10 nejstarších luxusních značek, které stále fungují

 

10. YVES SAINT LAURENT  

Francouzský luxusní módní dům, který založil v roce 1961 Yves Saint Laurent, se nachází na desáté příčce našeho seznamu. Již pět let po uvedení své značky na trh představil ikonický návrhář slavný “le Smoking”, kultovní průhlednou halenku či overal. Společnost YSL byla nedávno přejmenována na Saint Laurent a aktuálně spadá pod módní konglomerát Kering. Jejím kreativním ředitelem je Anthony Vaccarello.  

9. VALENTINO  

Za devátým místem se musíme přesunout do Itálie, kde vznikl v roce 1960 módní dům, za jehož otce je považován Valentino Garavani, jež oblékal soudobou elitu i slavné umělce. Značka si rychle získala věhlas především díky pověstným červeným šatům či lodičkám s ostny Rockstud. Je součástí skupiny Valentino Fashion Group a sídlí v Miláně. Úřadujícím kreativním ředitelem je od října 2008 Pier Paolo Piccioli.   

8. GIVENCHY 

Tento francouzský luxusní brand, který vede od roku 2005 Ricardo Tisci, se specializuje na cool módu a má velmi chic vibe. Je členem Chambre Syndicale de la Haute Couture et du Pret-a-Porter a v jeho nabídce najdete jedinečné kousky jako kabelky Nightingale, Pandora či Antigona. Založený byl v roce 1952 Hubertem de Givenchy.  

Mohlo by se vám líbit

Pamatujete si, když byl ještě Christian Dior anarchistou?

Jakmile se řekne Christian Dior, snadno se nám vybaví jeho revoluční New Look či první vůně Miss Dior, která slaví úspěchy dodnes. Ovšem málokdo si vzpomene na dobu, kdy byl ještě tento dnes uznávaný designér zapřisáhlým levičákem.
elle.cz

7. DIOR 

Šťastná sedmička v našem žebříčku patří Dioru. Společnost, která dnes patří mezi jednu z nejznámějších na světě, byla založena v roce 1946 Christianem Diorem, který představil světu svůj ultra ženský New Look. Pokud bychom měli jmenovat pouze jeden ikonický kousek, kterým značka proslula, byla by jím asi kabelka Lady Dior, kterou si oblíbila i princezna Diana. Módní dům dnes spadá pod LVMH podnikatele Brnarda Arnaulta a jeho kreativní ředitelkou je Maria Grazia Chiuri.

6. NINA RICCI 

Maria Nina Ricci založila svůj haute couture dům v roce 1932 společně se svým synem Robertem jako ódu na jednoduchost. Avšak v jejím stylu se stále zachovala ženskost a romantika - stejně tak jako i v jejích dokonalých parfémech. Dnes značku vlastní španělské módní impérium Puig. Kreativním ředitelem se stal Guillaume Henry.

5. PRADA 

Mario Prada nejdříve prodával anglické kožené zboží, než založil v roce 1913 svou značku, která začala vyrábět předměty z legendárního materiálu Saffiano. Společnost dnes vede Miuccia Prada, jež má pod sebou i Miu Miu a známá je především svými kabelkami jako je Saffiano Lux či aktuálně trendy nylonovými kousky.

4. CHANEL 

Musíme vůbec zmiňovat, kdo tuto značku založil? Dobře tedy. Gabrielle alias Coco Chanel ji představila světu roku 1909 a svůj byznys začala tím, že šila klobouky. Záhy na to se však pustila i do oděvů a ženy osvobodila od korzetů! Tato revoluce vyústila v to, že slavná Flap bag je dnes prakticky nesehnatelná a tvídové kostýmky stojí tisíce dolarů. Firma Chanel je dnes v soukromém vlastnictví Alaina a Gérarda Wertheimerových, vnuků Pierra Wertheimera, který byl raným obchodním partnerem Gabrielle. 

Mohlo by se vám líbit

Coco Chanel: Kolaborace s nacisty i omítnutí vévody z Westminsteru

Jméno návrhářky, která se narodila 19. srpna roku 1883, zná i ten, komu móda nic neříká. Její osobnost byla stejně kontrastní jako černo-bílá kombinace, se kterou tak ráda tvořila.
elle.cz

3. LANVIN 

Třetí místo našeho seznamu obývá francouzský módní dům Lanvin. Ten vznikl v roce 1889 a založila ho Jeanne Lanvin, která vyráběla z počátku hlavně šaty pro matky a dcery. Po chvíli do kolekce přibylo i pánské oblečení, spodní prádlo či kožešiny. Od roku 2001 vlastní společnost tchajwanský mediální magnát Shaw-Lan Wang a post kreativního ředitele zastává Bouchra Jarrar.  

2. LOUIS VUITTON 

Louis Vuitton má neuvěřitelný příběh, který předcházel založení jeho značky v roce 1854. Návrhář zahájil své podnikání prodejem ikonických kufrů s monogramem, ale brzy na to představil i kožené kabelky. Mezi nejznámější dnes patří Keepall, Speedy, Alma či Neverfull. Dnes společnost spadá pod LVMH a kreativně ji vede Nicolas Ghesquiere.  

1. HERMÈS 

Na vrcholu našeho žebříčku nejstarších módních značek nenajdete nikoho jiného než luxusní Hermès. Tento jedinečný módní dům byl založen Thierry Hermèsem v roce 1837 a původně vyráběl sedla a jezdecké potřeby. Dokonce i první neoficiální kabelka této značky byla navržena čistě jako jezdecký doplněk. Dnes se ovšem na Kelly i Brikin čekají dlouhé (!) fronty a jde o sběratelské kusy, které jsou nezřídka kdy i předmětem dražeb. Značku dnes vede Nadège Vanhee-Cybulski.  

Mohlo by se vám líbit

Louis Vuitton – inovátor, který změnil svět svou cestou

Jako druhá nejstarší existující luxusní značka představuje Louis Vuitton jeden z nejcennějších pokladů naší kultury. Vše začalo před dvěma stoletími, v roce 1821 v malé vesnici na východě Francie. Tam se narodil sám Louis Vuitton. Toto je jeho příběh.
elle.cz