REKLAMA

Jak nosit denimové šortky?

REKLAMA

Na začátku denimových šortek stála společenská vzpoura. V 60. letech minulého století, kdy se móda a umění staly způsobem, jak se vyjádřit vůči politice, se kalhoty zkrátily jako forma protestu. V 70. letech si je zase za součást své uniformy vzal hudební směr, který je zosobněním revolty- punk. Pokud se chcete podívat, kdo uměl nosit džínové šortky tím nejautentičtějším způsobem, byla to Debbie Harry alias Blondie.

Pokud bychom měli uvést jedinou slavnou osobnost, která by měla být letos v létě vaším módním vzorem, jak džínové šortky nosit, byla by to Patti Smith z roku 1977. Ke krátkým džínovým modrým kalhotám nosila pánskou oblekovou vestičku a mohla by všechny ty současné cool girls strčit do kapsy. Patti byla autentická a vy byste se měli v přístupu ke svému šatníku snažit o to stejné. 

Co to dnes znamená? Osobní styling se totiž už neřídí žádnými estetickými kritérii, jen tím, co se vám líbí, v čem se cítíte dobře. Pokud dřív jste potřebovali k ultra krátkým hot pants štíhlé, oholené a opálené nohy, dnes už vám nikdo nebude přikazovat, abyste se mučili ve fitku, zbavovali se ochlupení nebo nedej bože, navštívili solárium. Je vám horko? Líbí se vám šortky? Hurá do šortek. Bez ohledu na cokoliv. 

Pořád jsem přesvědčená o tom, že základ skvělého stylu je v respektu a kontrastech. Respektu k tomu, co sluší tělu každého z nás. Estetické normy mohou být konstruktem patriarchátu, nebo způsobem, jakým se v konkrétní epochu vztahujeme ke kráse. Nic z toho vám nemusí být po chuti a můžete proti tomu revoltovat. Třeba džínovými šortkami, které byste si dřív neoblékli, protože tak odhalený kousek je určen jen modelkovským parametrům.

Přesto během té vzpoury snažně prosím, nenoste hotpants, alias ultra krátké šortky, ze kterých mnohdy leze i kousek hýždí, do MHD. Za prvé, není to hygienické, za druhé, významně odhalená těla do města nepatří ani za tropického počasí. Výše byla řeč o kontrastech a ty jsou v příkladném stylingu denimových šortek zásadní: nejlépe totiž vypadají, když je doplníte něčím „větším". Pánskou košilí, oversized sakem nebo dokonce trenchcoatem. Skvěle s tím umí pracovat Skandinávky, které nosí džínové kraťasy i do teplot, které by nám připadala spíš lehce jarní než prudce letní.

Zdá se, že je dnes nepopulární, aby móda měla svá pravidla. Pokud se vám něco líbí, noste to. Svoboda je jednou z nejvyšších lidských hodnot, alespoň v západní společnosti, ale pokud nemá žádné mantinely, dochází k chaosu. Proto i během výběru denimových šortek se potřebujete řídit následujícími pravidly: neměly by vám být příliš krátké, ani těsné. Okamžitě poznáte, když vám dokonale sednou a nezáleží na tom, zda jsou z vintage obchodu, od návrháře nebo z řetězce. Pokud je budete nosit do roztrhání.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA