Monk mode: Nová metoda úspěchu a nevyčerpatelné energie

Disponujeme technologiemi a možnostmi, které nám mají usnadnit život a bez větší námahy pomoct dosáhnout našich cílů. Internet, mobil, sociální sítě, dosažitelnost informací i dohledatelnost cizích know-how. Tyto samé výdobytky nás ale paradoxně z cesty za úspěchem odvádějí. Zábavu i vědomosti máme na dosah ruky a nemusíme o nic usilovat. Pohodlníme, zakrňujeme a když se máme postavit výzvám, zjistíme, že toho vlastně nejsme schopní. Jsme ztracení ve svém komfortu.

Co je to monk mode?

Monk mode je osobní nastavení v překladu nazvané „režim mnicha“. V praxi znamená určit si nějaké časové období, nejčastěji tři měsíce, kdy svou pozornost a úsilí zaměříte na nějaký konkrétní cíl a naopak omezíte všechno, co vás od jeho dosažení rozptyluje a bere vám energii. Cíle pro monk mode mohou být různé – dodělat si státnice, uběhnout 10 km, naučit se základy cizího jazyka. Cesta je ale u všech podobná.

Co dělat každý den?

 • Meditovat
 • Věnovat se činnosti, o kterou usilujete, alespoň 30 minut denně.
 • Cvičit

Co nedělat?

 • Pít kávu a alkohol
 • Konzumovat drogy
 • Sledovat seriály, sociální sítě nebo hrát počítačové hry – trávit čas způsobem, který vám reálně nic nepřináší.
Mohlo by se vám líbit

Begginers guide to meditation: Naučte se pracovat se svou myslí

Někde uvnitř každého z nás je ticho. Prostor, kde zjistíme kdo jsme. Místo, které nabízí naprostý klid, únik od hektického života a všech problémů. Naučte se s námi vypnout a odprostit se od stresu a negativních myšlenek. Máme pro vás dobrou zprávu: meditace není složitá. Většinou stačí jen začít...
elle.cz

Co vám v monk mode pomůže?

Omezit sociální kontakt v podobě chození do barů a kaváren. Nemáme tím na mysli úplné odstřihnutí se od přátel. Ale pokud na nějakou dobu eliminujete trávení času v barech, získáte tím nejen větší prostor pro svůj cíl nebo fyzický odpočinek, ale především se naučíte být víc sami se sebou. Donutí vás to lépe poznat své nitro a neutíkat od svých myšlenek a emocí. Mimoto je dobré mít neustále uklizeno - uspořádané ikony v počítači, ustlanou postel a utřený prach, umyté nádobí. Čisto kolem vás rovná se čisto uvnitř vás. Vybudovat si disciplínu na každodenních drobnostech vás připraví na větší výzvy, které vám dříve či později do života přijdou.

Mohlo by se vám líbit

Co je FOPO a jak se ho zbavit?

Neexistuje nikdo, koho by strach z toho, co si o něm pomyslí jiní lidé, už někdy neovlivnil. Je to docela přirozená věc, jenže v kombinaci se sociálními sítěmi se z celkem nevinné a občasné nejistoty může stát zoufalá touha po společenském uznání.
elle.cz

Co vás po konci monk mode čeká?

Pokud se úspěšně (a bez podvádění sebe sama) prokoušete na závěr monk mode, můžete ve svém životě čekat pozitivní změny. Mezi ně patří:

 • zlepšení soutředení
 • více energie
 • lepší fyzička
 • kvalitnější spánek
 • schopnost říkat ne na věci, které nechcete
 • zlepšení vztahů
 • pocit většího vnitřního štěstí

Nezapomínejte, že každé změně předchází rozhodnutí, že ji chcete. Opravdu chcete. Ne jen že byste něco rádi a nechat to časem vyšumět stejně jako novoroční předsevzetí. Vaše rozhodnutí musí být tak silné, že ve vás zažehne plamen touhy změnu uskutečnit. Pokud se vám podaří tohle, máte napůl vyhráno.

 

Zdroj: Monkmode.cz, thepowermoves.com, pixolive.cz, TikTok