Peter Pan, Dumbo nebo Lady a Tramp jsou rasistické, myslí si Disney+

Toto rozhodnutí padlo už v říjnu loňského roku za mohutného nesouhlasu na sociálních sítích, který podle mluvčích kanálu, pocházel z řad „konzervativních diváků". Disney+, který má zhruba 100 miliónů předplatitelů po celém světě, se rozhodl pohádky jako Peter Pan, Dumbo, Kniha džunglí nebo Lady a Tramp na své platformě stáhnout z uživatelských účtů dětí. V rámci uživatelských profilů dospělých je ale stále můžete vidět.

Například slůně Dumbo je problematická pohádka proto, že hlavní postava vystupuje v cirkuse a během těchto představení jsou karikováni Afroameričané tím, že je představují běloši se začerněným obličejem. Peter Pan má zase reprezentovat severoamerické Indiány „velmi stereotypním způsobem". Samotný kanál Disney+ prý nechce problematické tituly úplně stahovat ze své platformy, ale „podněcovat diskuzi, proč jsou taková díla v dnešní době nepřijatelná". V rámci této aktivity má kanál k dispozici také speciální poradní hlas, který tvoří několik organizací. Například asociace afro-amerických filmových kritiků či další filmové koalice, které tvoří asijské, latinskoamerické či sexuální menšiny.

Na jednu stranu není možné dívat se na filmy z dob minulých dnešní optikou. Okamžitě pociťujete trapno při určitých schématech, jako například, když se v „Bondovce" Ve službách jejího veličenstva objevují scény, ve kterých při večeři jí černoška banán a asiatka nudle nebo, když ve Snídani u Tiffanyho hraje postavu Japonce bělošský herec Mickey Rooney.

Oproti tomu ale zažívám pocit dvojích standardů, když děti nesmí vidět Lady a Trampa, protože není dostatečně progresivní, ale je v pořádku, aby směly spatřit vystoupení rapperek Cardi B a Megan The Stallion na letošním předávání Grammy. Pohybové kreace k songu WAP (alias Wet Ass Pussy) jsou sexuálně explicitní natolik, že by mohly být pro mladší diváky minimálně matoucí.

Co si z toho všeho vzít? Že současný svět rozhodně není přehledným místem, vše je složitější. Některé může urážet Peter Pan, ale budou tleskat performanci Cardi B, která odkazuje na striptýzové kluby. Jiní zase chtějí ukázat „problematickou" pohádku svého dětství i svým potomkům, ale budou jim zakrývat oči, když pop kulturní osobnost vystřihne taneční číslo vhodné spíše pro erotický veletrh. Snad bude v současné otevřené společnosti místo pro všechny.

REKLAMA