Ulehčují vám technologie práci, nebo jste spíš jejich otrokem?

 

Jakmile vás při soustředěné práci něco vyruší, trvá zpravidla 15 minut, než se vrátíte do stejně koncentrovaného stavu jako předtím. A vyrušit se necháváme každou chvíli. Podle amerických statistik odesílají mladí lidé každých sedm minut jednu elektronickou zprávu. Dospělí po celém světě odesílají a dostávají každý den 269 miliard e-mailů. To jsou přitom čísla z roku 2017, přičemž pandemie nás to rozhodně neodnaučila, spíš naopak.

Teď si k tomu přičtěte, že vám občas někdo zavolá, na displeji neustále blikají upozornění ze sociálních sítí a dalších aplikací, a jste-li v kanceláři s kolegy, asi na vás občas někdo promluví, jiný projde kolem v příšerném outfitu, kterému je rovněž potřeba věnovat pozornost. Jaká je pravděpodobnost, že „takhle“ splníte celý to-do-list, který jste si ráno tak pečlivě sepsali?

7 zásad, jak psát e-maily jako profesionál(ka)

elle.cz

Převezměte kontrolu

Výhodou telefonu je, že se dá ztlumit nebo někam odložit, když se potřebujete soustředit. Jenže když si pořídíte chytré hodinky, upozornění se nad vámi budou vznášet neustále a nedají vám ani chvíli pokoj. Zvlášť když si na nich nastavíte notifikace na každý e-mail, zprávu na messengeru a lajk na Instagramu. Poznáváte se? Gratuluju, právě jste se stali otrokem moderních technologií.

Bylo by ale hloupé říct, že se technologiím máte vyhýbat, hodinky zahodit a zrušit účty na sociálních sítích. Všechny tyto vychytávky nám opravdu mohou výrazně zlepšovat a příjemně zpestřovat život. Naučte se s nimi však zacházet, aby neovládaly ony vás, ale vy je.

Začněte třeba tím, že promažete aplikace, které jste v posledním půl roce nepoužili, a stejně vám z nich chodí různé notifikace a žádosti o aktualizace. Ty, které používáte zbytečně často, schovejte až na několikátý slide vaší plochy v telefonu, nebo do složky. Případně si nastavte časový limit - na to není potřeba žádných dalších aplikací, jde to jednoduše v telefonu.

Markéta Pekarová Adamová: Telefon zapínám až při cestě do práce

elle.cz

Sbohem, upozornění

Vypněte si všechna upozornění, o nichž nepotřebujete vědět v reálném čase. Všechny lajky, komentáře, notifikace o nových funkcích v aplikacích. Co se týče zpráv, zkuste si vybrat jeden komunikační kanál, který využíváte k práci. Je to například Whats App? Pak si vypněte upozornění na všechny ostatní zprávy. Nastavit si můžete i to, od koho volání či zprávy vždy uslyšíte.

Chytré telefony navíc umožňují různé typy upozornění. Zvuk a zobrazení na displeji zamčeného telefonu si zaslouží jen ty super důležité věci. Na hodinkách pak jen ty ještě důležitější. Vše ostatní se vám může klidně zobrazit teprve, když sami aktivně vezmete telefon a odemknete ho. Nic vás tedy nevyžádaně neruší.

Počítejte však s tím, že telefon berete do ruky ve chvíli, kdy jdete někomu zavolat, něco v něm zkontrolovat, najít. Když po odemčení vyskáčí notifikace, může to vaši pozornost odvést k něčemu jinému. Proto ty nejméně důležité věci nechte zobrazovat třeba jen jako číslo na ikoně aplikace, aby vám umožňovaly vrátit se k nim, až vyřídíte to, proč jste „přišli“. A lajky vypněte úplně - prostě se vám zobrazí, až otevřete danou aplikaci.

Skupinové konverzace

Přestože máte ty nejlepší kamarádky na světě, nemusíte s nimi být v kontaktu 24 hodin denně. Nebo minimálně ne v situaci, kdy toho máte opravdu hodně v práci a ještě chcete stíhat učit se italštinu a chodit cvičit. Proto zvažte svoji přítomnost ve skupinových konverzacích. Ty, které nikdy neutínají, opusťte. Ty nárazové klidně s omluvou a vysvětlením opusťte jen na chvíli, případně je alespoň ztlumte. Alespoň si pak přečtete celý příběh najednou i s rozuzlením.

Ještě mnohem horší však jsou pracovní skupiny. Pokud je třeba před důležitou velkou akcí, jsou pochopitelné, protože všichni musí vědět o všem. Jakmile se ale ve skupině 20 lidí začne řešit něco, co se týká jen třech zúčastněných, diplomaticky se ozvěte a navrhněte jim call. To samé zkuste dělat, pokud jste vy jednou z oněch třech. Vaše ohleduplnost k ostatním je vůbec nejlepším způsobem, jak druhé naučit totéž.

Proč je dobré vědět, za čím se vlastně ženete?

elle.cz