Novinářka z USA o zákazu potratů: Doplatí na něj především chudé ženy

Navzdory nedávnému poklesu, má podle poslední analýzy Guttmacherova institutu, výzkumné organizace zabývající se prosazováním reprodukčních práv, s potratem zkušenosti jedna ze čtyř amerických žen (23,7 %) do věku 45 let. Dostupné informace přitom naznačují, že za pokles může především zlepšení v používání antikoncepce, a to zejména mezi ženami ve věku 20–24 let, které představují jednu třetinu nechtěných těhotenství ve Spojených státech. 

Míra potratů se také značně liší podle rasy a etnického původu. Mezi čtyřmi skupinami zkoumanými ve studii měly černošky v roce 2014 nejvyšší míru potratů (27,1 potratů na 1 000 žen v reprodukčním věku) a nejnižší míru bělošky (10 na 1 000). Rozhodnutí Nejvyššího soudu se však dotkne životů dívek a žen v celé Americe bez ohledu na věk, etnický původ, rasu i ekonomické postavení. 

Právo na potrat ve 21. století? V celé Evropě samozřejmostí není

elle.cz

Pozůstatek prezidenta Trumpa

„Rozhodnutí o tom, že žena nemůže jít na potrat mi osobně přijde zvláštní. Nerada soudím jiné kultury, protože lidé mají po celém světě různé způsoby života a vše je hodně ovlivněno historií, geografickými podmínkami atd. Když jsem ještě žila v Evropě, myslela jsem si, jak je americká společnost velmi otevřená a že ženy se mají lépe než u nás a kultura je podobná té naší, ale teď skoro po šesti letech v USA mi přijde vše úplně naopak,“ říká Lenka White a vysvětluje, proč tomu tak je. 

„Amerika je obrovská země. Ze západního pobřeží na východní trvá přelet zhruba šest hodin. Stejně jako třeba přelet z Evropy do Afriky, kde už je kultura velmi odlišná. Nutno také dodat, že Amerika je velmi věřící země a až 50 % Američanů shledává náboženství důležitým. Propastné je také rozdělení republikánů a demokratů. V televizi často vidíme filmy z New Yorku (Manhattan) a Kalifornie (Los Angeles), zrovna tyto dva státy jsou ale velmi demokratické a lidé v nich jsou zastánci inovací, otevření všemu (LGBT komunitě, všemožným pohlavím atd.), je v nich také mnoho cizinců. Skutečná Amerika je ale jiná. Proto jsme měli před prezidentem Bidenem prezidenta Trumpa. Ten zařídil, že většina současných soudců nejvyššího soudu v USA jsou konzervativci a ti tedy ve valné většině odhlasovali, že potrat může být nelegální, pokud není nijak ohrožen život ženy (zdravotní komplikace apod.). Nyní bude na jednotlivých státech, jak se k tomu postaví,“ vysvětluje Lenka White.  

5 důvodů, proč feminismu ještě není dost

elle.cz

Dojde k většímu rozdělení Ameriky?

„V New Yorku zůstane i nadále potrat povolený, je to velmi demokratický stát. Naopak Texas, který je jedním z nejbohatších států v Americe, je katolický a plný republikánů, plánuje možnost potratu zamítnout. Zastávají zde tradiční pohled na roli muže a ženy, přitom jde ekonomicky o velmi rozvinutý stát. To samozřejmě vybízí k tomu, že lidé přemýšlejí o tom, zda žijí v rozvinuté zemi a zda je svoboda nechat si udělat potrat jejím znakem. Mnozí z mých přátel to, co se děje, velmi odsuzují, cítí se osobně dotčeni a zřejmě to celkově ještě více prohloubí nenávist mezi liberály a konzervativci. Existují lidé, kteří už se odmítají na osobní úrovni kamarádit s někým, kdo je opačných politických názorů, v Evropě je těchto lidí výrazně méně. Navíc Američané milují chodit do ulic a říkat své názory, proto tu nyní máme mnoho protestů. Někteří se bojí, aby nenabyly takové síly jako hnutí „Black Lives Matter”. 

Roztříštěná země

Zajímavé je proto zjištění, k čemu se samotní Američané přiklánějí. Od roku 1973, kdy případ Roe v. Wade celostátně legalizoval potraty, mnoho žen neúnavně bojuje za jeho zvrácení a věří, že život nenarozeného dítěte začíná početím. Jiní naopak doufají, že by americký nejvyšší soud mohl znovu potvrdit téměř padesát let staré rozhodnutí, které umožňuje ženě právo volby. Podle průzkumu Pew Research Center provedeného v březnu 2022 šedesát jedna procent Američanů tvrdí, že interrupce by měla být legální za všech nebo většiny okolností, i když podpora povolení zákroku po prvním trimestru těhotenství prudce klesá. Také mnoho odpůrců legálního potratu tvrdí, že by měl být za určitých okolností legální.

Už třináct konzervativních států si podle zpráv připravuje půdu pro to, že bude potrat nezákonný.

Přímé důsledky rozsudku

Kromě politických a právních důsledků se rozhodnutí o zákazu potratů promítne zejména v reálném světě a dotkne se fyzicky a psychicky milionů žen ve Spojených státech. „Podle zpráv si už třináct konzervativních států připravuje půdu pro to, že bude potrat nezákonný a podle studií může číslo vzrůst až na dvacet šest států. Ženy sice budou moci vycestovat a zařídit si potrat jinde, to ale samozřejmě bude problém pro chudé ženy,“ říká dále White. Její slova potvrzuje i výzkum Guttmacherova institutu. Ukazuje, že ženy, které o tento zákrok usilují, pocházejí spíše z rodin s nízkými příjmy. Jde o 36,6 potratů na 1 000 žen v reprodukčním věku. V roce 2014 tvořily tyto ženy 49 % pacientů. Mnoho z těchto chudších žen bude nepříznivě ovlivněno dodatečným cestováním a náklady, kterým nyní budou pravděpodobně čelit, pokud budou chtít potrat.

Bohužel v případě některých žen může mít zákaz potratu i fatální důsledky. Amanda Jean Stevensonová, odborná asistentka sociologie na univerzitě v Coloradu, poznamenává, že ženy, které nebudou mít přístup k bezpečným potratům ani dostatek financí, ho mohou vyhledávat nelegálně a trpět „hromadou negativních důsledků pro jejich zdraví i duševní pohodu“. V sázce je pak i samotný život. 

Zdroje: www-guttmacher-org, theconversation-com, www-bbc-com