Tužka, papír a jasná vize Aneb jak vyzrát na time management

Některé dny by musely mít alespoň 36 hodin, abychom stihli vše, co je potřeba – práci, rodinu, koníčky, sport, zábavu, přátele i spánek. Hodilo by se také mít čtyři ruce –  jako bůh Šiva, který je zřejmě profíkem v multitaskingu. Jste v situaci, kdy se vám hromadí úkoly v práci, nestíháte jíst ani spát, sport je dávno zapomenutou kapitolou a váš osobní život jako by nebyl? Zastavte. Vydechněte. Je čas se podívat na to, co děláte špatně a nastavit nový, efektivní režim práce i volného času.  

Analyzujte týden svého života

Pokud byste si najali výživového poradce, aby vám řekl, kde se dopouštíte chyb ve svém stravování, dostali byste za úkol zapisovat si všechno, co za týden zkonzumujete – v jakém množství a v kolik hodin. Stejný princip je potřeba aplikovat i zde. Pro to, abyste mohli zlepšit svou produktivitu, je nejprve potřeba najít problematická místa – aktivity, na kterých tratíte zbytečné množství času. Jeden úkol můžete stíhat splnit za rekordně krátkou dobu, s jiným naopak ztratíte hodiny – onen čas si tak „vypůjčujete” z jiných aktivit, které jste na ten den měli připravené. Není potřeba si každý splněný úkol stopovat na hodinkách – můžete se zaměřit pouze na to, o čem víte, že vám trvale dělá problém a soustředit se na zlepšení této činnosti. Pokud excelovské tabulky nejsou vaše forte, podívejte se ve volném čase na tutoriál, případně poproste kolegu o malé školení. Existují vždy možnosti, jak se v určitých činnostech zlepšit – nebojte si říct o pomoc a nezdráhejte investovat jeden večer do „rychlého zaučení”.  

 

7 typů chování, které vás brzdí od větších pracovních úspěchů

elle.cz

 

Kolik vás měsíčně stojí prokrastinace?

Jedním z nejčastějších důvodů nedostatku času je prokrastinace. Ať už se jedná o sledování filmů, sociálních sítí nebo koukání do zdi, děláme to všichni – nikdo není dokonalý. V rámci těchto příjemných činností je velmi snadné ztratit přehled o čase. Z pěti minut se tak jednoduše stane půlhodina – i na první pohled malé rozptýlení vám tak může rozhodit pozornost na několik hodin. Zkuste si proto vypočítat množství času, který denně věnujete zábavě, jež vám upřímně nepřináší nic cenného ani užitečného. Řekněme, že když sečtete čas strávený vášnivým komentováním politických příspěvků na Twitteru, scrollováním na TikToku nebo neustálým sledováním FRIENDS, vyjdou vám například 3 hodiny denně. Vynásobte si tento výsledek hodinovou sazbou ve vaší práci – řekněme, že je to 200kč/ hodina. Během týdne tak přicházíte o více než 4 000 korun, měsíčně o zhruba 16 000 korun a ročně o více než 200 000 korun. To už je solidní částka, kterou ročně „utrácíte" za zábavu. Analyzujte si sami pro sebe, zda je možné alespoň část této doby implementovat do práce, nebo zda vám za to zábava opravdu stojí.

Určete si priority

Když se na vás sesype dvacet úkolů naráz, je složité se ihned zorientovat v tom, co dělat dřív. To pochopitelně stupňuje stres a pocit, že nestihnete nikdy nic. V takových případech je velmi důležité reagovat s chladnou hlavou – sepište všechny úkoly a určete, které mohou třeba hodinu nebo dvě počkat a které je potřeba zařídit ihned. Berte také v úvahu to, kolik času vám dané činnosti zaberou – abyste zbytečně neuvízli u jednoho úkolu. Telefonát k doktorovi je možné zařídit hned, ale například excelovská tabulka zabere pár (desítek) minut.  

 

Hádky místo sexu? Může za to stres a rutina

elle.cz

 

 

Méně je někdy více

Udržovat domácnost v dokonalé čistotě se mnohdy zdá být jako nadlidský úkol – jednou necháte ve dřezu neumytý talíř, který se za 24 hodin promění v horu nádobí. Jednou nevytřete prach a za týden už v bytě nemůžete ani dýchat. Pokud však budete věnovat 10–15 minut denně domácím pracím, ušetříte si následně několikahodinové generální úklidy. Jednoduše řečeno – nenechávejte nic na potom nebo na oblíbené „zítra”. Umytím jednoho talíře strávíte několik sekund, ale pokud se nahromadí neumyté nádobí za několik dní, budete ho drhnout dvakrát tak dlouho. Pokud sdílíte společnou domácnost s partnerem nebo spolubydlícím, je to o to lepší – ve dvou se to totiž lépe táhne. Nastavte si rozvrh a úkoly, které budete během týdne dodržovat. Několikahodinový generální úklid si tak rozdělíte na krátké poklízení během týdne, což vám ušetří polovinu víkendu. V pondělí utřete prach, v úterý vyčistěte koupelnu, ve středu vyluxujte... Pokud si však časově nemůžete dovolit ani to, možná je čas si najmout uklízečku – tato finanční investice se vám nakonec může ještě vyplatit. Sice zaplatíte jednou týdně zhruba 400 korun, ale budete moci strávit více času s dětmi, případně doděláte resty do práce.  

Koníčky před snídání

Bylo by skvělé, kdyby měl den nejméně 30 hodin – stíhali bychom tak veškerou práci, přátele, rodinu i sport. Vtěsnat vše do 24 hodin se tak často zdá být velmi složité (avšak nikoliv nemožné). Pokud si analyzujete denní režim úspěšných osobností – od Elona Muska po Olivii Palermo – všichni začínají svůj den mezi šestou a sedmou ráno. Řekněme, že musíte být v práci v devět ráno a končíte klasicky v pět večer. Pokud k tomu připočítáte domácí povinnosti, večeři s rodinou a trochu prokrastinace, už vám nezbyde čas na vaše koníčky, jako je třeba sport – večer budete naprosto vyřízení a už se nikam nehnete. Jediný čas, který proto můžete věnovat sami sobě je ráno – kdy jste ještě bdělí a energičtí. Nechce se vám vstávat moc brzo? Vzpomeňte si na Dwayna „The Rocka” Johnsona – ten vstává každý den v půl čtvrté ráno, aby si stihl zacvičit. Sedm ráno už nezní tak špatně, že ne?  

 

Zdroj: Wikipedia Commons, mindtools.com

Zatočte se závistí jednou pro vždy. A obraťte ji v motivaci

elle.cz