Sebevědomí a sebereflexe: Bez jednoho neurotik, bez druhého náfuka

Zdravé sebevědomí nebo nulová sebereflexe? 

V poslední době se hojně zmiňuje vystoupení budoucí prezidentské mluvčí Markéty Řehákové. Úspěšná novinářka, která od počátku stála po boku generála Petra Pavla a byla jednou z nejangažovanějších osob jeho kampaně. Jenže pak přišlo její první masově sledované vystoupení po zvolení generála Pavla prezidentem a strhla se doslova mediální bouře. Lidé z řad politiků, osobností z médií i obyčejných diváků mluvčí za její výkon strhali a kladli si otázku, jestli je pouze neprofesionální, nebo snad dokonce opilá. Markéta Řeháková však veškerou kritiku odmítla a pro iRozhlas uvedla: „Moje role je tisková mluvčí prezidenta republiky. A ta tisková konference byla emotivní z toho důvodu, že celý tým včetně mě i pana prezidenta měl velkou radost. To je asi všechno, co k tomu můžu dodat.“ Emoce byly podle ní to jediné, co její výkon na pódiu ovlivnilo. O své budoucí pozici po boku prezidenta pronesla: „Myslím si, že na to jsem připravená.“ Je to sympatická demonstrace dostatečného sebevědomí nebo naopak ukázka naprosto nulové sebereflexe?

Mohlo by se vám líbit

Proč je tak těžké poučit se z chyb a proč je děláme pořád dokola?

V práci neumíte říct ne, ačkoli víte, že to neskončí dobře. Přečerpali jste limit na účtu, i když jste si to už mnohokrát zakázali. A váš vztah? Škoda slov. Kladete si otázku, proč se vám to už zase děje? Proc se neustále dostáváte do situací, které tady už byly a nedopadly pro vás dobře? Je těžké vystoupit z kruhu chyb, ve kterém se stále motáte. Ale není to nemožné.
elle.cz

Sebeláska plodí nadutce

Vyladit zdravý poměr sebevědomí a sebereflexe není snadné. Stále častěji slýcháme mantru, jak je důležité mít správné sebevědomí. Být si vědomí svých kvalit a nepochybovat o sobě. Jak ale poznat hranici, kdy už je toho všeho naopak moc? Kdy jsme se začali mít rádi tolik, že se nám vytrácí sebekritika a pud sebezáchovy? Často k tomu dochází u těch, kteří s budováním přirozeného sebevědomí měli problém odmalička. A pak také ti, které jejich rodiče a okolí nekriticky od dětství utvrzují o jejich výjimečnosti a genialitě. Díky nezdravému vyboostování sebevědomí a také dílčím úspěchům, které během svého života zaznamenali, si takoví jedinci vystaví kult vlastní osobnosti, na kterého už nenechají nikoho kopnout. Sebeláska je důležitá, ale ta přehnaná plodí nadutce.

Mohlo by se vám líbit

Převezměte kontrolu nad svým životem Aneb jak být víc asertivní?

Máte problém s tím říkat svůj názor? Vyjadřovat své pocity a stanovit si hranice je pro vás téměř nemožné. Poradíme vám, jak to změnit. Jak být sebejistější a dávat zřetelněji najevo své potřeby. Zkrátka - jak být asertivnější a zlepšit tak kvalitu svého života.
elle.cz

Souboj generací

Rozdíl je také v generačním přístupu. Mladí lidé jsou přirozeně dravější, svět patří jim, všechno se točí kolem nich a oni jsou si jistí v kraflecích. Nestihli udělat žádné chyby, které by měly vážné následky na jejich život. Do jejich sebevědomí se zatím nestihl zarýt žádný pochybnosti vyvolávající element. Ti starší už stihli zaznamenat, že nejsou ani bezchybní, ani neomylní. Úměrně tomu, jak se zvyšuje jejich sebereflexe, se snižuje jejich sebevědomí. K udržení obou „sebe“ v rovnováze pomůže respektovat svoji originalitu. Připomínat si, co je na vás hezké, v čem jste šikovní, co se vám dnes povedlo. Abyste ale nezpychli ze svých kladů a úspěchů, musíte brát na vědomí i svoje zápory. I když se vám nebudou líbit – pořád je tu přece šance s nimi něco udělat.

 

Zdroj: autorský článek, iDnes.cz, novinky.cz

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24