CÍTÍTE VE VZDUCHU JARO? PAK JE ČAS NA TRENČKOT

 

Najdete ho v každém kapsulovém šatníku i v každém článku o „10 kouscích, které vám nesmějí chybět“. Trenčkot je klasika všech klasik, a přestože i na něm se občas promítnou aktuální trendy, původní střih na popularitě nijak neztrácí.

Pojďme se podívat trochu do historie. Legenda praví, že trenčkoty nosili vojáci v zákopech (ang. trenches) během 1. světové války a tak získaly svoje jméno. První trenčkot ale spatřil světlo světa skoro o století dříve. Ve 20. letech 19. století se zrodil nepromokavý kabát ze spolupráce skotského chemika a vynálezce Charlese Mcintoshe a britského vynálezce Thomase Hancocka.

Látka kabátů byla pogumovaná a ideální do sychravého britského počasí na tehdejší typické mužské outdoorové aktivity jako je jízda na koni, střelba, lov či rybaření. V polovině 19. století kabát vylepšil mužský krejčí jménem John Emary a začal ho vyrábět pod vlastní značkou Aquascutum v Londýně. A jen o pár let později vstupuje na scénu jméno, které je dodnes synonymem trenčkotu. Mladý, teprve jedenadvacetiletý obchodník s textilem Thomas Burberry.

 

Audrey Hepburn

 

Burberry založil svoji značku v roce 1956. V čem se jeho produkt lišil od konkurence? Zatímco u původního kabátu byla pogumována či povoskována až hotová textilie, Burberry použil vosk na jednotlivá vlákna. Výsledkem byl prodyšný kabát, který ale odolal britskému počasí. Jak Burberry, tak Aquascutum tvrdí, že vynalezli trenčkot, ale v zásadě „jen“ vylepšili a rozšířili již existující produkt. A to ve velkém.

Burberry dodal britské armádě během 1. světové války přes půl milionu kabátů. A přestože putovaly spíš k vysoce postaveným oficírům, dostaly se i do zákopů, kde skutečně získaly své jméno a od roku 1916 začali termín trenčkot používat jak Burberry, tak Aquascutum. Trenčkoty měly dvouřadé zapínání, byly zúžené do pasu a následně se rozšiřovaly pod koleny, měly hluboké kapsy a část zad v podobě kápě, aby voda při dešti lépe stékala z oděvu pryč. Rukávy bylo možné utáhnout a na epolety si vojáci připínali své hodnosti.

 

Casablanca

 

Trenčkoty byly součástí i civilního šatníku, ale slávu jim přinesl až Hollywood a filmový průmysl ve 40. letech. Stal se téměř povinným dress codem všech detektivů, novinářů, gangsterů, špiónů i femme fatale! Humprhey Bogart v Casablance, Audrey Hepburn ve Snídani u Tiffanyho, Peter Sellers coby Inspektor Clouseua, Meryl Streep a Dustin Hoffman ve filmu Kramer vs Kramer, Barbara Streisand a Robert Redford v Takoví jsme byli. Ti všichni pomohli trenčkotu vstoupit na módní nebe.

Od 50. let se pak tento kus oděvu stal symbolem vyšší třídy a tento status si udržel. Trenčkot znamenal statement, byl potvrzením úspěchu nebo minimálně znamenal, že jste na cestě k němu. Nabízel rovněž ideální příležitost k porušování těchto pravidel – v 80. letech byl symbolem kultury yuppies, ale současně ho nosil Sid Vicious ze Sex Pistols.

Kate Middleton

 

Ať už toužíte dát na odiv společenský statut anebo podtrhnout svůj styl, trenčkot je praktický a nadčasový, k teniskám i jehlám, na výlet i na party. Můžete ho nosit elegantně upnutý jako Kate Middleton anebo jako Kim Kardashian v roce 2016 na přehlídce Bottega Veneta – nebezpečně rozhalený, s holými rameny a vysokými kozačkami! Noste ho víc casual, experimentujte s barvami i materiály. Yves Saint Laurent oblékl francouzskou herečku Catherine Deneuve do trenčkotu z černého PVC ve filmu Kráska dne už v roce 1967!

Kam tedy pro trenčkot, který bude nadčasový a zároveň ten váš? Možností je nespočet. Pokud rádi hledáte poklady z druhé ruky, zkuste 1981 Secondhand anebo Lula Vintage Prague. Pro klasiku s minimalistickým twistem doporučujeme COS nebo Arket. Zahraniční influencerky si poslední roky oblíbily trench coaty od švédské značky Totême. Pro ty, co chtějí naopak něco jiného, než mají všichni ostatní, je tady brand Kassl Editions a jejich pogumované (ha!) anebo PVC kabáty. A pokud chcete opravdu vsadit na jistotu, tak si pořiďte černý kožený kabát jako nosí skandinávská fashion star Pernille Teisbaek – ten od české designérky Ivany Mentlové. A málem bychom zapomněli – samozřejmě Burberry.

 

Zdroj: Wikipedia Commons, Lauren Cochrane: The Ten, The stories behind the fashion classics