Převezměte kontrolu nad svým životem Aneb jak být víc asertivní?

Přidejte si Elle do oblíbených na Google zprávách

Často se domníváme, že asertivita je vrozená vlastnost. Vnímáme sami sebe jako neasertivní osobnosti a jednoduše rezignujeme na jakoukoliv změnu, protože žijeme v přesvědčení, že zkrátka takoví nejsme. Asertivnímu jednání se však dá naučit. Jak na to a proč bychom měli být více seběvedomí jsme pro vás sepsali v článku.

Můžeme identifikovat celkem čtyři způsoby komunikace: pasivní, agresivní, asertivní a pasivně-agresivní. Pasivní upřednostňuje druhé, potlačuje vlastní práva, agresivní staví vlastní potřeby nad ostatní, pasivně-agresivní jedinec dlouho potlačuje vlastní potřeby, ale potom rovnou přejde k agresivnímu jednání. Asertivní člověk artikuluje svoje požadavky bez omezování a ponižování ostatních. Proč je pro spoustu lidí těžké být asertivní? Jedinci, kteří v dětství zažívali psychické nebo fyzické týrání, mají často internalizovanou nižší sebehodnotu. Své pocity a potřeby upozaďují před ostatními a dělá jim problém postavit se sami za sebe. 

 

Mohlo by se vám líbit

Autentičtí a sebevědomí: Proč milujeme stylové seniory na Instagramu?

elle.cz

Asertivita je o autonomii. Americký psycholog a behaviorální terapeut Andrew Salter (1914-1996) definoval asertivní desatero, podle kterého máme právo sami posuzovat své chování a city a být za ně odpovědni, také nemusíme nabízet žádné omluvy a výmluvy ospravedlňující naše chování. Je na nás, abychom posoudili, zda a nakolik jsme zodpovědní za řešení problémů druhých lidí. Můžeme změnit svůj názor, říci: „Já nevím" a být nezávislí na dobré vůli ostatních. Máme povolené dělat chyby a být za ně zodpovědní, dělat nelogická rozhodnutí, říci: „Nerozumím" nebo „Je mi to jedno."

Možná máme občas představu, že abychom byli asertivní, tak musíme všechno znát, zvládat a umět. Být asertivní ale neznamená být dokonalý, ale naopak to, že jsme si vědomi vlastních chyb a nedokonalostí a jsme schopni se k problémům, které jsme způsobili, postavit čelem a vzít za ně zodpovědnost. Asertivní člověk má svůj život pevně ve svých rukou, nedává prostor ostatním, aby ho ovládali a má jasně stanovené hranice. Je si vědom svých pocitů a dává najevo své emoce, které ale dokáže korigovat a ovládat. 

 

Mohlo by se vám líbit

Meditace podle slavných: Ticho, tma i terapie chladem

elle.cz

Pokud si osvojíte asertivní chování, především se osvobodíte. Začnete žít svobodnější život nejen v pracovní rovině, ale i v osobní. Okolí vás bude více respektovat. Získáte větší kontrolu nad sebou, ostatními lidmi a situacemi. Budete si moci vybrat, kdy a za jakých okolností naučené skills použít. Asertivita vám dá prostor vyjádřit vaše názory jasně a zřetelně, což může vést ke šťastnějšímu životu a spokojenějším mezilidským interakcím.

 

Zdroj: Mindtools.com, mindset.cz