Meal, protože na tom jídle není nic ku*evsky šťastného. A nebudu mu říkat, že je v pořádku číst knížky o všech těch úžasných zvířátkách z farmy, která dělají ‚uí uí uí‘ a ‚bů bů bů', a neřeknu mu, že to je hamburger.“

Pro Phoenixe opravdu není ohleduplnost ke zvířatům póza, ale životní styl: „Když jsme byli mladší a přešli jsme k veganství, skutečně to nebylo o zdraví. Udělali jsme to kvůli svým nepříjemným pocitům z živočišné výroby. Bylo to opravdu jen o soucitu. Ale teď si začínáme uvědomovat, jaký dopad má naše spotřeba na celou planetu. A tak už nám to nepřipadá jako pouhá osobní volba,“ řekl loni v říjnu herec, kterého organizace PETA v roce 2019 vyhlásila osobností roku. Food for thought, že?

Mohlo by se vám líbit

Slavní & oškliví: Nejsou krasavci a přece jim ženy leží u nohou

S větší tolerancí k diverzitě se rozvolňují a mění i normy mužské krásy. Díky podpoře rozmanitosti se na plátnech i v módních kampaních stále častěji setkáváme s muži, kteří by ještě nedávno mezi na první pohled atraktivní typy rozhodně nepatřili. Nezapadají zkrátka do obvyklého stereotypu hollywoodských fešáků, ale přesto v nich něco je. A právě to „něco“ navíc je dělá pro opačné pohlaví nebezpečně přitažlivými...
elle.cz

Zdroj: Aerofilms, ELLE