Opravdu vám chytré aplikace ulehčí práci? Známe 7 nejlepších

Před mnoha lety jsem zjistila, že pokud člověk nemá vlastní úspěšný byznys, vydělá si mnohem víc peněz jako freelancer, který se věnuje několika různým projektům. Aby to tak ale bylo, je třeba mít perfektně zvládnutou organizaci práce i veškeré technologické zázemí. Spolehlivý počítač, co nejrychlejší internet, neomezená data v telefonu, zálohy všech dokumentů i kontaktů. S organizací práce pak pomůže disciplína, ale také chytré aplikace.

7 zásad, jak psát e-maily jako profesionál(ka)

elle.cz

Získat přehled o svých úkolech

Ideální jsou ty, které přímo používáte k práci. Tedy kromě Mailu, kde budete mít případné všechny účty na jednom místě, je skvělý například Evernote, kde si můžete vést přehledný to do list, umožňuje také vést si poznámky ke každému projektu či klientovi zvlášť, můžete sem vkládat třeba i fotky, a tak máte vše po ruce a rychle cokoli najdete. Pokud žádné poznámky k práci nepotřebujete a zásadní je pro vás mít po ruce seznam úkolů, ideálně i s funkcí reminder, abyste na nic nezapomněli, vystačíte si s jednodušší aplikací Todoist.

Vtipným řešením seznamu úkolů a jejich plnění je aplikace Habitica, která přichází s filozofií „práce hrou“. Nejprve sem vložíte seznam všech svých úkolů, které chcete během dne zvládnout. Potom si vytvoříte avatara, a pokaždé, když splníte svůj denní cíl, dostanete se na vyšší level, získáte nové „features“ a můžete svého avatara zase o něco lépe vybavit

 

Brzy jsem však zjistila, že čím méně aplikací člověk používá, tím více prostoru na práci získává.

 

Nejlepší aplikace, žádná aplikace

Brzy jsem však zjistila, že čím méně aplikací člověk používá, tím více prostoru na práci získává. Vím, že mně, ale i řadě úspěšných lidí z mého okolí, mezi nimiž jsem si dělala malý průzkum, nejlépe funguje nerozptylovat se žádnou aplikací, vypnout notifikace, a pokud se potřebuji opravdu hodně a dlouho soustředit, klidně i ztlumit telefon a nějakou dobu nepřijímat hovory. Notifikace můžete blokovat jen na určitý čas pomocí aplikace Freedom, ale myslím si, že život je příliš krátký na to, abychom brali do ruky telefon pokaždé, když někdo něco olajkuje nebo vyšle e-mail, a platí to v jakoukoli denní dobu.

Pokud by vám to přece jen nedalo a síla zvyku vás i přes zcela vypnuté notifikace nutila brát neustále kontrolovat, zda na Instagramu nepřibyli noví followers, zkuste milou aplikaci Forest. Jakmile se jdete věnovat nějakému úkolu, zasadíte v ní semínko a po celou dobu, co se nedotýkáte telefonu, virtuální strom hezky roste. Pokud aplikaci z jakéhokoli důvodu vypnete nebo přerušíte, strom hyne.

Velmi podobně pak mohou fungovat klidně i stopky, které už máte zabudované v telefonu. Zkrátka si řeknete, že následující úkol chcete splnit za hodinu, a mobil vám bude čas nekompromisně počítat. Sofistikovanější verzí je aplikace Stay Focused, v níž si můžete krásně naplánovat den a rozdělit čas na pracovní bloky a krátké přestávky

10 top pilates lekcí, které najdete na Youtube

elle.cz

Kde a kdy

Dlouho jsem se bránila připustit si, že nejvíce podceňovanou aplikací bývá Kalendář. Trvalo mi, než jsem se dokázala vzdát stylového papírového diáře a začala si vše zapisovat do toho elektronického v telefonu. Má to dvě hlavní výhody: Telefon máte vždycky u sebe, zatímco papírový diář můžete zapomenout v kanceláři na stole, anebo ho nosíte jen, když máte zrovna tu větší kabelku. A není nic horšího, než pronést v roce 2021 větu: „Dám ti vědět, až se doma podívám do diáře.“ Druhou výhodou pak je, že si den můžete v telefonu mnohem snadněji a přehledněji rozkouskovat - je totiž dobré si sem vkládat třeba i cvičení, čas, kdy si chcete číst, učit se jazyk a další věci, na které se jinak přes zdání plného diáře nedostává. Přitom jakmile si to jednou oficiálně naplánujete na konkrétní čas, je pravděpodobnější, že to také uděláte.

Do kalendáře si můžete zapsat i pravidelný čas, kdy se budete věnovat kreativnímu myšlení a hledání inspirace. To je sice součástí práce, ale obvykle to předchází samotnému plnění úkolu. Jen málokdo z nás má to štěstí, že je placen pouze za vymýšlení hezkých věcí, proto je lepší si aplikace, které vaši kreativitu povzbuzují neplést s těmi pracovními, a raději mindfulness, meditaci a různé formy ulevování od stresu zařadit do svého volného času.

Budoucnost módy patří mileniálům

elle.cz