Kulturní degustační menu: Na kterou výstavu letos ještě zavítáte?

Forever Valentino v Dauhá

Pro nás možná poněkud exotickou destinaci si vybral pro svou rozsáhlou retrospektivu italský módní dům Valentino. U příležitosti celoročního národního kulturního hnutí Qatar Creates, Qatar Museums a Maison Valentino představují výstavu „Forever – Valentino“, která vzdává hold svému zakladateli Valentinu Garavanimu a jeho stále se rozvíjejícímu dědictví haute couture. Při příležitosti této výstavy vychází i knižní titul ROSSO a to pod křídly nakladatelství Assouline, který však není pouhým katalogem k výstavě, ale uceleným průzkumem nejpříznačnější barvy domu, červené. 

Kdy: 28. října do 1. dubna

Kde: M7, Dauhá

Méret Oppenheim v MoMA

Meret Oppenheim: My Exhibition, inspirovaná vlastními plány vizionářské švýcarské umělkyně na výstavu jejího umění, shromažďuje téměř 200 děl, která nabízejí široký retrospektivní pohled na její celoživotní tvorbu, pozoruhodně otevřený koncept umění, divokou originalitu a vtip. Nejznámější je svým slavným šálkem lemovaným kožešinou, přátelstvím se Salvadorem Dalím a Elsou Schiappareli, tato výstava je však vzácnou možností objevit tvorbu Meret v celé její šíři. Od odvážných předmětů poprvé vystavených vedle surrealistů ve 30. letech 20. století, přes malované koláže, které obsahují přírodní materiály nalezené v alpské krajině, až po sochy z bronzu a polodrahokamů.

Kdy: do 4. března 2023

Kde: Museum of Modern Art, New York

Mohlo by se vám líbit

Méret Oppenheim: Žena, která oblékla kávový šálek do kožešiny

Méret Oppenhein se podařilo mnoho věcí. Donutila surrealisty, aby se na ženu přestali dívat jako na předmět inspirace, ale začali ji vnímat jako rovnocenného kreativce. Vytvořila umělecká díla, z nichž se staly ikony 20. století. A prolomila bariéru mezi uměním a módou.
elle.cz

Stanislav Kolíbal v Museu Kampa

Kampa ožívá celoživotním dílem Stanislava Kolíbala, sochaře, scénografa, autora kreseb, ilustrací a instalací. Jsou zde nyní prezentovány dva ikonické okruhy Kolíbalovy tvorby vzdálené časem a zároveň pokrývající celou jeho uměleckou dráhu. Ať už jsou to kresby z Ostravska ze čtyřicátých let, místa, kde strávil podstatnou část svého života, nebo ilustrace knih, na své si přijde každý, který se s jeho tvorbou už přece jen někdy setkal. Známý je Kolíbal především pro své aktivity v oblasti sochařství, v rámci kterých vtisknul do českého i světového umění zcela jiný druh tvorby, nezaložený na hmotě a objemu, ale na obrysu.

Kdy: od 5. listopadu do 12. února 2023

Kde: Museum Kampa, Praha

Patrik Kriššák v Galerii Sýpka

Galerie nacházející se ve Valašském Meziříčí uvítá ve svých prostorách dílo mladého českého malíře Patrika Kriššáka, jehož tvorbu přirozeně ovlivňuje současný životní styl spojený s nebývalým vývojem přírodních věd, techniky, elektroniky a především s proměnou komunikace mezi lidmi, s digitalizací všech oblastí lidské činnosti a někdy s až přílišným prolínáním skutečného světa s virtuálním. Vedle toho v jeho dílech najdete značnou inspiraci v přírodě, která jde ruku v ruce s obavami, jak se bude vyvíjet dál. I proto v Patrikově tvrobě najdeme například cyklus inspirovaný proměnlivými tvary korálových útesů. Zajímá se ale i o vývoj některých uměleckých směrů minulého století, technické objevy a možnosti, které tyto objevy přinášejí i do výtvarného projevu. Patří bezesporu k těm, o kterých ještě mnohé uslyšíme. A tak, máte-li cestu na východ, zavítejte do Sýpky, kde od 7. prosince Patrik Kriššák vystavuje.

Kdy: od 7. prosince do 3. února 2023

Kde: Galerie Sýpka, Valašské Meziříčí

Mohlo by se vám líbit

Patrik Kriššák: Když se obraz stává kynetickým objektem

V ateliéru je cítit terpentýn a kam oko dohlédne, leží lahve s různými odstíny barev. Autor totiž pracuje speciální technikou, k níž nepotřebuje malířský štětec. Představujeme vám Patrika Kriššáka.
elle.cz

Balenciaga in Black

Holandské Kunstmuseum Den Haag jako vůbec první v Nizozemsku představuje dílo nejuznávanějšího modernisty módy Cristóbala Balenciagy. Muzeum dnes uchovává například největší archiv Pieta Mondriana na světě a vedle toho také působivou kolekci šatů. Výstava „Balenciaga in Black“, kterou můžete navštívit do 5. března 2023, zkoumá úctu návrháře k tomuto odstínu. Výstava zobrazuje 65 haute couture kusů z 30. až 60. let, 57 fotografií, skic a kreseb a šest klobouků a pět náhrdelníků, které jsou rozmístěny v patnácti místnostech. Sečteno a podtrženo, tuto výstavu musíte vidět.

Kdy: do 5. března 2023

Kde: Kunstmuseum Den Haag, Den Haag

KUNSTMUSEUM DEN HAAG

Le Grand Numéro de CHANEL

Smysly jsou posíleny, fantazie nabírá na obrátkách... Připravovaná výstava dedikovaná ikonickým vůním francouzského domu slibuje bezprecedentní zážitek pro odborníky i laiky na pohlcující cestě za objevením unikátního savoir-faire. Od prostého minimalismu po nejvyšší sofistikovanost, od každodenního doplňku po umělecké dílo, výstava si klade za cíl pohlédnout na jedinečnost parfémů CHANEL. Pokud jste si snad mysleli, že si v kulturním menu nepřijdete na své, myslíme si, že jsme našli výstavu přesně pro vás. Těšit se na ni můžete od 15. prosince a potrvá necelý měsíc.

Kdy: 15. prosince – 9. ledna 2023

Kde: Palais Éphémère, Paříž

Suška – Kameny / Škoda – Objekty

Poslední šanci navštívit výstavu dvou autorů máte v zámeckých prostorách v Troji. Galerie hlavního městě Prahy opět spojuje dva umělce, kteří mají mnoho společných témat založených na interakci s prostorem. Michal Škoda vytváří díla téměř výhradně pro interiér, Čestmír Suška zase v exteriéru. A tak je tomu i v Troji. Čestmír Suška svou práci často definuje skrze materiál, jistě znáte jeho rozměrné kovové sochy z perforovaných cisteren. Nyní se zabývá prací s kamenem. Vedle něj Michal Škoda představuje své objekty, kterým vévodí užití černého monochromu nebo jednoduchého kontrastu černé a bílé.

Kdy: 6. dubna – 27. listopadu 2022

Kde: Zámek Troja, Praha

fragilités v Galerii Rudolfinum

Právě probíhající výstava v pražské galerii Rudolfinum spojuje na jednom místě zástupce několika generací umělců, mezi nimiž jsou Francis Alÿs, Michael Armitage, Maria Bartuszová, Anna Zemánková, Bianca Bondi, Luboš Plný, Anri Sala a další. Umělci se setkávají v dialogu o křehkosti, která se v posledních letech dostala do popředí jako klíčový koncept, jehož prostřednictvím lze vytvářet nové představy o lidských i ekologických poměrech. Je na ni pohlíženo z mnoha úhlů pohledu, které však spojuje snaha o zpochybnění významu křehkosti ve smyslu slabosti, a snaží se ji návštěvníkům představit jako zdroj síly. Vizuálně nabitou výstavu z kurátorské dílny si určitě nenechte ujít, čas máte do 8. ledna.

Kdy: od 20. října do 8. ledna 2023

Kde: Galerie Rudolfinum, Praha

Časopis ELLE

Listopadové vydání tištěné ELLE 11/24